Sukčiai taikosi į darbo užsienyje ieškančius gyventojus

Publikuota: 2012 m. sausio 21 d. šeštadienis

Saugumo ekspertai perspėja apie šalyje pradėjusį plisti sukčiavimo būdą, kuomet sukūrę fiktyvią įmonę ir jos vardu teikdami patrauklius pasiūlymus aferistai taikosi į darbu užsienio kompanijose besidominčius asmenis. Sukūrę įmonės egzistavimą neva įrodančią interneto svetainę ir joje pateikę įmonės adresą, sukčiai siekia išvilioti asmeninius duomenis ir netgi pinigus.

„Tai gana plačiai paplitęs sukčiavimo būdas už Atlanto, kuris mūsų šalį pasiekė pakankamai neseniai. Siekdami suvilioti aukas, aferistai pasinaudoja informacinėmis technologijomis kaip priedanga nelegaliai veiklai. Tam jiems tereikia sukurti fiktyvios įmonės interneto svetainę ir joje nurodyti egzistuojantį adresą, kad potenciali auka patikėtų, jog įmonė egzistuoja ir yra patikima“, – teigia vienos saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės vadovas.

Anot specialisto, didžiausia problema ta, jog besidomint kažkur užsienyje veikiančia kompanija, vienintelė priemonė tai padaryti yra internetas. O jis, deja, suteikia visišką laisvę pasiskelbti tuo, kuo nesi.

„Daugelis žmonių yra sąmoningi – gavę viliojantį darbo pasiūlymą jie pasidomi ir darbdaviu. Vis tik, jei gyvename Lietuvoje ir norime pasidomėti JAV veikiančia įmone, greičiausiai pasitelksime internetą – ieškosime įmonės svetainės, adreso. Asmeniškai nuvažiuoti ir patikrinti negalėsime“, – sakė ekspertas.

Siekdami fiktyvią įmonę apsaugoti nuo nepageidaujamo potencialių aukų smalsumo, aferistai sukuria jai skirtą internetinį puslapį, kurį aplankius pateikiama solidi informacija tiek apie pačią įmonę, tiek apie jos pasiekimus ir apdovanojimus. Sukčiai taip pat paskelbia adresą, kur tariamai įsikūrusi įmonė – tam atvejui, jei kas nors sieks patikrinti ar egzistuoja minima gatvė ir pastatas nurodytu numeriu. Tokie adresai tikrai egzistuoja, tik, deja, būna „pasiskolinti“ iš nieko neįtariančių legalių įmonių.

Pasiūlymą dirbti užsienio kompanijoje gavęs ir apgaule patikėjęs asmuo prašomas pateikti asmeninius duomenis, kurie reikalingi įdarbinant. Tolimesnis žalos mastas priklauso nuo naujojo darbdavio įžūlumo ir išmonės. Jis gali paprašyti atskleisti banko sąskaitos duomenis, neva uždarbio pervedimui, taip pat susimokėti už tam tikrą darbui reikalingą dokumentą ar įrangą.

Anot specialisto, sunerimti verta iškart, vos tik pagalvojus, jog „skamba per daug gerai, jog būtų tiesa“. Tai pagrindinis būdas neįkliūti į aferistų pinkles. Visuomet reikia įtariai žiūrėti į pasiūlymus, žadančius lengvą darbą ir didelius pinigus. Suktybę dažnai atskleidžia ir tokių įmonių interneto svetainės. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į jų dizainą. Daugeliu atvejų sukčiai daug neinvestuoja į grožį ir išskirtinumą, todėl galima pastebėti, jog dizainas šabloninis, toks, kokį galima naudoti nemokamai kuriant svetaines. Antrasis apgavystės ženklas – kuomet spaudžiant meniu skiltis daugelis jų neveikia arba veda į puslapį su užrašais „Page is under construction“ (liet. „informacija ruošiama“). Visuomet verta atkreipti dėmesį į pateiktą informaciją, ypač apie klientus ir apdovanojimus. Kurdami svetaines fiktyvioms įmonėms, aferistai nepasikuklina girtis nebūtais klientais ir gausiais apdovanojimais.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„No More Ransom“ iniciatyva: daugiau nei 28 000 iššifruotų įrenginių

Prieš metus, 2016 m. liepos 25 d., Nyderlandų nacionalinė policija, Europolas, „McAfee“ ir „Kaspersky Lab“ pradėjo iniciatyvą „No More Ransom initiative“. skaityti »

Naujas pavojingas bankinis „Trojos“ virusas pasirengęs pulti

„Kaspersky Lab“ ekspertai aptiko „NukeBot“ – naują kenkėjišką programą, kuri skirta vogti internetinės bankininkystės klientų duomenis. skaityti »

Dėmesio: plinta apgaulingos SMS žinutės

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis. skaityti »

Darbuotojų identifikacijai po oda įsiuvami lustai

Dvi įmonės jau eksperimentuoja savo darbuotojams po oda įsiūdamos mikroschemas. skaityti »

Ar pildosi 2017 m. saugumo prognozės?

Panašu, kad ekspertai nesuklydo prognozuodami išpirkos reikalaujančių kenkėjų gausą ir kitas saugumo grėsmes šiems metams. skaityti »

„Kaspersky Lab“ švenčia 20 metų jubiliejų

1989 m. jaunas programinės įrangos inžinierius nustatė, kad jo kompiuterį užpuolė nežinomas „Cascade“ virusas. Tas inžinierius – tai Eugenijus Kaspersky. skaityti »

„Mastercard“ investuoja į dirbtinio intelekto technologijas

„Mastercard“ įsigijo dirbtinio intelekto technologijas kuriančią įmonę „Brighterion“. skaityti »

Kibernetinio saugumo taryboje aptartas Nacionalinės kibernetinio saugumo strategijos rengimas

Liepos 12 d. įvyko jau penktasis nuo 2015 m. egzistuojančios Kibernetinio saugumo tarybos, vadovaujamos Tarybos pirmininko – Krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos – posėdis. skaityti »

Socialiniai tinklai darbe – kaip užtikrinti įmonės saugumą?

Remiantis „Cisco“ ataskaita, masinę auditoriją sutraukiantys internetiniai puslapiai, taip pat ir socialiniai tinklai, kelia ženklią grėsmę verslo duomenų saugumui. skaityti »

Interneto bankininkystės saugumo incidentai bankams kainuoja 1,8 mln. JAV dolerių

61 proc. kibernetinio saugumo incidentų, susijusių su internetine bankininkyste, puolamoms institucijoms pridaro papildomų išlaidų, įskaitant duomenų, prekių ženklo ar įmonės reputacijos praradimą, konfidencialios informacijos nutekėjimą ir t. t. skaityti »