Kasmet mažėja neįgaliųjų studentų Lietuvos aukštosiose mokyklose

Publikuota: 2012 m. balandžio 14 d. šeštadienis

Lietuvos aukštosios mokyklos dar vis per menkai pasirengusios priimti norinčius studijuoti neįgaliuosius. Neįgaliųjų studentų skaičius jose kasmet mažėja. Kaip atskleidė Lietuvos studentų sąjungos atliktas tyrimas „Studentai su negalia Lietuvos aukštosiose mokyklose 2011–2012", šiais mokslo metais Lietuvoje studijuoja tik 878 negalią turintys studentai. Praėjusiais metais jų studijavo 996, o 2009–2010 metais – 1026.

„Ženklus neįgaliųjų studentų mažėjimas aukštosiose mokyklose rodo, kad mokyklos nėra tinkamai pasiruošusios juos priimti. Studijų programos menkai pritaikytos neįgaliajam. Pavyzdžiui, judėjimo negalią turintis studentas vargu ar galėtų įgyti odontologo specialybę, o klausos negalią – lygiaverčiai dalyvauti paskaitose, gilinti žinias dalyvaudamas mokslinėse konferencijose”, – apie neįgaliųjų studentų skaičiaus mažėjimo priežastis kalba Lietuvos studentų sąjungos projektų vadovas ir socialinės integracijos koordinatorius Vytautas Valentinavičius.

Pasak V.Valentinavičiaus, neįgalieji yra linkę integruotis ir lygiaverčiai dalyvauti studijų procese. Tyrimas atskleidė, kad aktyvias studijų formas renkasi dauguma – net 71,79 proc. neįgalių studentų: 57,74 proc. jų studijuoja nuolatinėse ir 14,05 proc. – dieninėse studijose. 

Padaugėjo aukštųjų mokyklų, kurios teigia, kad jų auditorijos, higienos patalpos ir bendrojo naudojimo patalpos pritaikytos judėjimo negalią turintiems studentams. Šiais metais tokių aukštųjų yra 33,33 proc., praėjusiais metais jų buvo 24,39 proc. Kad patalpos neįgaliesiems pritaikytos tik iš dalies, teigia 38,89 proc. aukštųjų mokyklų. Kad neįgaliesiems jos iš viso nepritaikytos, atsakė 27,78 proc.

Kita vertus, daugiausiai Lietuvoje studijuoja turinčių vidinių sutrikimų (pavyzdžiui, sergančių diabetu, raudonąja vilklige, epilepsija) – iš viso 39,27 proc. Turinčių judėjimo negalią šiais metais studijuoja 27,39 proc., regėjimo negalią – 13,53 proc.,  o klausos  negalią –  5,28 proc.

Todėl, pasak V.Valentinavičiaus, aukštosiose mokyklose reikėtų ne tik gerinti infrastruktūrą judėjimo negalią turintiems studentams, bet ir skirti daugiau dėmesio studentams, kurių šiais metais aukštosiose mokyklose ženkliai sumažėjo. Pavyzdžiui, praėjusiais metais klausos negalią turinčių studentų aukštosiose mokyklose buvo 9,38 proc., o šiais – 5,28 proc.

Nors turinčių judėjimo negalią aukštosiose mokyklose šiais metais studijuoja 27,39 proc., tik trečdalyje mokyklų (33,33 proc) jie gali patekti į administracines patalpas. Kaip atskleidė tyrimo rezultatai, aukštųjų mokyklų administracinės patalpos pasiekiamos neįgaliesiems studentams tik iš dalies arba visai nepasiekiamos 66,67 proc.

Daugiausiai, kaip ir ankstesniais metais, neįgaliųjų studijuoja Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – iš viso 124 studentai. Ženkliai, nuo 70 iki 91 studento, neįgaliųjų padaugėjo Kauno technologijos universitete (KTU). Taip pat išsiskiria Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla (TTVAM). Joje studijuoja 60 neįgaliųjų studentų.   

Šiais mokslo metais, palyginti su praėjusiais, trigubai padaugėjo studijuojančių magistrantūroje: nuo 8,30 proc. iki 31,10 proc. Atitinkamai bakalauro pakopoje šiais metais studijuoja 66,99 proc., praėjusiais metais studijavo 80,75 proc. visų neįgaliųjų studentų. 

Iš viso tyrime dalyvavo 42 iš 47 Lietuvos aukštųjų mokyklų. Kad neįgaliųjų studentų jose iš viso nėra, atsakė Lietuvos karo akademija, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla ir Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus bei Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »