Išmaniosios technologijos diagnozuos širdies aritmijos vystymosi pradžią

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 19 d. trečiadienis

Mokslas šiandien vis dar ieško efektyvių priemonių plačiausiai pasaulyje paplitusiai širdies aritmijai – prieširdžių virpėjimui, gydyti. Kauno technologijos universiteto (KTU) Biomedicininės inžinerijos instituto (BMII) mokslininkai, vadovaujami profesoriaus Arūno Lukoševičiaus, pasiūlė inovatyvų sprendimą prieširdžių virpėjimo pradžiai nustatyti pasitelkiant naujos kartos mobiliąsias nuolatinės stebėsenos technologijas.

Prieširdžių virpėjimas – XXI amžiaus epidemija

Naujausiais duomenimis prieširdžių virpėjimu serga apie 10 milijonų žmonių Europos Sąjungoje, o jam gydyti kasmet išleidžiama per 13 milijardų eurų.

Prieširdžių virpėjimas yra vyresnio amžiaus žmonių liga, todėl pagrįstai prognozuojama, kad dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės aritmijos paplitimo mastas per artimiausius 50 metų padidės 2–3 kartus.

Ši liga turi tendenciją sparčiai progresuoti nuo pavienių, trumpų ir savaime nutrūkstančių epizodų iki lėtinio prieširdžių virpėjimo, kurio nutraukti neįmanoma nei medikamentinėmis, nei intervencinėmis priemonėmis. Deja, dažnai prieširdžių virpėjimas nepasireiškia jokiais simptomais, todėl yra nustatomas pavėluotai.

Be to, aritmijos nenutraukus laiku vyksta elektrofiziologiniai ir net anatominiai prieširdžių pakitimai, todėl ypač pasunkėja ligos eiga ir darosi sudėtinga gydymo strategija. Taigi, tampa aktualu ne tik laiku nustatyti ligos pradžią, bet ir stebėti ligos progresą.

Deja, kol kas nėra prieinamos prieširdžių virpėjimo ankstyvos diagnostikos įrangos, kurią būtų patogu naudoti ilgą laiką ir kuri galėtų patikimai atpažinti net pirminius, retai pasitaikančius aritmijos epizodus.

Spręsdami šią problemą, KTU BMII mokslininkai, vadovaujami A. Lukoševičiaus, pasiūlė inovatyvų sprendimą prieširdžių virpėjimo pradžiai nustatyti pasitelkiant naujos kartos mobiliąsias nuolatinės stebėsenos technologijas. Ypač aktyvūs įgyvendinant projektą buvo doktorantas Andrius Petrėnas ir jo vadovas Vaidotas Marozas, glaudus bendradarbiavimas vyko su Lundo universiteto (Švedija) profesoriumi Leifu Sornmo.

Atsiveria galimybių virpėjimą nustatyti ligos pradžioje

Sparčiai besivystančios ir į kasdienį gyvenimą vis labiau įsiliejančios mobiliosios technologijos atveria naujų galimybių jas panaudoti sveikatinimo tikslais.

KTU BMII mokslininkų kuriama ankstyvojo prieširdžių virpėjimo nustatymo sistema geba ne tik aptikti pirminius dešimčių sekundžių trukmės prieširdžių virpėjimo epizodus, bet ir pateikti virpėjimą apibūdinančią informaciją, kuri yra vertinga prognozuojant gydymo sėkmę.

Centrinė kuriamos technologijos ašis yra šiai problemai spręsti adaptuotas aido būsenos dirbtinis neuroninis tinklas, kuris sudaro galimybes patikimai atskirti prieširdžių virpėjimo dedamąją nuo kur kas didesnės amplitudės skilvelių veiklos dedamosios. Būtent pastarasis spendimas buvo panaudotas nustatant ar konkretus širdies dūžis būdingas prieširdžių virpėjimui ar normaliam širdies ritmui.

Tokiu būdu KTU mokslininkams pavyko sumažinti pagrindinės, panašių technologijų įsitvirtinimą rinkoje ribojančios problemos įtaką, kai širdies ritmo sutrikimas yra sukeliamas vadinamųjų širdies permušimų, kurie įprastai nėra grėsmingi sveikatai, tačiau klaidina automatinius prieširdžių virpėjimą nustatančius algoritmus.

Ateityje – plataus masto stebėsena

Šiuo metu KTU BMII tiriamos galimybės sukurtą širdies veiklos stebėsenos sistemą integruoti į drabužius. Klasikiniai prie kūno lipdomi ir laidais sujungti elektrodai sukelia daug nepatogumų juos nešiojant ilgą laiką, todėl išmanieji marškinėliai su integruotais tekstiliniais elektrodais leistų prailginti nešiojimo laiką nesukeliant nepatogumo.

Integravus prieširdžių veiklos stebėsenos sistemą į išmaniuosius marškinėlius būtų galima plačiu mastu nuolat stebėti rizikos grupei priklausančius žmones – senyvus, sergančius širdies ligomis, turinčius antsvorio, smegenų insultą ar miokardo infarktą patyrusius pacientus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »