Nemokama lietuviška operacinė sistema „Lietukas“

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 21 d. trečiadienis

Žinant, kad Lietuvoje didelė dalis programinės įrangos naudojama nelegaliai, neretai siūloma naudoti legalias nemokamas programas ir operacinę sistemą „Linux“. Niekada šios sistemos nenaudojusiems žmonėms perprasti jos subtilybes turėtų padėti „Lietukas“ – nemokama lietuviška operacinė sistema „Linux“ pagrindu.

„Lietukas“ skirtas tiems, kuriems kompiuteris pirmiausia reikalingas naršyti internete, dokumentams rengti, muzikai klausytis, filmams žiūrėti ir panašiai. Jis yra sukurtas „Linux“ atmainos „openSUSE“ pagrindu, įtraukiant sulietuvinimo priemones, garso ir vaizdo kodekus, „flash player“ įrankį ir kitas kokybiškam darbui reikalingas priemones.

Iš esmės „Lietukas“ yra ta pati „openSUSE“ sistema, tačiau papildyta taip, kad eiliniam naudotojui, ją įdiegus į kompiuterį, nebereikėtų papildomai gaišti diegiant populiarią programinę įrangą, pvz., kodekus, „flash player“. Vis tik ši sistema buvo kuriama pirmiausia todėl, kad būtų galima greitai įdiegti kasdieniam naudojimui paruoštą lietuvišką „Linux“ operacinę sistemą neturint interneto. Tuo „Lietukas“ primena „Baltix“ platinamąjį paketą, tačiau pastarajame ligi šiol naudojama „GNOME“ darbalaukio aplinka, o „Lietuke“ – šiuolaikiška „KDE 4“ grafinė aplinka.

 „Lietuke“, kaip ir standartinėje „openSUSE“ sistemoje, rasite: „Mozilla Firefox“ interneto naršyklę; „LibreOffice“ raštinės programų rinkinį, galintį dokumentus eksportuoti .pdf formatu, palaikantį „MS Office“ formatus; „GIMP“ paveikslėlių redagavimo programą.

Jei jau mokate naudotis „Windows“ ar kuria kita kompiuteriams skirta operacine sistema, mokėsite naudotis ir „Lietuku“; tame nėra nieko stebuklingo. „Lietuką“ pirmą kartą paleisite demonstracinėje veiksenoje, t. y. jį galite naudoti kaip vadinamąjį LiveCD/LiveUSB: iš diegimo laikmenos paleista sistema nepaliečia kompiuteryje esančių duomenų, o naudoja tik RAM. Jei patinka, tokią sistemą galite įsidiegti į savo kompiuterį.

„Lietuką“ galite diegti ir šalia jau esamos operacinės sistemos, pvz., „Windows“; tuomet turėsite paskirti vietos naujai sistemai arba sumažindami esamus diskų skaidinius, arba bent vieną jų pašalindami. Jei esate paprastas naudotojas ir norite ne tik išbandyti, bet ir įsidiegti „Lietuką”, dėl visa pikto būtinai pasidarykite svarbių duomenų atsarginę kopiją. Įdiegti nėra sudėtinga, tereikia skaityti tai, ką matote ekrane.

Yra du „Lietuko“ .iso atvaizdžių variantai: vienas skirtas įrašymui į DVD, kitas – į USB laikmeną. Tiesa, iš DVD „Lietukas“ pasileis ir veiks gerokai lėčiau nei iš atmintuko. „Windows“ sistemos naudotojai .iso atvaizdį į USB atmintinę galės įrašyti naudodamiesi „SUSE Studio ImageWriter“ programa, kuriai reikalinga „.NET 2.0 Runtime“.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dar daugiau „Samsung“ įrenginių bus galima suderinti su „Galaxy Gear“

„Samsung Electronics“ pranešė apie operacinės sistemos „Android 4.3“ („Jelly Bean“) atnaujinimą, leidžiantį išmanųjį laikrodį „Galaxy Gear“ naudoti ne tik su „Galaxy Note 3“, bet ir su „Galaxy S4“, „Galaxy S 3“ bei „Galaxy Note 2“ išmaniaisiais telefonais. skaityti »

„Windows 7“ išlieka populiariausia operacine sistema

„Windows 7“ kol kas išsaugo savo populiarumą operacinių sistemų rinkoje. skaityti »

Kokias programėles būtina atsiųsti prieš išvykstant į kelionę?

Sakoma, kelionėje tikrą draugą pažinsi. Ar tik nebus taip, kad mūsų dienomis kelionėse patikimiausiu draugu tampa išmanusis telefonas? skaityti »

Norintiems ramiai pirkti ir keliauti Europoje – programėlė „ECC-Net: Travel“

Atostogas sugadino atšauktas skrydis, viešbutis negrąžino užstato, o pirkti batai buvo nekokybiški? Būk ramus – dabar savo teisių gali reikalauti tos šalies, kurioje esi, kalba. skaityti »

Sukurta programėlė sergantiems Alzhaimeriu

Kompanija „Samsung“ pristatė mobiliąją programėlę „Backup Memory“, skirtą Alzhaimerio liga sergantiems žmonėms. Technologijų bendrovė tai padarė bendradarbiaudama su Tuniso Alzhaimerio asociacija. skaityti »

„Windows 10“ nemokamai – tik metus

Nemokamai įsidiegti „Windows 10“ bus galima tik metus po jos pasirodymo. skaityti »

„Microsoft“ užsimojo pakeisti el. paštą

„Twitter“ tinkle neseniai pastebėtas įrašas apie tai, kad kompanija „Microsoft“ kuria išmaniesiems telefonams skirtą komunikavimo platformą pavadinimu „Flow“. skaityti »

Naujojoje Zelandijoje kuriamas „pikčiausias pasaulyje“ dirbtinis intelektas

Naujosios Zelandijos inžinieriai ketina sukurti „pikčiausią pasaulyje“ kompiuterinę sistemą „Radiant“. skaityti »

Lietuvių kurta el. dienyno programėlė nukonkuravo interneto grandus

Lietuvoje paplito naujas būdas sekti vaikų mokymosi pasiekimus – tėvai vis dažniau tai daro išmaniuoju telefonu. skaityti »

„Microsoft“ sukūrė programą, atpažįstančią amžių

„Microsoft“ atidarė interneto svetainę, kurioje galima iš nuotraukos nustatyti žmogaus lytį ir amžių. skaityti »

Naujoji naršyklė pakrikštyta „Edge“ vardu

Naujoji kompanijos „Microsoft“ naršyklė, kurios darbinis pavadinimas buvo „Project Spartan“, jau turi naują vardą. skaityti »