Inovatyvios lietuvių idėjos užsienio šalims

Publikuota: 2011 m. gegužės 30 d. pirmadienis

Inovacijos yra neatsiejama kiekvienos šalies konkurencingumo, ekonomikos augimo ir pažangos sąlyga, o žmonės, kuriantys ir įgyvendinantys inovatyvius sumanymus yra neįkainojamas turtas. Tai, kad Lietuvoje iš tiesų turime nemažai žmonių, gebančių kūrybiškai mąstyti ir kurti perspektyvias idėjas, parodė gegužės viduryje Lietuvos ambasadose Paryžiuje ir Briuselyje vykusios idėjų mugės „Innovative people without borders“, kuriose pristatyta net trylika lietuviškų projektų. 


Idėjų mugės – vertinga patirtis


Rimantas Varanauskas, VšĮ „Inovacijų poligonas“ direktorius, vienas iš idėjų mugių organizatorių teigia, kad į klausimą, ar idėjų mugės suteikia vertingos patirties, galima atsakyti vienareikšmiškai – taip.

„Šio bandymo neblogus rezultatus lėmė visų projekto partnerių pastangos, o pirmiausiai – Europos Parlamento nario Zigmanto Balčyčio iniciatyva ir jo biuro indėlis. Galima paminėti dar kelis svarbesnius aspektus, iš kurių vienas atsispindi pačiame projekto pavadinime – „Innovative people without borders“. Dalintis naujovėmis sienos nereikalingos. Akivaizdu, kad intelektinio kapitalo, įdomių sumanymų ir inovatyvių projektų išties turime. Deja, galimybės skleisti ir realizuoti idėjas joms palankioje aplinkoje, plačiose Europos Sąjungos (ir ne tik) rinkose, Lietuvoje mažai išnaudojamos“, - sako R. Varanauskas.

R. Varanauskas atkreipia dėmesį, kad nėra visiškai teisinga inovacijas tapatinti tik su mokslininkais (jokiu būdu nenuvertinant jų darbų reikšmės ir indėlio), aukštosiomis technologijomis ar mokslinėmis laboratorijomis, nes inovacijų ir idėjų generavimo bei jų diegimo laukas yra daug platesnis, įskaitant ir kasdienę gyvenimišką aplinką, socialinę, švietimo ir kitas sritis.

„Idėjų ir projektų pristatymai Paryžiuje ir Briuselyje parodė, kad pasirinkome teisingą kelią. Ypatingai idėjų mugės naudingos jauniesiems sumanymų autoriams – studentams, nes daugeliui teko „išlipti“ iš stereotipine tapusios mąstymo „dėžutės“, pagalvoti apie savo idėjų adaptavimą kitoje kultūrinėje aplinkoje, intelektinės nuosavybės apsaugos ir kitus aspektus“, - idėjų mugės įspūdžiais dalijosi R. Varanauskas.


Lietuvių idėjos sudomino Paryžių ir Briuselį


Pasak Rimanto, toli tų idėjų „perlų“ ieškoti nereikia. Dažnai kitoks, naujas požiūris į įprastus ir, atrodytų, kasdienius dalykus atveria naujas galimybes – tereikia  nestandartinio, originalaus mąstymo. Kūrybiškų žmonių Lietuvoje yra pakankamai daug, o jaunimas sugeba nepasiduoti „sisteminiams štampams“. Žinoma, dar turime kur tobulėti, plėsti akiratį ir matyti bent europinį kontekstą, siekti didesnio idėjų išbaigtumo ir idėjų transformavimo į verslą. Rimantas pabrėžia, kad šie dalykai išmokstami, yra profesionalių konsultantų, kurie gali padėti, tačiau kūrybiškumą privalome skatinti, puoselėti ir bandyti jį realizuoti ten, kur yra poreikis ir palankios sąlygos.

„Pagal idėjų mugės svečių Paryžiuje ir Briuselyje pirminius atsiliepimus, bent penkios iš trylikos pristatytų idėjų juos gan rimtai sudomino. Tai rodo realią perspektyvą tolimesniam bendradarbiavimui ir pristatytų idėjų realizavimui. Įdomu ir tai, kad idėjų mugei buvo atrinkti tik penki iš 60-ties kasmetinės jaunųjų mokslininkų darbų parodos-konkurso „KTU Technorama 2011“ darbų. Gerų sumanymų netrūksta, tik didesniam kiekiui idėjų pristatyti viename renginyje tiesiog neužtektų laiko“, - sako R. Varanauskas.

Idėjos gali būti įgyvendintos


„Geros idėjos turi didelę vertę, tereikia rasti joms tinkamas nišas. Deja, reikėtų atvirai pasakyti, kad jų įgyvendinimui Lietuvoje dažnai trūksta elementariausio institucinio ir žmogiškojo supratimo, efektyvių paramos mechanizmų. Daugelyje „senosios“ Europos šalių sąlygos perspektyvioms inovacijoms realizuoti daug palankesnės, mažesnis korupcijos lygis, skiriasi ir galimybės verslo pradžiai. Tačiau siekiant įgyvendinti savo idėjas ir pasinaudoti europinėmis galimybėmis nebūtina emigruoti ar parduoti savo idėjas pusvelčiui“, - sako R. Varanauskas.

Rimantas pabrėžia, kad tereikia tik kelių pagrindinių dalykų – žinoti europinius mechanizmus, konkrečių šalių verslo specifiką, kultūrinius ir kalbinius  aspektus bei rasti konkrečiais idėjų rezultatais suinteresuotus partnerius ir investuotojus. Į jų radimą bei konkrečių idėjų realizavimą ir yra orientuotos idėjų mugės „Innovative people without borders“. Jis taip pat akcentuoja, kad didelę reikšmę turi ir pačių idėjų lygis –  jos turi būti konkrečios, įgyvendinamos, originalios, orientuotos į aiškų rezultatą ir naudą.

Artimiausiu metu planuojamos naujos idėjų mugės Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje. Ateityje planuojama organizuoti idėjų muges net JAV, Kanadoje, Honkonge (Kinija).

Visos inovatyvios, kūrybiškos, įdomios ir originalios idėjos, kurios gali būti pritaikytos konkrečiose šalyse, praėjusios nesudėtingą atranką gali rasti savo vietą inovatyvių idėjų svetainėje www.innovativepeople.eu. O vėliau – idėjas gali išgirsti ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis!

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU studentai kels Vilnių į virtualią realybę

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jau trečią kartą vieši Žilvinas Lilas – Kelno (Vokietija) medijų meno akademijos profesorius, vienas iš Paidia instituto Kelne įkūrėjų, ketverius metus dirbęs kompanijoje „Disney“, nuo 2004 m. dėstantis akademinei bendruomenei, verslo ir vyriausybinėms institucijoms daugiau nei dešimtyje šalių. skaityti »

7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir kartu ir būsimą karjeros kelią. skaityti »

„LOGO“ olimpiada atskleidė tendenciją: vis daugiau merginų renkasi IT mokslus

Programavimą renkasi vis daugiau merginų. Tokią tendenciją išryškino šių metų „LOGO“ konkursas ir olimpiada, kurioje dalyvavo 106 antrų-aštuntų klasių mergaitės. skaityti »

Garsiniai skaitymai supažindins su geriausiomis 2016 m. knygomis vaikams

Pasakos prieš miegą – įprastas dalykas. O jei pasaka pradėtume rytą? skaityti »

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kaip pedagogai žada sudominti šiuolaikinį mokinį

Skaitmeninės technologijos skinasi kelią į mokyklas ir gali atverti daugiau galimybių tiek mokiniams, tiek mokytojams, rodo bendrovės „Samsung“ vykdyta mokytojų apklausa Vokietijoje. skaityti »

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisijos (EK) remiamą projektą, finansuojamą pagal Europos tyrimų ir inovacijų programą „Horizon 2020“. skaityti »

VU profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas, gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). skaityti »

Vilniaus universitete gimsta tradicija teikti Atminties diplomus

„Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Taip pavadintas Vilniaus universiteto (VU) projektas, kuriuo siekiama prisiminti ir pagerbti tuos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto, neteko galimybės baigti studijas, įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. skaityti »

Tautinių mažumų departamentas skelbia baigiamųjų mokslo darbų konkursą

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skelbia baigiamųjų mokslo darbų Lietuvos tautinių mažumų tematika konkursą. skaityti »