Siūloma numatyti galimybę įsteigti laikinąjį banką

Publikuota: 2011 m. lapkričio 17 d. ketvirtadienis

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė Seimui pristatė Finansinio tvarumo įstatymo pataisas (projektai Nr. XIP-3860), kuriomis siūloma kaip vieną iš bankų sistemos finansinį tvarumą stiprinančią priemonę numatyti galimybę Vyriausybei priimti sprendimą įsteigti banką, kurio visos akcijos nuosavybės teise priklausytų valstybei ir kurio tikslas būtų laikinai vykdyti veiklą, susijusią su iš banko, dėl kurio finansinės būklės kyla grėsmė bankų sistemos stabilumui ir patikimumui, perimtu turtu, teisėmis ir įsipareigojimais.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, laikinasis bankas galėtų būti steigiamas, jeigu būtų bendros visų finansinio stabilumo stiprinimo priemonių taikymui būtinos aplinkybės ir Lietuvos bankas pateiktų išvadą, kad laikinojo banko įsteigimas būtinas Bankų įstatyme nustatytam probleminio banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų perdavimui įgyvendinti, t. y. nebūtų galimybės greitai rasti suinteresuoto ir tinkamo privataus kapitalo banko, kuris galėtų perimti probleminio banko turtą, teises ir įsipareigojimus.

Įstatymo projekte numatoma, kad laikinajam bankui bus taikomos bankų steigimą, licencijavimą, priežiūrą ir veiklą reglamentuojančio Bankų įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatos. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad laikinasis bankas turėtų būti įsteigiamas ir veiklą pradėti kaip galima greičiau, įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad laikinajam bankui įsteigti nebūtų reikalingas Bankų įstatyme nustatytas leidimas įsteigti banką. Tai, ar laikinasis bankas atitinka leidimui įsteigti banką nustatytus reikalavimus, būtų įvertinama laikinajam bankui išduodant banko licenciją.

Be to, siūloma nustatyti, kad Lietuvos bankas spręsdamas klausimą dėl banko licencijos išdavimo laikinajam bankui ir vertindamas laikinojo banko atitikimą reikalavimams, turėtų atsižvelgti į laikinojo banko įsteigimo tikslus, įsteigimo ir numatomos veiklos aplinkybes; taip pat išduodamas licenciją, esant reikalui, galėtų nustatyti terminą, kuris negalėtų būti ilgesnis kaip 3 mėnesiai, per kurį laikinasis bankas privalėtų įvykdyti visus leidimui įsteigti banką ir banko licencijai gauti nustatytus reikalavimus.

Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad laikinasis bankas veiktų laikinai. Praėjus įstatymo nustatytam terminui, kuris, esant reikalui, galėtų būti pratęstas, banko akcijų nepardavus ar banko turto ir įsipareigojimų neperleidus kitam privataus kapitalo pagrindu veikiančiam bankui, laikinojo banko veikla turėtų būti nutraukiama, jis teisės aktų nustatyta tvarka turėtų atsiskaityti su kreditoriais ir būti likviduotas.

Finansų ministrės teikiamais Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo pakeitimais (projektas Nr. XIP-3861) siūloma nustatyti, kad draudimo įmonė galėtų dalyvauti banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų perdavimo kitam bankui finansavime, apmokėdama steigiamo laikinojo banko akcijas ir (arba) pervesdama lėšas (kompensaciją) probleminio banko turtą, teises ir įsipareigojimus perimančiam laikinajam arba kitam bankui.

Pritarus projektams po pateikimo, Seimas nusprendė visus pristatytus projektus (taip pat Bankų įstatymo ir lydimųjų įstatymų pakeitimus) svarstyti ypatingos skubos tvarka. Taip pat numatomi Seimo komitetų ir Seimo frakcijų susitikimai su finansų ministre Ingrida Šimonyte ir Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku. Teisės aktų pakeitimų svarstymas ir priėmimas numatytas lapkričio 17 dienos vakariniame plenariniame posėdyje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »