„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Publikuota: 2017 m. birželio 30 d. penktadienis

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai.

ESET Lietuva atstovas Tomas Parnarauskas komentuoja, kad kibernetinėje erdvėje vykstantis karas, kaip ir realiame karo lauke, sukėlė nemalonių padarinių ir tiems, kurie nebuvo pagrindiniai taikiniai.

„Pagrindinis taikinys buvo Ukraina, nes programišiai užkrėtė buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra naudojama tik šioje šalyje. Per kelias valandas buvo paralyžiuota virš 80 proc. visos infrastruktūros, šiuo metu viskas kuriama iš naujo, diegiamos sistemos ir atstatomi duomenys iš nesugadintų atsarginių kopijų. Žalos dydį nuspėti praktiškai neįmanoma. Tai, kad „Petya“ ataka palietė ir kitas šalis, kurios glaudžiai dirba su Ukraina, galima vadinti skeveldrinės bombos efektu“, – teigia T. Parnarauskas.

Kitaip nei įprasti išpirkos reikalaujantys kenkėjai, „Petya“ nešifruoja failų po vieną užkrėstoje sistemoje – virusas perkrauna kompiuterio „Windows“ operacinę sistemą ir šifruoja kompiuterio įkrovos rinkmenas, tokiu būdu panaikindamas prieigą prie visos sistemos.

ESET tyrėjų duomenimis, „Petya“ atakos atvejų daugiausiai buvo nustatyta Ukrainoje – 75,24 proc. Kitos šalys nuo atakos nukentėjo gerokai mažiau: Vokietija – 9,06 proc., Lenkija – 5,81 proc., Serbija – 2,87 proc., Graikija – 1,39 proc., Rumunija – 1,02 proc., Rusija – 0,82 proc. ir kt. Naujausiais duomenimis, Lietuvoje atakos bandymų tebuvo 0,09 proc.

T. Parnarauskas pataria, kaip sistemų administratoriai turėtų užtikrinti sistemų apsaugą, kad tokių atakų metu patiriama žala būtų kuo mažesnė:

1. Administratoriaus slaptažodis turi būti tik su dviejų faktorių autentifikavimu! Ypač tai aktualu didelėse įmonėse su sudėtinga infrastruktūra ir daug administratorių, nes su Domeno administratoriaus teisėmis, nenaudojant dviejų faktorių autentifikacijos, tinkle galima daryti praktiškai bet ką.

2. Atsarginės kopijos turi būti daromos sistemai neprieinamoje vietoje, t.y. iš kompiuterių neįmanoma pasiekti atsarginių kopijų failų. Jei iš kompiuterio tiesiogiai pasiekiami atsarginių kopijų failai, juos galima sugadinti ir tada jie praktiškai neveiksnūs. Duomenų atstatymas turi būti pasiekiamas ir inicijuojamas tik iš atsarginių kopijų valdymo sistemos.

3. Vien bazinės antivirusinės darbo vietoje nebepakanka, nesvarbu, kokio lygio ugniasienės saugo tinklą. „Smart security“ tipo apsauga su integruota ugniasiene ir pašto filtrais padeda apsaugoti kompiuterį pridedant jam papildomus kelis apsaugos lygius.

4. Būtina edukuoti darbuotojus apie galimas kibernetines grėsmes ir kur jie turi kreiptis esant bet kokiam, net mažiausiam įtarimui.

5. Svarbu nuolat atnaujinti operacinės sistemos ir programų versijas į naujausias, kad būtų ištaisytos visos galimos saugumo spragos. Didelė rizika kyla nelegalios programinės įrangos naudotojams, nes tokios programos negauna naujausių atnaujinimų ir sistema tampa labai pažeidžiama.

6. Rekomenduojama šifruoti kompiuteriuose, serveriuose ir duomenų bazėse duomenis, kad net ir įvykus duomenų vagystei programišiai negalėtų jais pasinaudoti.

7. Patariama diegti ugniasienes ne tik vidiniam tinklui apsaugoti, bet ir prieš interneto svetaines ar kitas sistemas, prieinamas per internetą. Tokiu būdu ne tik blokuojami mėginimai  įsilaužti į sistemą, bet ir paslepiamas realus serverio IP adresas, taip apsaugant ir patį serverį.

Jei domina konkretūs saugumo problemos sprendimai, visada verta pasitarti su kibernetinio saugumo specialistu, kuris padės įvertinti turimos infrastruktūros apsaugą ir ją sustiprinti.

Šaltinis: ESET
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »