Inovatyvios lietuvių idėjos užsienio šalims

Publikuota: 2011 m. gegužės 30 d. pirmadienis

Inovacijos yra neatsiejama kiekvienos šalies konkurencingumo, ekonomikos augimo ir pažangos sąlyga, o žmonės, kuriantys ir įgyvendinantys inovatyvius sumanymus yra neįkainojamas turtas. Tai, kad Lietuvoje iš tiesų turime nemažai žmonių, gebančių kūrybiškai mąstyti ir kurti perspektyvias idėjas, parodė gegužės viduryje Lietuvos ambasadose Paryžiuje ir Briuselyje vykusios idėjų mugės „Innovative people without borders“, kuriose pristatyta net trylika lietuviškų projektų. 


Idėjų mugės – vertinga patirtis


Rimantas Varanauskas, VšĮ „Inovacijų poligonas“ direktorius, vienas iš idėjų mugių organizatorių teigia, kad į klausimą, ar idėjų mugės suteikia vertingos patirties, galima atsakyti vienareikšmiškai – taip.

„Šio bandymo neblogus rezultatus lėmė visų projekto partnerių pastangos, o pirmiausiai – Europos Parlamento nario Zigmanto Balčyčio iniciatyva ir jo biuro indėlis. Galima paminėti dar kelis svarbesnius aspektus, iš kurių vienas atsispindi pačiame projekto pavadinime – „Innovative people without borders“. Dalintis naujovėmis sienos nereikalingos. Akivaizdu, kad intelektinio kapitalo, įdomių sumanymų ir inovatyvių projektų išties turime. Deja, galimybės skleisti ir realizuoti idėjas joms palankioje aplinkoje, plačiose Europos Sąjungos (ir ne tik) rinkose, Lietuvoje mažai išnaudojamos“, - sako R. Varanauskas.

R. Varanauskas atkreipia dėmesį, kad nėra visiškai teisinga inovacijas tapatinti tik su mokslininkais (jokiu būdu nenuvertinant jų darbų reikšmės ir indėlio), aukštosiomis technologijomis ar mokslinėmis laboratorijomis, nes inovacijų ir idėjų generavimo bei jų diegimo laukas yra daug platesnis, įskaitant ir kasdienę gyvenimišką aplinką, socialinę, švietimo ir kitas sritis.

„Idėjų ir projektų pristatymai Paryžiuje ir Briuselyje parodė, kad pasirinkome teisingą kelią. Ypatingai idėjų mugės naudingos jauniesiems sumanymų autoriams – studentams, nes daugeliui teko „išlipti“ iš stereotipine tapusios mąstymo „dėžutės“, pagalvoti apie savo idėjų adaptavimą kitoje kultūrinėje aplinkoje, intelektinės nuosavybės apsaugos ir kitus aspektus“, - idėjų mugės įspūdžiais dalijosi R. Varanauskas.


Lietuvių idėjos sudomino Paryžių ir Briuselį


Pasak Rimanto, toli tų idėjų „perlų“ ieškoti nereikia. Dažnai kitoks, naujas požiūris į įprastus ir, atrodytų, kasdienius dalykus atveria naujas galimybes – tereikia  nestandartinio, originalaus mąstymo. Kūrybiškų žmonių Lietuvoje yra pakankamai daug, o jaunimas sugeba nepasiduoti „sisteminiams štampams“. Žinoma, dar turime kur tobulėti, plėsti akiratį ir matyti bent europinį kontekstą, siekti didesnio idėjų išbaigtumo ir idėjų transformavimo į verslą. Rimantas pabrėžia, kad šie dalykai išmokstami, yra profesionalių konsultantų, kurie gali padėti, tačiau kūrybiškumą privalome skatinti, puoselėti ir bandyti jį realizuoti ten, kur yra poreikis ir palankios sąlygos.

„Pagal idėjų mugės svečių Paryžiuje ir Briuselyje pirminius atsiliepimus, bent penkios iš trylikos pristatytų idėjų juos gan rimtai sudomino. Tai rodo realią perspektyvą tolimesniam bendradarbiavimui ir pristatytų idėjų realizavimui. Įdomu ir tai, kad idėjų mugei buvo atrinkti tik penki iš 60-ties kasmetinės jaunųjų mokslininkų darbų parodos-konkurso „KTU Technorama 2011“ darbų. Gerų sumanymų netrūksta, tik didesniam kiekiui idėjų pristatyti viename renginyje tiesiog neužtektų laiko“, - sako R. Varanauskas.

Idėjos gali būti įgyvendintos


„Geros idėjos turi didelę vertę, tereikia rasti joms tinkamas nišas. Deja, reikėtų atvirai pasakyti, kad jų įgyvendinimui Lietuvoje dažnai trūksta elementariausio institucinio ir žmogiškojo supratimo, efektyvių paramos mechanizmų. Daugelyje „senosios“ Europos šalių sąlygos perspektyvioms inovacijoms realizuoti daug palankesnės, mažesnis korupcijos lygis, skiriasi ir galimybės verslo pradžiai. Tačiau siekiant įgyvendinti savo idėjas ir pasinaudoti europinėmis galimybėmis nebūtina emigruoti ar parduoti savo idėjas pusvelčiui“, - sako R. Varanauskas.

Rimantas pabrėžia, kad tereikia tik kelių pagrindinių dalykų – žinoti europinius mechanizmus, konkrečių šalių verslo specifiką, kultūrinius ir kalbinius  aspektus bei rasti konkrečiais idėjų rezultatais suinteresuotus partnerius ir investuotojus. Į jų radimą bei konkrečių idėjų realizavimą ir yra orientuotos idėjų mugės „Innovative people without borders“. Jis taip pat akcentuoja, kad didelę reikšmę turi ir pačių idėjų lygis –  jos turi būti konkrečios, įgyvendinamos, originalios, orientuotos į aiškų rezultatą ir naudą.

Artimiausiu metu planuojamos naujos idėjų mugės Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje. Ateityje planuojama organizuoti idėjų muges net JAV, Kanadoje, Honkonge (Kinija).

Visos inovatyvios, kūrybiškos, įdomios ir originalios idėjos, kurios gali būti pritaikytos konkrečiose šalyse, praėjusios nesudėtingą atranką gali rasti savo vietą inovatyvių idėjų svetainėje www.innovativepeople.eu. O vėliau – idėjas gali išgirsti ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis!

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »