Fizikai beveik iš nieko sukūrė šviesą

Publikuota: 2011 m. birželio 8 d. trečiadienis

Grupei fizikų, dirbančių Gotenburgo Čalmerso technologijos universitete (Švedija), pavyko įrodyti tai, kas iki šiol tebuvo grynų gryniausia teorija: matomus fotonus galima sukurti iš virtualiųjų dalelių, egzistuojančių kvantiniame vakuume.

Eksperimentas rodo, kad Kasimiro efektas nėra tiktai teorinis rezultatas. Šio efekto, pavadinto Nyderlandų fiziko Hendriko Kasimiro, dirbusio kartu su Dirku Polderfirstu, vardu, idėja pirmąkart buvo pasiūlyta prieš daugiau nei 60 metų: manyta, jog vakuume egzistuoja jėga, kuri, veikdama tarp dviejų plokštelių arba veidrodžių, turėtų sukurti fotonus.

Kitaip tariant, bet kokiame vakuume virtualiosios dalelės nuolat atsiranda ir išnyksta, o į jas galima žiūrėti kaip į bangas. Kasimiro efektas numato, kad jeigu du itin mažyčius veidrodukus pastatytume prie pat vienas kito – taip arti, jog atstumas tarp jų būtų mažesnis už kai kurių virtualiųjų bangų ilgį, – tuomet susidarytų jėga, nes dalelių, esančių veidrodukų išorėje, skaičius taptų didesnis už dalelių, esančių tarp veidrodukų, skaičių. Tokiu atveju veidrodukai būtų stumiami dar arčiau vienas kito. Pasak teorijos, ši susidariusioji jėga galėtų būti panaudota kuriant fotonus.

Kiek vėliau tyrėjai pasiūlė mintį, kad tą patį efektą galima išgauti naudojant tiktai vieną veidroduką: šis turėtų būti labai greitai judinamas pirmyn ir atgal. Būtent šiuo pavyzdžiu pasinaudojo Čalmerso technologijos universiteto fizikai. Itin greitas veidroduko judėjimas leidžia atskirti virtualiųjų dalelių poras – tai suteikia energijos, reikalingos virtualiosioms dalelėms pavirsti realiais fotonais. Būtent tai ir nutiko superlaidžiame kvantinės interferencijos įrenginyje, todėl mokslininkai išvydo susidariusius fotonus.

Toks tyrimas, itin vertinga teorine prasme, nėra lengvai pritaikomas praktikoje. Tačiau tai nereiškia, kad iš viso to neišeis kažkas tikrai apčiuopiamo ir naudingo. Fizikai kalba apie galimą vakuumo energijos panaudojimą erdvėlaiviams skriejant milžiniškais mūsų visatos toliais.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »