Jaunimo taupymo ypatumai – kaupia automobiliui, būstui ir kelionėms

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 28 d. pirmadienis

Keturi iš penkių 18–25 metų lietuvių taupo konkrečiam tikslui – tai atskleidė SEB banko užsakymu atliktas tyrimas Baltijos šalyse. Palyginti su latviais ir estais, mūsų šalies jaunimas konkretiems tikslams taupo šiek tiek dažniau. Populiariausia taupyti automobiliui, būstui ir kelionėms. Daugelis jaunuolių tarp svarbiausių taupymo tikslų nurodo būsimas vestuves.

Konkretiems tikslams taupo ir keturi iš penkių jaunų estų, Latvijoje taupančių ateičiai dalis mažesnė – trys iš penkių.

„Apklausos duomenimis, Lietuvos jaunimas taupo dažniau negu jų bendraamžiai Latvijoje ar Estijoje. Ir kiti tyrimai rodo, kad visi lietuviai  (ne tik jaunimas) taupo dažniau negu kaimyninių šalių gyventojai. Taigi jaunimo apklausos rezultatai tik dar kartą įrodo, kad Lietuvos gyventojų taupymo elgsena skiriasi nuo latvių ir estų“, – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Tyrimo duomenimis, 22 proc. jaunuolių Lietuvoje taupo automobiliui arba vairuotojo teisėms įsigyti, toks pat procentas kaupia būstui pirkti arba turimam būstui atnaujinti, 21 proc. – dideliems pirkiniams. Beveik kas septintas (15 proc.) taupo kelionėms, kas dešimtas (9 proc.) – studijoms. 3 proc. 18–25 metų jaunuolių nurodo taupantys vestuvėms.

„Taupymo tikslai atspindi konkretaus gyvenimo etapo įvykius – perkamas automobilis, planuojama įsigyti nuosavą būstą, įgyti išsilavinimą, sukurti šeimą. Vėliau taupoma norint grąžinti būsto paskolą, sukaupti pinigų vaikų ateičiai. Be to, taupant šiems tikslams nereikėtų pamiršti ir kito tikslo – kaupti senatvei finansinį ar nefinansinį turtą“, – sako J. Varanauskienė.

Anot šeimos finansų ekspertės, tiems, kas kaupia ar nori kaupti finansinį turtą, reikia bent šiek tiek išmanyti finansų, investicijų pasaulį. Remiantis tyrimo duomenimis, lietuviai kiek dažniau negu kaimynai nurodo, kad investuoti jiems per sudėtinga. Taip teigia 30 proc. Lietuvos jaunimo, 25 proc. latvių ir 28 proc. estų.

Visgi, pasak J. Varanauskienės, tokį elgesį galima paaiškinti ne vien žinių stygiumi. „Panašu, kad jauniems žmonėms trūksta ir motyvacijos tų žinių įgyti. Pavyzdžiui, didžioji dalis 18–25 metų žmonių, jau dalyvaujančių antroje pensijų kaupimo pakopoje, nurodo, kad nežino, kokį fondą yra pasirinkę, t. y. kur investuojama jų būsima pensija“, – sako šeimos finansų ekspertė.

SEB banko užsakymu jaunimo tyrimas buvo atliktas 2015 metų birželį. Jo metu internetu buvo apklausta beveik 2 000 SEB banko klientų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tyrimą atliko žiniasklaidos planavimo ir rinkos tyrimų agentūra „Mindshare“.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »