Pernai Lietuvos gyventojų naudojimasis mokėjimo kortelėmis užsienyje didėjo dėl tolimųjų reisų vairuotojų, emigrantų ir taupančių keliautojų

Publikuota: 2012 m. sausio 20 d. penktadienis

Lietuvos banko duomenimis, visų Lietuvos bankų klientai pernai per devynis mėnesius naudodami mokėjimo korteles užsienyje išleido 1,8 mlrd. litų, t. y. maždaug ketvirtadaliu daugiau negu tą patį 2010 metų laikotarpį. Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, šio didėjimo priežastys – tolimieji vežėjų reisai, tebesitęsusi emigracija ir keliautojų išvykos, kurias vienaip ar kitaip lėmė noras sutaupyti: pigių prekių paieškos Lenkijoje, atrastos galimybės naudotis pigių skrydžių bendrovių paslaugomis.

2010–2011 metų SEB banko klientų atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis užsienyje statistika rodo, kad daugiausia operacijų mokėjimo kortelėmis pernai buvo atlikta Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Latvijoje, tuo tarpu didžiausią pinigų sumą Lietuvos gyventojai išleido Vokietijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Sparčiausias augimas ir pagal operacijų skaičių, ir pagal išleidžiamą sumą buvo Norvegijoje – pernai čia SEB banko klientai mokėjimo korteles naudojo 48 proc. dažniau ir išleido beveik 28 proc. daugiau pinigų negu 2010 metais.

„Pinigų suma, išleidžiama užsienyje naudojant Lietuvos bankų išduotas korteles, per metus augo sparčiau negu šalies gyventojų darbo užmokestis, šalies vidaus vartojimo mastas ar pinigų kiekis, išleidžiamas naudojant mokėjimo korteles Lietuvoje. Pajamų padidėjimą pernai pajuto nebent vežėjai, turėję daugiau užsakymų ir užsienyje išleidę daugiau pinigų degalams, o gyventojų užsienyje išleidžiamų pinigų sumos augimą lėmė ne padidėjusios pajamos, o kitos priežastys: emigracija, kuomet užsienyje Lietuvos bankų išduotomis kortelėmis naudojasi ne tik emigrantai, bet ir juos lankantys artimieji, noras sutaupyti vykstant pigiau apsipirkti į kaimyninę Lenkiją bei galimybė Lietuvos gyventojams keliauti į užsienį pigiomis oro linijomis: mažiau sumokėjus už kelionę į svečią šalį, daugiau pinigų lieka išleisti toje šalyje“, – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Pasak ekspertės, remiantis SEB banko klientų duomenimis, palyginti su 2010-aisiais, kortelių operacijų Lenkijoje skaičius padidėjo 26 proc., o išleistų pinigų suma augo mažiau – tik 14 procentų. „Taigi galima manyti, kad Lietuvos gyventojai jau ir dėl mažesnio krepšelio pirkinių vyksta pas kaimynus, kurių valiuta, o taip pat ir prekės atpigo, palyginti su lietuviškomis. Jungtinė Karalystė – šalis, kurioje gyventi, dirbti ar mokytis pasirinko beveik trečdalis savo išvykimą deklaravusių tautiečių. Didesni mokėjimo rodikliai Norvegijoje veikiausiai taip pat susiję su Lietuvos gyventojų darbo paieškomis šioje šalyje. Emigracija – tai ne tik emigrantų perlaidos į Lietuvą, bet ir Lietuvos gyventojų išlaidos užsienyje. Tuo tarpu Vokietija, Prancūzija – tranzitinės šalys, kuriose kortelėmis už degalus atsiskaito ir nemažas sumas išleidžia mūsų vežėjai. Taip pat nereikėtų pamiršti ir atsiradusios galimybės į šias šalis pigiau keliauti oro linijomis, kuria pasinaudoja nemažai Lietuvos keliautojų“, – sako J. Varanauskienė.

Vykstantiems į užsienį ir ketinantiems ten atsiskaityti kortele šeimos finansų ekspertė rekomenduoja laikytis paprasčiausių saugumo reikalavimų – nesinaudoti kortele ir nepalikti savo duomenų įtartinose vietose, rinkti ir tikrinti atsiskaitymo dokumentus, prarastą kortelę paskubėti blokuoti. „Saugiau vežtis ne vieną kortelę. Taip pat rekomenduojama turėti ir grynųjų pinigų tos šalies, į kurią vykstame, arba kuria nors laisvai konvertuojamąja valiuta. Grynųjų pinigų reikėtų turėti bent tiek, kad užtektų nakvynei ir vakarienei. Tai padėtų sumažinti rūpesčius įvairių techninių nesklandumų atveju (pavyzdžiui, sutrikus duomenų perdavimo ryšiui), praradus arba sugadinus kortelę“, – keliautojams pataria Julita Varanauskienė.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Latvijoje daugėja mokėjimo kortelių vaikams

Latvijos banko „Citadele“ duomenimis, per rugsėjį – pirmą naujų mokslo metų mėnesį – vaikams ir paaugliams skirtų mokėjimo kortelių skaičius išaugo beveik trigubai skaityti »

Atsiskaitymai bankinėmis kortelėmis populiariausi Suomijoje

Pernai atsiskaitymų ne grynaisiais pinigais skaičius išaugo 9 proc. Suomijos gyventojai bankinėmis kortelėmis atsiskaito dažniau nei bet kurios kitos šalies gyventojai. skaityti »

Virtualios kortelės – el. prekybos ateitis

Artimoje ateityje pirkėjams nebereikės turėti plastikinių mokėjimo kortelių, norint apsipirkti per internetą ar per mobiliąją programą. skaityti »

Šiaurės Korėjoje pristatyta nuosava mokėjimo kortelė

Šiaurės Korėjoje pristatoma nuosava mokėjimo sistema, kuri veiks šalies viduje. skaityti »

Keletas faktų iš mokėjimo kortelių „gyvenimo“

Banko mokėjimo kortelės jau seniai tapo mūsų gyvenimo dalimi. Kas sekundę pasaulyje kortele atliekama dešimtys tūkstančių operacijų. skaityti »

Baltarusijoje populiarėja atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis

Per dvejus metus Baltarusijoje prekybos organizacijų, priimančių bankines korteles, skaičius išaugo 59 proc. skaityti »

Amerikiečiai nežino, kiek yra skolingi

„LendingTree“ apklausa atskleidė, kad 40 proc. kortelių turėtojų negali tiksliai atsakyti, kiek yra pasiskolinę iš kreditinių kortelių. skaityti »

Čekija – bekontakčių mokėjimų lyderė

Čekijos piliečiai dažniau nei kiti europiečiai už pirkinius atsiskaito bekontaktėmis kortelėmis. Bekontakčiais mokėjimais naudojasi 60 proc. Čekijos gyventojų. skaityti »

„American Express“ siūlo nuosavą mokėjimo sistemą kortelių turėtojams

„American Express“ kortelių savininkai JAV turi galimybę mokėti už prekes ir paslaugas internetu naudodamiesi nauja, patogia ir saugia priemone. skaityti »

Rusijoje platinamos mokėjimo kortelės su ekranu

Rusijos bankas „Avangard“ pradėjo platinti mokėjimo korteles su klaviatūra ir ekranu. skaityti »