Nemokamas sūris, arba Kas slypi už loterijų internete šydo

Publikuota: 2012 m. liepos 25 d. trečiadienis

Laiškai, skelbiantys apie laimėtą loteriją, pavydėtinai reguliariai atkeliauja į vartotojų elektroninio pašto dėžutes. Šis internetinis šlamštas veikia vienu ir tuo pačiu principu: vartotojui pranešama, kad jis loterijoje laimėjo didžiulę pinigų sumą ir privalo apmokėti tam tikras „išankstines išlaidas", kad gautų laimėjimą. Patrauklu. Deja, šie pranešimai – tik internetinių sukčių triukas.

Apie tipines apgavystės schemas, įvairias kenkėjų gudrybes, taip pat apie būdus, kaip atskirti apgaulingus pranešimus nuo tikrų, pasakoja „Kaspersky Lab" internetinių šiukšlių analitikė Marija Rubinštein.

„Loterijos" apgavystės schema internete atrodo taip: pradžioje vartotojui pranešama, kad jis laimėjo didžiulę sumą, vėliau sukčiai, prisidengdami viena ar kita priežastimi, iš jo išvilioja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dolerių. Tai gali būti komisinis mokestis už laimėjimo pervedimą ar sąskaitos atidarymą banke ir pan. Tokios išlaidos „laimės kūdikiui" dažnai atrodo nereikšmingos palyginti su neva gaunama suma. Tačiau gavę pinigus sukčiai tiesiog dingsta ir jų rasti beveik neįmanoma.

Kad netaptume internetinės apgavystės auka, privalome įsiminti kelis klaidingų pranešimų apie laimėjimą požymius:

  • bet koks pranešimas apie loterijos laimėjimą, kurioje vartotojas nedalyvavo, yra padirbtas;
  • nesuasmenintas kreipinys. Jei loterija iš tikrųjų vyko ir vartotojas joje dalyvavo, į jį bus kreipiamasi vardu (arba pagal pirkto loterijos bilieto numerį);
  • pranešimas išsiųstas iš viešojo pašto serverio, tokio kaip gmail.com, hotmail.com arba yahoo.com;
  • šiurkščios klaidos pranešime apie laimėjimą. Tokie laiškai paprastai būna verčiami pasitelkiant automatinį vertėją;
  • vartotojui siūloma atsakyti adresu, kuris skiriasi nuo atsiųsto laiško adreso, pavyzdžiui, kokio nors „agento“ arba „vadybininko" adresu.

Be to, galima pagal paieškos sistemas patikrinti visus pranešime apie laimėjimą nurodytus duomenis. Siuntėjų vardai ir telefonai, loterijos pavadinimas – visa tai tikriausiai rasite internete su išsamiais komentarais.

„Pagal „Kaspersky Lab" statistiką melagingų pranešimų apie laimėjimą dalis internetiniame šlamšte sudaro iki 3 %, o tai tūkstančiai laiškų per mėnesį. Kad netaptume sukčių auka, pakanka laikytis paprastų saugumo taisyklių. Svarbiausia atsiminkite, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose", – teigia Marija Rubinštein

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susiję vaizdo siužetai

2015-05-29 IT+

IT+

2012-10-26 IT+

IT+

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »