DNB banko analitikai spartesnę ūkio plėtrą prognozuoja 2014 metais

Publikuota: 2013 m. balandžio 27 d. šeštadienis

Sparčiausias po ekonominio nuosmukio darbo užmokesčio augimas, mažesnė infliacija ir žemas palūkanų normų lygis šiemet skatins didesnį vartojimą, tačiau dėl sulėtėjusio eksporto ir investicijų trūkumo Lietuvos ūkio plėtra bus nuosaikesnė nei pernai, – prognozuoja DNB banko analitikai, šiandien pristatę Baltijos šalių ekonomikos apžvalgą „Baltic Economic Outlook“.

DNB analitikai prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2013 metais augs 2 proc. Estijos ūkio augimas sieks 3 proc., o Latvijos – 4 procentus. Spartesnio Lietuvos ūkio augimo tikimasi 2014 metais, kai stiprėjant pagrindinėms šalies eksporto rinkoms, geresni verslo lūkesčiai padidins investicijų apimtis ir dėl to šalies BVP augimo tempas paspartės iki 3,5 proc.

„Pernai spartesniam Lietuvos ūkio augimui susiklostė išskirtinai palankios aplinkybės – dideliu tempu augo eksportas, žemės ūkio sektorius džiaugėsi itin gausiu derliumi ir didelėmis grūdų kainomis. Šiemet tikėtis to paties sunku, o dėl išliekančio neapibrėžtumo pagrindinėse Lietuvos užsienio prekybos rinkose eksporto augimo tempas bus daug nuosaikesnis. Teigiamą impulsą suteiks didėjantys atlyginimai, mažesnė infliacija ir santykinai žemos palūkanos – dėl šių priežasčių prognozuojame vidaus vartojimo atsigavimą“, – komentavo DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka.

DNB analitikai atkreipia dėmesį į lėtą investicijų augimą Lietuvoje. Pernai Lietuvos įmonių investicijos į gamybos priemones sudarė 3,6 proc. BVP palyginti su 4,7 proc. vidurkiu ES šalyse. Latvijoje ir Estijoje šių investicijų santykis su BVP sudarė atitinkamai 6,2 ir 8,2 proc. Šiemet DNB banko analitikai prognozuoja, kad investicijų apimtys sudarys 4 proc. BVP. Spartesnio investicijų augimo tikimasi 2014 metais (5 proc. nuo BVP). Tam įtakos turės investicijoms palankios palūkanos.

DNB banko analitikai prognozuoja nedarbo mažėjimą iki 12,5 proc., tačiau pastebi, kad struktūrinio nedarbo problema, kai net ir esant dideliam nedarbo lygiui įmonėms trūks kvalifikuotų darbuotojų, ateityje bus dar ryškesnė ir ribos įmonių konkurencingumą. Kita vertus, didėjančios darbo sąnaudos skatins įmones daugiau dėmesio skirti produktyvioms investicijoms.

Banko atstovai taip pat atkreipia dėmesį, kad našumą lenkiantis atlyginimų augimas gali neigiamai atsiliepti Lietuvos verslo konkurencingumui.

„Suprantame, kad atlyginimų didėjimo tendencija yra gera žinia darbuotojams, tačiau darbo užmokesčio augimas reiškia ir didėjančias įmonių veiklos sąnaudas. Pastaruosius trejus metus darbo našumas viršijo darbo užmokesčio sąnaudų augimą, tačiau šiemet atlyginimų augimui įgavus pagreitį, įmonėms teks ieškoti naujų konkurencingumo šaltinių“, – pažymėjo J. Rojaka.

Prognozuojama, kad dėl pasaulinėje rinkoje mažėjančių žaliavų kainų, šiemet infliacija Lietuvoje sumažės nuo 2,9 proc. iki 2,5 proc. Latvijoje DNB banko analitikai šiemet laukia 2 proc., o Estijoje – 3 proc. infliacijos. Lietuvoje darbo užmokesčio augimas bus didžiausias nuo 2008 m. ir sieks 4 proc. Tikimasi, kad mažėjanti infliacija ir didėjanti gyventojų perkamoji galia šiemet skatins vartojimą, o tai sustiprins ir į vidaus rinką orientuotus verslus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »