Gyventojų lūkesčiai prastėja, tačiau finansinio turto statistikoje kol kas neatsispindi

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

Per pastaruosius kelerius metus šalies ekonominė padėtis pagerėjo. Leidimas šaliai įsivesti eurą nuo kitų metų – tarsi ekonomikos stiprumo ir stabilumo įvertinimas. Neatšaukiamo kurso, kuriuo litai bus keičiami į eurus, paskelbimas tarsi turėjo sumažinti nerimą, tačiau namų ūkiai dėl savo finansinės padėties šiemet nerimauja labiau negu pernai. Vis dėlto nerimas kol kas atsispindi apklausose, bet ne namų ūkių finansų statistikoje.

Vartotojų nuomonė apie tai, kaip per artimiausius 12 mėnesių pasikeis jų namų ūkio finansinė padėtis, nuo pat metų pradžios blogėja, rodo Statistikos departamento vartotojų nuomonių tyrimo duomenys. Rugpjūčio mėnesį manančių, kad per artimiausius 12 mėnesių namų ūkio finansinė padėtis pablogės, buvo maždaug dukart daugiau (32 proc.) negu manančių priešingai (15 proc.).

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė nurodo kelias priežastis, kodėl lūkesčiai blogėjo. „Pirma, nerimas prieš įvedant eurą. Nors neatšaukiamas litų keitimo į eurus kursas tarsi turėjo sumažinti nerimą, tačiau jis tik sustiprėjo. Beje, panaši gyventojų lūkesčių prastėjimo tendencija artėjant euro įvedimo datai buvo stebima ir pernai Latvijoje. Antra, geopolitiniai neramumai turi arba turės įtakos namų ūkių lūkesčiams: svarbu ne tik tai, kad laikinai gali sumažėti kai kurių produktų, kurių nebeįsileidžia Rusija, kainos, bet ir galima politinių priemonių įtaka darbo rinkai ir darbo užmokesčiui. Trečia, po gana spartaus ekonomikos atsigavimo augimo tempas paprastai sulėtėja. Ir tai jau matyti nedarbo statistikoje: nedarbas mažėja lėčiau“, – sako J. Varanauskienė.

Vis dėlto šie gyventojų lūkesčiai neatsispindi namų ūkių finansų elgsenoje. Antrą 2014 metų ketvirtį, palyginti su pirmu ketvirčiu, turtas buvo 1,02 mlrd. litų, arba 2,6 proc. didesnis. Balandį–birželį didėjo visų rūšių finansinis turtas: indėlių finansų institucijose padaugėjo 485 mln. litų, investicijų į obligacijas vertė (įskaitant Vyriausybės taupymo lakštus) – 49 mln. litų, investiciniuose fonduose sukauptų lėšų vertė – 17 mln. litų, pagal gyvybės draudimo sutartis sukauptų lėšų vertė – 139 mln. litų. Antros pakopos pensijų fonduose kaupiamų lėšų vertė antrą ketvirtį ūgtelėjo 330 mln. litų.

Bendras gyventojų paskolų portfelis antrą ketvirtį padidėjo. Paskolų portfelio vertė padidėjo 133 mln. litų, arba 0,5 procento. Didžiausią įtaką tam turėjo būsto paskolų vertė, kuri padidėjo 96,1 mln. litų. Vartojimo paskolų portfelio vertė kito nežymiai (padidėjo 0,3 mln. litų), taip pat ir paskolų kitoms reikmėms vertė (padidėjo 36,5 mln. litų). Naujų būsto paskolų vertė šių metų antrą ketvirtį yra gerokai didesnė negu atitinkamą pernai metų laikotarpį. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per antrą ketvirtį Lietuvos komercinių bankų suteiktų naujų paskolų vertė buvo 154 mln. litų, arba beveik trečdaliu (31 proc.) didesnė negu atitinkamą pernai metų laikotarpį.

Pasak ekspertės, artimiausiu metu namų ūkių finansinės elgsenos tendencijos turėtų nesikeisti: finansinis turtas ir toliau didės – daugiausia dėl didesnių realiųjų pajamų ir į finansų institucijas atnešamų iki tol grynaisiais pinigais laikytų santaupų; skolinimosi aktyvumas, jei ir prislops, tai daugiausia dėl sezoninių priežasčių. Kokių nors ypatingų vartojimo pokyčių tikėtis taip pat nereikėtų.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »