Europos kosmoso agentūroje – KTU doktorantė

Publikuota: 2016 m. vasario 12 d. penktadienis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Mikrosistemų ir nanotechnologijų mokslo centro (MGF MNMC) doktorantė Nora Šlekienė laimėjo konkursą stažuotei Europos kosmoso agentūroje (EKA). Vienerių metų trukmės doktorantės stažuotei bus paskirta daugiau nei 32 tūkst. eurų.

„Džiaugiuosi atsiradusia galimybe įgyti naujos patirties, pasisemti žinių, išmokti dirbti kitokiomis metodikomis. Be to, susipažinsiu su aktualiomis kosmoso tyrimų sritimis – Lietuvoje kol kas jų vykdoma nedaug“, – sako N. Šlekienė.

Šiais metais MNMC pradėjo vykdyti bendrą projektą su EKA „Pažangių molekulinės taršos nustatymo kosminėje erdvėje metodų sukūrimas naudojant paviršiumi stimuliuotą Ramano spektroskopiją“ (Projekto vadovas profesorius Valentinas Snitka). Panašios projekto ir EKA stažuotės tematikos ir paskatino KTU doktorantę dalyvauti LMT paskelbtame konkurse.

Kosmoso pramonė – ne tik erdvėlaiviai

Atrankos metu, EKA atliko interviu telefonu, kurio metu buvo klausiami netgi specifiniai dalykai – kosmoso aplinkos savybės, galimos cheminės reakcijos kosminių prietaisų paviršiuje, jų įtaką prietaisų veikimui ir jų stabilumui, kandidato galimybės savarankiškai dirbti su aparatūra.

Doktorantės tyrimų tematika – paviršiumi stimuliuota Ramano spektroskopija (SERS) medžiagų, naudojamų Europos kosmoso pramonėje, nanostruktūrinio užterštumo ir jo poveikio tyrimams.

Pasak jaunosios mokslininkės, SERS yra ypač jautri metodika, kuria galima tirti įvairių medžiagų stabilumo pokyčius. Ji gali būti taikoma ir, pavyzdžiui, farmacijoje ar maisto pramonėje, tiriant vaistų, maisto produktų cheminę sudėtį, priemaišų identifikavimą, vaistų ar maisto produktų stabilumą.

„Kosmoso pramonė – tai ne vien erdvėlaivių ar palydovų konstravimas, EKA atliekami ir moksliniai tyrimai. Pavyzdžiui, tiriama iš kosmoso gautų dalelių sudėtis, jų sąveika su EKA naudojamomis medžiagomis ar kosminiais prietaisais“, – sako N. Šlekienė.

Strategines technologijas kurs Europoje

EKA nare Lietuva tapo 2014-ųjų rudenį. Ši narystė mūsų šalies mokslininkams ir verslininkams atvėrė plačias galimybes dalyvauti tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.

Pagal 2013-aisiais EKA ekspertų atliktą Lietuvos kosmoso srities mokslo ir verslo potencialo technologinį auditą, mūsų šalyje yra stiprus gamtos mokslų, biotechnologijų, IT, mikroelektronikos, mechatronikos, optoelektronikos ir lazerių mokslo technologinis potencialas.

„Siekiama, taip pat ir saugumo tikslais, kad strateginės technologijos būtų kuriamos Europos Sąjungoje. Priimant naujas valstybes į su EKA bendradarbiaujančių valstybių tarpą, o ilgainiui – ir į nares, siekiama, kad kiekviena šalis atrastų savo nišą, stengiamasi išnaudoti konkrečios šalies turimą potencialą. Tiek mūsų mokslininkai, tiek verslas turi potencialo kurti produktus ir paslaugas kosmosui,“ – teigia Lietuvos kosmoso asociacijos (LKA) vadovas Vidmantas Tomkus.

Lietuvos mokslo taryba praneša, kad stažuočių EKA finansavimo konkursui buvo pateiktos 5 paraiškos. Nuspręsta finansuoti 2 vienerių metų trukmės stažuotes, kurioms buvo skirta daugiau nei 65 tūkst. eurų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »