Užsienyje dirbantys mokslininkai – aktyvūs VU mokslinio gyvenimo dalyviai

Publikuota: 2016 m. gruodžio 2 d. penktadienis

Už tarptautinio lygio mokslo laimėjimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija gruodžio 1 d. apdovanojo penkis užsienyje dirbančius lietuvių kilmės mokslininkus.  Keturių iš jų akademinis kelias glaudžiai susijęs su Vilniaus universitetu (VU).

Dr. Vaidas Šeferis (Masaryko universitetas, Čekija) ir dr. Almantas Pivrikas (Merdoko universitetas, Australija) – VU alumnai, dr. Rimvydas Juškaitis (Oksfordo universitetas, Jungtinė Karalystė) ir doc. Jolanta Aleksejūnienė (Britų Kolumbijos universitetas, Kanada) dirbo VU.

Masaryko universitete dėstančio lituanisto, VU Filologijos fakulteto alumno dr. Vaido Šeferio veikla – vienas ryškiausių ir sėkmingiausių lituanistikos mokslo ir studijų plėtros užsienyje pavyzdžių. Mokslininkas aktualizavo donelaitikos tyrimus, surado pirmosios pasaulyje sėkmingai apgintos čekų mokslininko Karelo Janačeko disertacijos „Donelaičio kirčiavimas“ (1928 m.) rankraštį ir savo tyrinėjimų rezultatus pateikė monografijoje „Kristijono Donelaičio „Metų“ rišlumas“ (2014 m.).

Svarbus mokslininko indėlis ir į Jono Basanavičiaus mokslinio palikimo tyrimus. V. Šeferis bendradarbiauja su VU Filologijos fakulteto Lietuvių literatūros, Lituanistinių studijų ir Baltistikos katedromis. VU filologai kartu su V. Šeferiu vykdo bendrus mokslo ir studijų projektus (vienas iš žymesnių – „Donelaičio kirčiavimas“), rengia kvalifikacijos kėlimo kursus, stažuotes, mokslines konferencijas, parodas. Dr. V. Šeferis – Lietuvos kultūros ambasadorius Čekijoje. Mokslininkas Masaryko universiteto Kalbotyros ir baltistikos institute sukūrė aktyvų ir stiprų lituanistikos centrą. Dėl jo entuziastingo atsidavimo per dešimtmetį susiformavo ištisa karta gabių vertėjų bei lietuvių kalbos ir literatūros specialistų Čekijoje, o lituanistika užsienyje imta plėtoti literatūros ir kultūros istorijos aspektu.

Fizikas, žymus organinių puslaidininkių savybių tyrinėtojas dr. Almantas Pivrikas, dirbantis  Merdoko universitete, 2002 m. baigė VU Fizikos fakultetą. Mokslininkas tiria krūvininkų fotogeneracijos, pernašos ir rekombinacijos savybes netvarkiuose dariniuose, orientuotas į  taikymą organinėje elektronikoje, daugiausia – į organinius Saulės elementus. Lietuvio patobulinti metodai įdiegti daugelyje pasaulio laboratorijų. Mokslininkas aktyviai bendradarbiauja su savo Alma Mater, plėtoja VU mokslinius ryšius su Abo akademijos universitetu Suomijoje, J. Keplerio universitetu Austrijoje, Kvinslando technologijos ir Murdocho universitetais Australijoje. Jo iniciatyva VU profesorius Gytis Juška buvo pakviestas į visus šiuos universitetus dirbti bendrą mokslinį darbą.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis lazerių specialistas dr. Rimvydas Juškaitis dirbo VU Fizikos fakulteto Kvantinės elektronikos katedroje. Joje pradėtus darbus šviesolaidinės konfokalinės mikroskopijos srityje toliau tęsė išvykęs į Oksfordo universitetą (1993 m.). Dirbdamas garsaus rastrinės mikroskopijos specialisto prof. Tony Wilsono laboratorijoje, mokslininkas intensyviai bendradarbiavo su VU mikroskopijos ir lazerinių mikrotechnologijų srityje. Jo dėka mūsų specialistai (dr. R. Gadonas ir A. Čiburys) tobulinosi Oksfordo universitete. Dr. R. Juškaitis VU skaitė paskaitas ir vedė praktinius seminarus, o VU Lazerinių tyrimų centre atliko koloidinių kvantinių taškų tyrimus.

Gydytoja odontologė Jolanta Aleksejūnienė, Britų Kolumbijos universiteto Kanadoje docentė, aktyviai bendradarbiauja su VU Medicinos fakultetu. Kadaise dėsčiusi VU, šiuo metu priklauso minėto fakulteto Odontologijos doktorantūros komitetui. Mokslininkė aktyviai dalyvauja mokslo tiriamuosiuose darbuose, ne kartą savo žiniomis neatlygintinai dalijosi su VU Medicinos fakulteto Odontologijos instituto mokslininkais ir studentais. Jos dėka studentai, rezidentai ir doktorantai stažavosi, gilino žinias užsienio universitetuose, buvo įtraukti į tarptautines mokslininkų tyrėjų grupes. Nemažai doc. J. Aleksejūnienės publikacijų parengta bendradarbiaujant su VU mokslininkais.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »