Paskelbti „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai

Publikuota: 2017 m. vasario 22 d. trečiadienis

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Dainiaus Gintalo eilėraščių knyga „Adatos“ (leidykla „Tyto alba“), ir knygų vaikams kategorijoje – Selemono Paltanavičiaus knyga „Maži ežiuko sapnai“ (leidykla „Nieko rimto“).

Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“, pasak eseistės Giedros Radvilavičiūtės, yra knyga, kurioje nėra sociumo, charakterių evoliucijos, siužetas yra nušautas, ir skaitymo malonumo svaigulys yra nepaaiškinamas įprastos prozos dėmenimis. Elegancija, grakštumas, nenuspėjamumas, žaismė, tragedijos pavertimas tuoj pat praslinksiančia akimirka, iš kurių lipdomas ekspresionistinis pasakojimas, prikausto dėmesį prie teksto tą momentą, kai jį skaitai, ir tai veikia kaip vynas, ne kaip jo kopija.

Poeto Dainiaus Gintalo knygoje „Adatos“ eilėraščiai balansuoja ant dramatiškos ribos: tarp gražu ir teisinga, tarp žmogaus vienatvės ir atsargių pastangų ją įveikti. Neatsisakoma kiek vyresnių poetų atradimų ir kartu kuriamos savitos įdomios kompozicijos.

Selemono Paltanavičiaus pasakoje „Maži ežiuko sapnai“ ežiukas, keliaudamas per sapnus, susipažįsta su pasauliu. Gal jo nuotykiai ir nėra kuo nors išsiskiriantys, tačiau kelionė sapne jau savaime ypatinga ir realybę susieja su stebuklu. Pasakojimas ne tik šiltas ir jaukus, bet ir tikslingas, švarus, neperkrautas, lydimas švelnaus humoro, gamtos gyvenimo faktai pateikiami profesionaliai ir išradingai.

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005 m. Šiemet skaitytojai labiausiai patikusias knygas rinko jau dvyliktąjį kartą. Šį sykį iš ekspertų pasiūlytų knygų skaitytojai balsavo už trijų kategorijų – suaugusiųjų, poezijos ir vaikų – Metų knygas.

Skaitytojams buvo pasiūlyta penkiolika kūrinių – kiekvienoje kategorijoje po penkias knygas. Akcijoje dalyvaujančios knygos parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. iki 2016 m. rugpjūčio 31 d.

Balsuoti buvo galima Metų knygos rinkimų interneto svetainėje, taip pat siųsti laiškus elektroniniu ir paprastu paštu. Šiemet už Metų knygas balsavo 16 994 skaitytojai.

Akciją „Metų knygos rinkimai 2016“ užbaigs laureatų apdovanojimai, kurie vyks vasario 26 dieną 14 valandą Vilniaus knygų mugės LRT studijoje-forume.

Metų knygos rinkimus laimėjusias knygas leidyklos galės pažymėti „Ekslibris.lt“ sukurtu Metų knygos antspaudu. Jo autorės – kultūros istorikė Neringa Jarmalienė ir grafikė Jūratė Kemeklytė Bagdonienė. Ženklo grafinis sprendimas lakoniškas, schematiškas, programuojantis nuolatos skaitomą knygą, išsiskleidusį žiedą, amžiną tėkmę ir atsinaujinimą užtikrinantį vandens malūno ratą. Akcijos antspaudu pažymėti knygas bus galima Vilniaus knygų mugėje, 4 salėje esančiame „Ekslibris.lt“ stende (Nr. 4.37), o sekmadienį, teikiant Metų knygų apdovanojimus, ir 3 salėje, prie LRT studijos-Forumo.

Metų knygos rinkimus laimėjusius autorius „Ekslibris.lt“ apdovanos specialiai jiems sukurtais vardiniais antspaudais, kuriuos įteiks apdovanojimų ceremonijoje.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą. Akcijos idėja – pristatyti geriausius šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinius.

Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Akcija „Metų knygos rinkimai 2017“ bus skelbiama šių metų rudenį.

Apie naujausias knygas, įspūdžius iš artėjančios Vilniaus knygų mugės žiūrėkite laidoje „Knygos per Penki TV“.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilniaus knygų mugė sulaukė beveik 63 tūkst. lankytojų

Keturias dienas parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje Vilniaus knygų mugėje šiemet apsilankė 62 840 žmonių. Organizatorių teigimu, toliau stebima augančio susidomėjimo renginiais bei diskusijomis tendencija, o užsienio svečiai stebisi lietuvių meile literatūrai ir knygos... skaityti »

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »