Kokias finansų pamokas turi išmokti įvairaus amžiaus vaikai?

Publikuota: 2016 m. gegužės 30 d. pirmadienis

„Lenk medį, kol jaunas“, – sako liaudies išmintis, puikiai tinkanti kalbant apie finansinio raštingumo ugdymą. Edukologai ir finansų ekspertai sutaria, kad jei nuo mažens su vaikais kalbėsitės apie finansus, tikėtina, kad suaugę jie su pinigais elgsis išmintingai ir jiems neteks tempti nuo algos iki algos. Į ką atkreipti dėmesį pratinant atžalą protingai elgtis su finansais, pataria SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė ir edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

Apie finansus pradėti kalbėti kuo anksčiau. Pasak dr. A. Landsbergienės, pinigai tėvams dažnai būna tabu tema. „Dažnai tėvai mano, kad vaikai yra per maži, nesupras arba susijaudins, jei tėvai papasakos svarbią informaciją apie šeimos finansus. Visgi reikia suprasti, kad vaikai jaučia, kas vyksta namuose, net jei tėvai vengia kalbėti,“ – sako edukologijos mokslų daktarė.

Vaikui sulaukus trejų jau galima pradėti kalbėti apie tai, kad atlygio ar apdovanojimo verta palaukti. Taip pat reikėtų aptarti, kad prieš perkant ką nors reikia pasvarstyti, ar daiktas yra reikalingas – juk neverta pirkti daikto vien todėl, kad jį turi draugas. Tokio amžiaus vaiką jau galite supažindinti su pinigais, pavyzdžiui, jis gali suskaičiuoti, kiek monetų yra mamos piniginėje.

6-8 metų vaikui jau galima duoti pirmųjų kišenpinigių. Pasak J. Varanauskienės, idealu, jei vaikas nuo mažens reguliariai gautų sutartą pinigų sumą kasdienėms išlaidoms, pavyzdžiui, maistui mokykloje – taip jis greičiau išmoks tvarkytis su pinigais. Žinoma, skiriant kišenpinigių svarbu aptarti ir kainas. Tai padės vaikui geriau orientuotis, kokia yra pinigų vertė.

A. Landsbergienė su tokio amžiaus vaiku pataria kalbėtis ir apie darbo paskirtį bei jam patrauklias profesijas. Vaikas turi suprasti, kad svarbu ne tik užsidirbti pinigų, bet ir dirbti tai, kas  patinka.

Supažindinkite vaikus su mokėjimo kortelėmis. Vaikui susipažinus su grynaisiais pinigais, reikia pristatyti ir kitas mokėjimo priemones. Galimybė naudotis mokėjimo kortele suteikiama vaikui nuo 7 metų, tačiau laikas, kada geriausia vaikui į rankas paimti mokėjimo kortelę, priklauso nuo vaiko brandos, gebėjimo abstrakčiai mąstyti. Vieni vaikai mokėjimo kortele gali naudotis nuo 7 metų, o kitiems dar reikėtų porą metų palūkėti.

Naudodamasis mokėjimo kortele vaikas išmoksta naudotis finansinėmis technologijomis: mokosi atsiskaityti negrynaisiais pinigais, turi išmokti kontroliuoti, kiek jau išleista ir kiek dar liko, susipažįsta su internetine, mobiliąja bankininkyste. Be to, mokėjimo kortelę vaikui su savimi nešiotis saugiau, nes praradus ją lengva blokuoti ir taip apsaugoti santaupas. Nuosava kortelė ne tik suteikia vaikui pasitikėjimo savimi, bet ir padeda jam tapti savarankiškam, mokytis, kaip teisingai tvarkyti savo finansus.

Kalbėkite apie tikslus. Su 9-11 metų vaiku svarbu kalbėti apie taupymą didesniems pirkiniams. Paskatinkite jį neišleisti visų kišenpinigių vienu kartu, o pagalvoti apie tai, ką jis norėtų įsigyti ateityje ir kaip šiam tikslui reikėtų taupyti. Reguliariai aptarkite su vaiku, kokių sunkumų jam kyla taupant didesniam pirkiniui, kaip juos įveikti.

Taip pat paskatinkite vaiką pinigų užsidirbti pačiam. Tai gali būti nesudėtingi darbai, pvz., prižiūrėti kaimynų vaiką, nupjauti žolę, tačiau jie padės geriau suvokti pinigų vertę.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Paskelbti pirmųjų Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimų nugalėtojai

Pirmoji vieta ir 10 tūkstančių eurų vertės prizas atiteko dr. Linui Mažučiui, kuris kartu su Harvardo universiteto (JAV) mokslininkais plėtoja ląstelių tyrimų technologiją „inDrops“. skaityti »

Pasaulinės parodos EXPO komisarams vadovaus Lietuvos atstovas

Praėjusios savaitės pabaigoje, likus kiek daugiau nei šimtui dienų iki pasaulinės parodos „EXPO 2017“ Kazachstano sostinėje Astanoje atidarymo, šios parodos komisarų komiteto pirmininku iš 115 šalių atstovų išrinktas Lietuvos ekspozicijos komisaras, Aplinkos ministerijos Parodų skyriaus vedėjas Romas Jankauskas. skaityti »

Europos Komisijos užduotys Lietuvai: investicijų skatinimas, struktūrinės reformos ir atsakinga fiskalinė politika

Europos Komisija pristatė Lietuvai skirtą ataskaitą, kurioje visapusiškai išanalizuoti šalies ekonomikos iššūkiai. skaityti »

Apdovanotos gražiausius lietuviškus pavadinimus turinčios įmonės

Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga Valstybinė kalbos inspekcija devintą kartą surengė Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą. skaityti »

Lietuvai – prestižinis įvertinimas Londono knygų mugėje

Lietuva pirmą kartą nominuota Londono knygų mugės apdovanojimuose. Vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas, pretenduoja tapti geriausia mokymosi priemone. skaityti »

Seimo Audito komitetas: iššūkiai siekiant valstybės mastu konsoliduoti informacinius išteklius

Seimo Audito komiteto nariams buvo pristatyti planai dėl informacinių išteklių valdymo perspektyvų Lietuvoje ir Valstybės kontrolės išvados dėl valstybės politikos duomenų atvėrimo srityje. skaityti »

Ekonomikos komitetas apsvarstė Europos paslaugų elektroninės kortelės paketo dokumentus

Ekonomikos komitetas apsvarstė Pasiūlymą dėl EP ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma Europos paslaugų e. kortelė ir susijusios administracinės priemonės (COM(2016)824), taip pat kitus susijusius dokumentus ir pritarė Lietuvos Respublikos Vyriausybės pozicijoms šiems dokumentams. skaityti »

Nacionalinė biblioteka pristatyta Britų bibliotekoje

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje dalyvavo Tarptautinio standartinio vardo identifikatoriaus metodo taikymo vadovų susitikime. skaityti »

Vasario 16-osios proga – nemokami šventiniai atvirlaiškiai Lietuvai

Vilniaus dailės akademija ir Lietuvos paštas kviečia švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną ir pasveikinti vieni kitus siunčiant specialiai šia proga sukurtus šventinius atvirlaiškius. skaityti »

EK rodo pasitikėjimą Lietuvos viešųjų finansų valdymu

Europos Komisija numato, kad, pradėjus aktyviau įgyvendinti ES fondų lėšomis finansuojamus projektus, taip pat – didėjant eksportui, Lietuvos BVP 2017-2018 m. augs sparčiau nei pernai ir sieks atitinkamai 2,9 ir 2,8 proc. skaityti »