SEB būsto kainų lūkesčių rodiklis: mažėja gyventojų, manančių, kad būsto kainos kils

Publikuota: 2014 m. spalio 7 d. antradienis

SEB banko užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa apie būsto kainų lūkesčius parodė, kad 2014 metų rugsėjį šiek tiek daugiau negu pusė (54 proc.) apklaustų gyventojų teigė, jog būsto kainos, jų nuomone, artimiausiu laiku padidės. Nors šį rugsėjį manančių, kad būsto kainos didės yra kur kas daugiau negu pernai, būsto kainų lūkesčių rodiklis mažėja jau antrą ketvirtį iš eilės. Palyginti su ankstesnio šių metų ketvirčio apklausos rezultatais, manančiųjų, kad kainos didės, sumažėjo 4 proc. punktais.

Šį rugsėjį penktadalis (22 proc.) gyventojų tikėjosi, kad per ateinančius dvylika mėnesių būsto kainos liks tokios pat, o kas septintas (14 proc.) manė, jog būsto kainos Lietuvoje kris. Per tris pastaruosius mėnesius būsto kainų lūkesčių rodiklis, rodantis teigiamų ir neigiamų vertinimų skirtumą, sumažėjo nuo 47 iki 40. 

Palyginti su ankstesnio ketvirčio apklausos rezultatais, manančiųjų, kad kainos kris, dalis padidėjo 3 proc. punktais, kad nesikeis – nepakito.  Pernai metų rugsėjį manančių, kad kainos didės buvo 40 proc., kad liks tokios pačios – 35 proc., kad mažės – 14 procentų.

Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, pastaruoju metu mažėjantis gyventojų entuziazmas dėl būsto kainų didėjimo sutampa su bendrai prastesniais namų ūkių lūkesčiais. Statistikos departamento skelbiamais Vartotojų nuomonių tyrimo duomenimis, nuo metų pradžios iki rugsėjo namų ūkių, manančių, kad jų finansinė padėtis per artimiausius 12 mėn. pagerės, dalis sumažėjo nuo 21 iki 13 procentų, manančių, kad šalies ekonominė situacija pagerės – nuo 31 iki 17 procentų.

Norėdami įvertinti, kokią įtaką gyventojų nuomonei apie tai, kaip keisis būsto kainos, daro euro įvedimo laukimas, SEB banko analitikai šiemetines Lietuvos gyventojų nuomonių tendencijas palygino su atitinkamo pernai metų laikotarpio apklausų duomenimis Latvijoje.

„Kaimyninėje šalyje 2013 m. – paskutiniais metais iki euro įvedimo - būsto kainų lūkesčių rodiklis nemažėjo. Tačiau šioks toks nusivylimas užfiksuotas pirmąjį šių metų ketvirtį: jei kas Latvijoje ir tikėjosi, kad, įvedus eurą, būsto kainos smarkiai šoks aukštyn, to neįvyko. Ir mūsų šalyje pirmą 2014 m. pusę  lūkesčius, kad būsto kainos kils, galėjo didinti kai kurių žmonių įsitikinimai, kad, įvedus eurą, nekilnojamasis turtas turi pabrangti. Tačiau jau vasarą šie įsitikinimai pradėjo silpti. Ne valiutos pakeitimas, o bendra ekonominė situacija yra svarbiau, prognozuojant nekilnojamojo turto kainas“, – sako SEB banko ekspertė.

Gyventojų apklausą Lietuvoje SEB banko užsakymu atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“ 2014 metų rugsėjo 10-17 dienomis. Iš viso apklausti 1 058 Lietuvos gyventojai, kurių amžius 15―74 metai, iš 100 vietovių. Tokios imties rezultatų paklaida neviršija 3 procentų.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »