Heloviną švenčia ir internetiniai sukčiai

Publikuota: 2015 m. spalio 30 d. penktadienis

Pokštas ar saldainis? O gal internetinių sukčių apgaulė? Jaunimo pamėgtai Helovino šventei pamažu tampant tokiai populiariai kaip Šv. Valentino diena, saugumo ekspertai įspėja apie sukčių spendžiamas pinkles internete, renkantis šventinę atributiką ar peržiūrint elektroninius sveikinimus.

Daugiausia grėsmių kyla socialiniuose tinkluose, kur prisidengus Helovino nuotaika sukčiai vilioja netikėtais pasiūlymais bei nuorodomis į netikras elektronines parduotuves bei kenkėjiškas svetaines.

Nors Helovinas Lietuvoje dar nėra labai populiarus, jaunimas sparčiai įsitraukia į naujos šventės siautulį. Ruošiantis vakarėliui ieškoma kuo šiurpesnio kostiumo už priimtiną kainą. Tai gera terpė sukčiavimui, nes naudotojai būna atsipalaidavę, mažiau dėmesingi, o dažniausiai ieškodami kostiumo paskutinę akimirką neturi laiko analizuoti pasiūlymo tinkamumo.

Naudotojams patariama pirkti tik iš patikimų ir žinomų e. parduotuvių. Perkant nežinomoje svetainėje, rekomenduojama patikrinti, ar puslapyje nurodyta įmonė turi fizinį adresą, koks jos juridinis statusas, ar ji įtraukta į populiariausius įmonių katalogus internete. Taip pat verta atidžiau perskaityti prekių pristatymo ir grąžinimo taisykles, kas moka už prekės siuntimą grąžinant ją pardavėjui ir kokias teises turi pirkiniu nepatenkintas naudotojas.

Saugumo ekspertai rekomenduoja už pirkinius internete atsiskaityti kreditine kortele, nes sukčiai dažniau reikalauja debetinės kortelės dėl pigesnių bankinių operacijų kaštų. Apmokant pirkinį derėtų atidžiau vertinti, kokios informacijos prašo pardavėjas – jam neturėtų reikėti pirkėjo asmens kodo ir asmens tapatybės kortelės numerio ar kitų su pirkimu nesusijusių asmeninių duomenų. Jei apmokant už norimą prekę e. parduotuvė nukreipia į įtartiną e. bankininkystės puslapį, rekomenduojama pirkinio atsisakyti.

Helovino, kaip ir bet kurios šventės, metu padaugėja internetu siunčiamų sveikinimų ar pokštų, animuotų filmukų ir nuolaidų kuponų. Už bet kurio „vaiduoklio“ ar „šokančių griaučių“ gali slėptis virusai ir kenkėjiškos programos, už nuorodos į šiurpų pokštą – kenkėjiška svetainė. Todėl reikėtų atidžiau žiūrėti, ką gaunate ir spaudžiate.

Ekspertai rekomenduoja neatidarinėti el. laiškuose siunčiamų prisegtų failų, jei siuntėjas jums nežinomas ar laiškas parašytas darkyta kalba it pasitelkus „Google Translate“. Taip pat nespausti įtartinų nuorodų, nesisiųsti failų ir nediegti nežinomų programų.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »