Euro zona gali dar labiau kilstelėti gyvenamojo NT kainas Lietuvoje

Publikuota: 2013 m. gegužės 14 d. antradienis

Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad Lietuvoje gali pasikartoti Estijos ir kitų euro zonos šalių nekilnojamojo turto rinkos pavyzdys, kai kainos augti pradėjo likus metams iki euro įvedimo.

Tris mėnesius augusios kainos Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje dar nepasiekė aukščiausio taško. Pasak nekilnojamojo turto agentūros „011“ eksperto Ernesto Adomaičio, dabartinių euro zonos šalių pavyzdžiai rodo, kad artėjant euro įsivedimo datai, būstų kainos išauga dar labiau.

„Šalims, įsivedusioms eurą, gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos kildavo vienerius metus prieš įvedimą ir vienerius metus po įvedimo. Tikėtina, kad panašus scenarijus gali pasikartoti ir Lietuvoje, todėl dar labiau kainos kilti gali pradėti nuo 2014 metų“, – prognozuoja E. Adomaitis.

Pasak NT specialisto, euro įvedimas visada daro įtaką nekilnojamojo turto paklausą. Jei pasiūla nėra perteklinė, tada auga ir būstų kainos. Panaši situacija buvo Estijoje, po krizės pasiūla nebuvo didelė, o euro įvedimas nulėmė paklausos augimą, kas išjudino rinką ir gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo po ilgo kritimo.

„Lietuvos didmiesčiuose nekilnojamojo turto pasiūlos skirtumai yra gana dideli, todėl ir kainų augimų scenarijai gali būti gana skirtingi. Pavyzdžiui, Kaune būstų pasiūla šiuo metu nėra didelė, o paklausa auga, todėl ir kainų augimas prognozuojamas didesnis nei Vilniuje, kuriame dėl didesnės pasiūlos kainos stipriai keistis neturėtų“, – dėsto „011“ turto agentūros brokeris E. Adomaitis.

Žvelgiant į kitų šalių pavyzdžius įsivedant eurą matomas kainų augimas pirmaisiais metais. Pavyzdžiui, 2002 metais prie euro zonos prisijungusiai Austrijai ir Belgijai būstų kainos paaugo 8 proc., Airijoje ir Ispanijoje – 11 proc., o Olandijoje ir Portugalijoje – 5 proc. 2011 m. Estijai įsivedus eurą būstų kainos paaugo 8 proc.

Mažesnių kainų praėjus keleriems metams po euro įsivedimo tikėtis taip pat neverta. Anot NT specialisto E. Adomaičio, daugumoje šalių nuo euro įsivedimo per 10 metų iki 2012 m. trečiojo ketvirčio kainos augo. Prancūzijoje kainos išaugo net 99 proc., Belgijoje – 95, Ispanijoje – 40, Italijoje – 38, Olandijoje – 7, Vokietijoje – 10 proc.

Tačiau yra ir kelios išimtys: Maltoje pirmaisiais metais po euro įvedimo dėl tuo metu buvusios krizės NT kainos sumažėjo 3 proc., o Slovėnijoje, kuri eurą įsivedė 2007 m., kainos krito 6 proc.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »