Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta kenkimo programa

Publikuota: 2015 m. vasario 11 d. trečiadienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja apie pavojingą programą, plintančią socialiniame tinkle „Facebook“. Kenkimo programa iš kompiuterio išsiunčia kitiems „Facebook“ naudotojams (atsitiktiniu būdu yra pažymima keletas asmenų iš draugų sąrašo) žinutes su nuoroda į vaizdo klipą. Norėdamas peržiūrėti vaizdo klipą, vartotojas patenka į suklastotą tinklalapį (šiuo atveju ‒ į „Facebook“ klastotę). Įspėjame, kad, jei asmuo paspaus ant tokios vaizdo klipo nuorodos, jis gali užkrėsti savo kompiuterį kenkimo programa.

 Užsikrėtimo eiga:

- Naudotojas, paspaudęs nuorodą į vaizdo medžiaga, gautą iš draugų ar pažįstamų savo „Facebook“ paskyroje, nukreipiamas į suklastotą tinklalapį (angl. phishing), kuriame neva yra pateikiama vaizdinė medžiaga.

- Suklastotame puslapyje naudotojui paspaudus ant siūlomo vaizdo įrašo, paprašoma įdiegti papildinį (angl. Add-on/extenion), skirtą „Google Chrome“ naršyklei, šiuo atveju – „Dark skin for Youtube“.

- Po papildinio įdiegimo pasikeičia viršutinis „Facebook“ meniu (dingsta „Log out“ funkcija), dešiniajame naršyklės kampe atsiranda piktograma „Dark skin for Youtube“. Kenkimo kodas neleidžia užeiti į papildinių (angl. extensions) skiltį.

CERT-LT šiuo metu dirba siekdamas išspręsti incidentą. Kreiptasi į užsienyje esančius paslaugų teikėjus su prašymu pašalinti minėtos žalingos veiklos komponentus (pvz., naršyklės „Chrome“ papildinys jau pašalintas).

CERT-LT rekomenduoja nespausti įtartinų ar neaiškių nuorodų, gautų iš „Facebook“ naudotojų arba pastebėtų sraute („Facebook“ naudotojo „sienoje“), net jei ta nuoroda gauta iš jums gerai pažįstamo asmens;nediegti siūlomų įtartinų programų ar naršyklės papildinių;jei nepavyksta įprastu būdu peržiūrėti vaizdo medžiagą, nevykdyti jokių papildomų veiksmų.

 Jei Jūsų kompiuteris ir naršyklė „Chrome“ buvo užkrėsta, siūlome:

- spausti dešinįjį pelės mygtuką ant dešiniajame viršutiniame kampe esančios piktogramos „Dark skin for Youtube”; pasirinkti „Pašalinti iš naršyklės“ (angl. Remove from Chrome); pasirinkti „Taip“ (angl. Yes);

- pašalinti naršyklės naudotojo profilį („Windows“ operacinėje sistemoje:  C:Documents and Settings arba Users, jei naudojama „Windows 7/8“ → *vardas* → Local SettingsApplication DataGoogleChromeUser Data);

- atsisiųsti naujausią „Chrome“ versiją ir iš naujo įdiegti naršyklę; patikrinti kompiuterį su antivirusine programa; peržiūrėti ir pasikeisti „Facebook“ saugumo ir privatumo nustatymus (plačiau http://www.esaugumas.lt/lt/socialiniu-tinklu-saugumas.html);

- peržiūrėti „Facebook“ programėlių nustatymus ir šalinti įtartinas programėles;

- pasikeisti „Facebook“ slaptažodį.

 Daugiau informacijos apie saugumą internete www.esaugumas.lt.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »