Nemokama lietuviška operacinė sistema „Lietukas“

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 21 d. trečiadienis

Žinant, kad Lietuvoje didelė dalis programinės įrangos naudojama nelegaliai, neretai siūloma naudoti legalias nemokamas programas ir operacinę sistemą „Linux“. Niekada šios sistemos nenaudojusiems žmonėms perprasti jos subtilybes turėtų padėti „Lietukas“ – nemokama lietuviška operacinė sistema „Linux“ pagrindu.

„Lietukas“ skirtas tiems, kuriems kompiuteris pirmiausia reikalingas naršyti internete, dokumentams rengti, muzikai klausytis, filmams žiūrėti ir panašiai. Jis yra sukurtas „Linux“ atmainos „openSUSE“ pagrindu, įtraukiant sulietuvinimo priemones, garso ir vaizdo kodekus, „flash player“ įrankį ir kitas kokybiškam darbui reikalingas priemones.

Iš esmės „Lietukas“ yra ta pati „openSUSE“ sistema, tačiau papildyta taip, kad eiliniam naudotojui, ją įdiegus į kompiuterį, nebereikėtų papildomai gaišti diegiant populiarią programinę įrangą, pvz., kodekus, „flash player“. Vis tik ši sistema buvo kuriama pirmiausia todėl, kad būtų galima greitai įdiegti kasdieniam naudojimui paruoštą lietuvišką „Linux“ operacinę sistemą neturint interneto. Tuo „Lietukas“ primena „Baltix“ platinamąjį paketą, tačiau pastarajame ligi šiol naudojama „GNOME“ darbalaukio aplinka, o „Lietuke“ – šiuolaikiška „KDE 4“ grafinė aplinka.

 „Lietuke“, kaip ir standartinėje „openSUSE“ sistemoje, rasite: „Mozilla Firefox“ interneto naršyklę; „LibreOffice“ raštinės programų rinkinį, galintį dokumentus eksportuoti .pdf formatu, palaikantį „MS Office“ formatus; „GIMP“ paveikslėlių redagavimo programą.

Jei jau mokate naudotis „Windows“ ar kuria kita kompiuteriams skirta operacine sistema, mokėsite naudotis ir „Lietuku“; tame nėra nieko stebuklingo. „Lietuką“ pirmą kartą paleisite demonstracinėje veiksenoje, t. y. jį galite naudoti kaip vadinamąjį LiveCD/LiveUSB: iš diegimo laikmenos paleista sistema nepaliečia kompiuteryje esančių duomenų, o naudoja tik RAM. Jei patinka, tokią sistemą galite įsidiegti į savo kompiuterį.

„Lietuką“ galite diegti ir šalia jau esamos operacinės sistemos, pvz., „Windows“; tuomet turėsite paskirti vietos naujai sistemai arba sumažindami esamus diskų skaidinius, arba bent vieną jų pašalindami. Jei esate paprastas naudotojas ir norite ne tik išbandyti, bet ir įsidiegti „Lietuką”, dėl visa pikto būtinai pasidarykite svarbių duomenų atsarginę kopiją. Įdiegti nėra sudėtinga, tereikia skaityti tai, ką matote ekrane.

Yra du „Lietuko“ .iso atvaizdžių variantai: vienas skirtas įrašymui į DVD, kitas – į USB laikmeną. Tiesa, iš DVD „Lietukas“ pasileis ir veiks gerokai lėčiau nei iš atmintuko. „Windows“ sistemos naudotojai .iso atvaizdį į USB atmintinę galės įrašyti naudodamiesi „SUSE Studio ImageWriter“ programa, kuriai reikalinga „.NET 2.0 Runtime“.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dar daugiau „Samsung“ įrenginių bus galima suderinti su „Galaxy Gear“

„Samsung Electronics“ pranešė apie operacinės sistemos „Android 4.3“ („Jelly Bean“) atnaujinimą, leidžiantį išmanųjį laikrodį „Galaxy Gear“ naudoti ne tik su „Galaxy Note 3“, bet ir su „Galaxy S4“, „Galaxy S 3“ bei „Galaxy Note 2“ išmaniaisiais telefonais. skaityti »

Mobiliąja programėle „Tvarkau Vilnių“ pranešti apie problemą mieste – dar paprasčiau

Vilnius miesto problemos nuo šiol bus sprendžiamos dar greičiau ir patogiau – sukurta nauja patobulinta programėlės „Tvarkau Vilnių“ versija „Android“ telefonams. skaityti »

Didžiausios IT bendrovės drauge kurs dirbtinio intelekto platformą

„Google“, „Microsoft“, IBM, „Facebook“ ir „Amazon“ sukūrė partnerystės sąjungą „Partnership on Aritificial Intelligence to Benefit People and Society“. skaityti »

„Google“ pristatė naują pokalbių programėlę

Amerikiečių technologijų milžinė „Google“ pristatė vaizdo pokalbių programėlę mobiliesiems įrenginiams „Duo“. „Google Duo“ veiks „WiFi“ ir mobiliojo interneto tinkle, o teikiamo vaizdo kokybė automatiškai prisitaikys prie interneto greičio. skaityti »

„UniPark“ parkavimo programėle jau galima naudotis 6 šalies miestuose

Automobilių stovėjimo sistemą valdanti „UniPark“ pristatė galimybę už automobilio stovėjimą atsiskaityti programėle Palangoje ir Trakuose. skaityti »

KTU absolventas sukūrė pirmąją Lietuvoje mobiliąją gestų programėlę

Gestų kalba yra vizuali ir gyva, tačiau neturi savo rašytinės formos. Nuo šiol ją „perskaityti“ padės KTU Informatikos fakulteto (IF) absolvento Liutauro Butkaus sukurta mobilioji programėlė, sudaryta iš daugiau nei 8 tūkstančių lietuvių kalbos gestų. skaityti »

Vykstantiems verslo liudijimų į VMI vietą eilėje rezervuotis padės programėlė „Eilė“

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, Vilniaus gyventojai, susiruošę atvykti į Vilniaus AVMI padalinį Ulonų g. 2, įsigyti verslo liudijimų, vietą eilėje gali rezervuotis pasinaudodami programėle „Eilė“. skaityti »

Išrinkti m. turinio sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2016“ nugalėtojai

Paskelbti nacionalinio mobilaus turinio sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2016“ laureatai – šeši nugalėtojai šešiose konkurso kategorijose. skaityti »

5 įspūdingiausios programėlės virtualios realybės entuziastams

Dar pernai buvo kalbama, kad paprastam vartotojui skirto patrauklaus virtualios realybės turinio yra per mažai, tačiau šiais metais programėlių kūrėjai pasistengė – internetinėse parduotuvėse programėlių pasirinkimas iš tiesų išsiplėtė. skaityti »

Kraujo donorai galės matyti duoto kraujo kelią savo telefone

Nacionalinis kraujo centras visuomenei pristatė mobiliąją programėlę „Mano kraujas“, leisiančią kiekvienam kraujo donorui savo išmaniajame įrenginyje sekti duoto kraujo kelią. skaityti »

„Samsung“ pristatė naujausias technologijas išmaniam gyvenimui

Monake vykstančiame „Samsung Europos forume“ („Samsung European Forum 2016“) kompanija pristatė naujausias inovacijas, kurios turėtų atnešti nemažai pakeitimų žmonių gyvenime. skaityti »