Apie pusė Lietuvos vartotojų baiminasi sekimo internetine kamera

Publikuota: 2014 m. spalio 23 d. ketvirtadienis

42 proc. Europos vartotojų, dalyvavusių „Kaspersky Lab“ ir „B2B International“ tyrime pažymėjo, kad baiminasi stebėjimo per internetinę kompiuterio kamerą. Lietuvoje dėl to bijo 49 proc. apklaustųjų.

Penktoji apklaustų Europos gyventojų dalis (21 proc.) netgi užklijuoja ar uždengia kameros objektyvą savo kompiuteryje. Dar 5 proc. užklijuoja kamerą ir savo mobiliajame įrenginyje. Tarp Lietuvos vartotojų internetinę kompiuterio kamerą uždengia 19 proc. apklaustųjų, o mobiliojo įrenginio – 5 proc.

Jų susirūpinimą pavadinti nepagrįstu negalima – internetinės kompiuterio kameros dažnai tampa efektyviu kibernetinių nusikaltėlių instrumentu. Įsilaužimo į internetinę kamerą tikslai gali būti įvairūs. Pirma, taip nusikaltėliai gali išsiaiškinti tarnybines paslaptis arba pavogti finansinių paslaugų sąskaitų duomenis. Kai kurių vartotojų neaidairumas palengvina kenkėjų užduotį: pavyzdžiui, kas šeštas apklaustasis Lietuvoje pranešė, kad užsirašo savo internetinių paslaugų slaptažodžius užrašų knygelėje ar ant lipniųjų lapelių, saugomų šalia kompiuterio. Šiuolaikinių internetinių kompiuterio kamerų kokybė suteikia galimybę perskaityti tokius užrašus.

Antra, apgavikai gali gauti asmenines nuotraukas šantažui arba tiesiog pramogai. Gegužę Europolas aptiko visą kūrėjų, platintojų ir kenkėjiškų programų, taikomų sekti internetine kompiuterio kamera, vartotojų tinklą. Tyrimas pradėtas 2014 m. areštavus Olandijos programišių, kuris užkrėtė 2000 moterų kompiuterius siekdamas gauti jų intymias nuotraukas.

„Uždengti internetinės kameros objektyvą – ne pats efektyviausias apsaugos būdas. Ši priemonė padeda tam tikrą laiką išvengti sekimo, tačiau netrukdo klausytis per įmontuotą mikrofoną, taip pat perimti vaizdus tais momentais, kai kamera atidengiama norint bendrauti, – pasakoja Sergejus Ložkinas, „Kaspersky Lab“ antivirusų ekspertas. „Apsaugoti nuo kenkėjiškų programų, gebančių žvilgčioti pro internetinę kamerą, gali daugelis apsaugos sprendimų. Tačiau šių apsaugos priemonių nepakanka tuo atveju, kai programa nėra numatyta kaip kenkėjiška, pavyzdžiui, perduoda tik vaizdą, arba apgavikas naudoja teisėtą programinę įrangą. Būtent todėl į savo sprendimą įtraukėme technologiją, gebančią atpažinti bet kokius prisijungimus prie kameros“.

Kad vartotojas visada žinotų, kokie priedai matomi pro jo internetinę kamerą, ir galėtų apsaugoti savo asmeninį gyvenimą nenaudodamas lipniosios juostos, „Kaspersky Lab“ sukūrė ir į sprendimą Kaspersky Internet Security - multi device 2015 įtraukė specialų apsaugos nuo nesankcionuoto prisijungimo prie internetinės kameros modulį. Dėl šio atnaujinimo sprendimas nuolat kontroliuoja prieigą prie įdiegtos arba prijungtos internetinės kameros ir praneša vartotojui apie visus bandymus ja pasinaudoti. Savo ruožtu vartotojas gali pasirinkti – leisti vaizdo perdavimą konkrečia programa ar drausti. Be to, yra galimybė užblokuoti prieigą prie kameros.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Gemalto“ sustiprins „Samsung Pay“ saugumą

Saugumo sprendimų lyderė „Gemalto“ įdiegs papildomas apsaugos priemones į išmaniuosius telefonus „Samsung Galaxy S8“ skaityti »

Valandų valandos išmaniojo ekrane: kaip išsaugoti sveikas akis?

Vargu ar valandų skaičių, praleistą žiūrint į išmaniojo ekraną, pavyks sumažinti, todėl labai svarbu apsaugoti regėjimą. skaityti »

Lietuviams sunku išsiskirti su nebenaudojamais telefonais

Ekspertai atkreipia dėmesį saugumo dėlei namie esančius nebenaudojamus elektronikos prietaisus reguliariai patikrinti. skaityti »

„American Express“ ir „Visa“ kovos prieš sukčiavimus

„American Express“ ir „Visa“ paskelbė apie bekontakčių operacijų pokyčius, siekiant sustiprinti operacijų apsaugą. skaityti »

Kiekvienas išmaniojo įrenginio naudotojas privalo išmanyti skaitmeninę higieną

Išmaniuosiuose telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir kompiuteriuose nuolat didėja saugomos informacijos apimtis, tai kelia riziką dėl prastos naudotojų skaitmeninės higienos. skaityti »

„Windows 10“ palaikys interneto bankininkystės biometrijos sistemą

Didžiosios Britanijos bankas „Lloyds“, bendradarbiaudamas su „Microsoft“, ketina įdiegti veidų ir pirštų atspaudų atpažinimo technologiją interneto bankininkystėje. skaityti »

Kroviklis gali stebėti namus

Sukurtas įrenginys, vienu metu atliekantis elektroninių prietaisų kroviklio ir vaizdo stebėjimo kameros funkcijas. skaityti »

„Mastercard“ įsigijo apsaugos sistemų bendrovę „NuData Security“

Tarptautinė mokėjimo sistema „Mastecard“ įsigijo apsaugos sistemų bendrovę „NuData Security“. skaityti »

Londono oro uoste nebereikės pasų

Londono oro uoste Heathrow pradėta testuoti veidų atpažinimo sistema. skaityti »

Interneto svetainės išsiaiškins robotus nepastebimai

„Google“ paskelbė patobulinusi identifikacijos mechanizmą „reCAPTCHA“, gebantį skirti tikrus interneto naudotojus nuo interneto robotų. skaityti »