Apie pusė Lietuvos vartotojų baiminasi sekimo internetine kamera

Publikuota: 2014 m. spalio 23 d. ketvirtadienis

42 proc. Europos vartotojų, dalyvavusių „Kaspersky Lab“ ir „B2B International“ tyrime pažymėjo, kad baiminasi stebėjimo per internetinę kompiuterio kamerą. Lietuvoje dėl to bijo 49 proc. apklaustųjų.

Penktoji apklaustų Europos gyventojų dalis (21 proc.) netgi užklijuoja ar uždengia kameros objektyvą savo kompiuteryje. Dar 5 proc. užklijuoja kamerą ir savo mobiliajame įrenginyje. Tarp Lietuvos vartotojų internetinę kompiuterio kamerą uždengia 19 proc. apklaustųjų, o mobiliojo įrenginio – 5 proc.

Jų susirūpinimą pavadinti nepagrįstu negalima – internetinės kompiuterio kameros dažnai tampa efektyviu kibernetinių nusikaltėlių instrumentu. Įsilaužimo į internetinę kamerą tikslai gali būti įvairūs. Pirma, taip nusikaltėliai gali išsiaiškinti tarnybines paslaptis arba pavogti finansinių paslaugų sąskaitų duomenis. Kai kurių vartotojų neaidairumas palengvina kenkėjų užduotį: pavyzdžiui, kas šeštas apklaustasis Lietuvoje pranešė, kad užsirašo savo internetinių paslaugų slaptažodžius užrašų knygelėje ar ant lipniųjų lapelių, saugomų šalia kompiuterio. Šiuolaikinių internetinių kompiuterio kamerų kokybė suteikia galimybę perskaityti tokius užrašus.

Antra, apgavikai gali gauti asmenines nuotraukas šantažui arba tiesiog pramogai. Gegužę Europolas aptiko visą kūrėjų, platintojų ir kenkėjiškų programų, taikomų sekti internetine kompiuterio kamera, vartotojų tinklą. Tyrimas pradėtas 2014 m. areštavus Olandijos programišių, kuris užkrėtė 2000 moterų kompiuterius siekdamas gauti jų intymias nuotraukas.

„Uždengti internetinės kameros objektyvą – ne pats efektyviausias apsaugos būdas. Ši priemonė padeda tam tikrą laiką išvengti sekimo, tačiau netrukdo klausytis per įmontuotą mikrofoną, taip pat perimti vaizdus tais momentais, kai kamera atidengiama norint bendrauti, – pasakoja Sergejus Ložkinas, „Kaspersky Lab“ antivirusų ekspertas. „Apsaugoti nuo kenkėjiškų programų, gebančių žvilgčioti pro internetinę kamerą, gali daugelis apsaugos sprendimų. Tačiau šių apsaugos priemonių nepakanka tuo atveju, kai programa nėra numatyta kaip kenkėjiška, pavyzdžiui, perduoda tik vaizdą, arba apgavikas naudoja teisėtą programinę įrangą. Būtent todėl į savo sprendimą įtraukėme technologiją, gebančią atpažinti bet kokius prisijungimus prie kameros“.

Kad vartotojas visada žinotų, kokie priedai matomi pro jo internetinę kamerą, ir galėtų apsaugoti savo asmeninį gyvenimą nenaudodamas lipniosios juostos, „Kaspersky Lab“ sukūrė ir į sprendimą Kaspersky Internet Security - multi device 2015 įtraukė specialų apsaugos nuo nesankcionuoto prisijungimo prie internetinės kameros modulį. Dėl šio atnaujinimo sprendimas nuolat kontroliuoja prieigą prie įdiegtos arba prijungtos internetinės kameros ir praneša vartotojui apie visus bandymus ja pasinaudoti. Savo ruožtu vartotojas gali pasirinkti – leisti vaizdo perdavimą konkrečia programa ar drausti. Be to, yra galimybė užblokuoti prieigą prie kameros.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kibernetinio saugumo srityje Europoje lyderiauja Estija

Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga paskelbė pasaulinį kibernetinio saugumo indeksą. skaityti »

Nori būti saugus – nesidalink savo įrenginiais ir duomenimis

Beveik pusė naudotojų, kurie dalijosi savo duomenimis internete, buvo praradę duomenis iš išmaniųjų telefonų. skaityti »

Naujas virusas puola „Apple“ įrenginius

Neseniai „Fortinet“ aptiko naują virusą „Macransom“, kuris atakuoja tik „Apple“ kompiuterius. skaityti »

Europos Sąjungos verslo bendrovės privalomai turės laikytis naujojo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento

Per pastaruosius kelerius metus nutekinama rekordiškai daugiau bendrovių saugomų asmeninių duomenų, Europos Sąjunga ėmėsi veiksmų užtikrinti duomenų saugumui. skaityti »

Lietuvos vadovybė aptarė kibernetinio saugumo klausimus su Slovėnijos prezidentu

Birželio 13 d. LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza ir prezidentė Dalia Grybauskaite susitiko su Slovėnijos prezidentu Borutu Pahoru. skaityti »

Aptiktas grėsmingas kompiuterinis virusas, galintis išjungti net elektros tiekimą

„Industroyer” yra itin pažangi ir labai pavojinga kenkėjiška programa, sukurta perimti ir trikdyti kritinę infrastruktūrą. skaityti »

Lietuvos bankas atliko kibernetines pratybas bankų sektoriuje

Lietuvos bankas savo lėšomis ir pajėgomis pirmasis euro zonoje atliko kibernetines pratybas, kurių metu tikrino mūsų šalies finansų rinkos dalyvių – daugiausia bankų – atsparumą kibernetiniams išpuoliams. skaityti »

Smulkmena, kasmet galinti išgelbėti tūkstančius vaikų

Kaip rodo tarptautinės organizacijos „Dingę Europos vaikai“ duomenys, Europos Sąjungoje kas dvi tris minutes karštąja linija 116000 gaunamas pranešimas apie dingusį vaiką. Lietuvos statistika taip pat nedžiugina, čia kiekvienais metais gaunama apie 2 000 pranešimų dėl dingusių vaikų. skaityti »

Dauguma žmonių dalijasi asmenine informacija internete

Vienas iš penkių žmonių pripažįsta, kad dalijasi slaptais duomenimis su žmonėmis, kurių nelabai gerai pažįsta, ir su visiškai nepažįstamais. skaityti »

„Visa“ pradeda diegti naują saugumo standartą

„Visa“ ruošiasi atnaujinti savo tarnybą „Verified by Visa“. Įdiegta nauja apsaugos sistemos versija „3D Secure 2.0“ užtikrins patogesnį ir saugesnį atsiskaitymo per internetą būdą. skaityti »