Kaip studentui išmokti planuoti savo išlaidas

Publikuota: 2015 m. gruodžio 3 d. ketvirtadienis

Pirmais naujų mokslo metų mėnesiais neretai paaiškėja, kad dažnas pirmakursis nemoka planuoti savo išlaidų, todėl mėnesiui skirta suma ištirpsta per porą savaičių ir jaunuoliui tenka su ištiesta ranka vykti pas tėvus arba gyventi itin taupant. Ką turi žinoti jaunas žmogus, kad taip nenutiktų?

Išlaidas pagrindiniams poreikiams padengia tėvai

Viktorija Kauno aukštojo mokslo įstaigoje studijuoja jau ketvirtus metus. Mergina pasirinko finansų ir apskaitos specialybę. Nors ji pati ne kaunietė, jos namai netoliese esančiame miestelyje, todėl nusprendė likti gyventi pas tėvus. Kol mokosi, ją išlaiko tėvai. Tiesa, kartais Viktorija susiranda trumpalaikių darbų – organizuoja ir veda renginius, bet tai nėra nuolatinės pajamos.

„Daug studentų dirba jau nuo žemesnių kursų, kadangi studijas ir darbą suderinti įmanoma. Jeigu namai nebūtų taip arti, turbūt elgčiausi taip pat. Tačiau turėdama galimybę gyventi tėvų namuose nuolatinio darbo net neieškojau. Norėjau pasinerti į mokslus.

Konkrečios sumos su tėvais nesame sutarę, kadangi vienos ar kitos savaitės poreikiai gali būti skirtingi. Prašyti pinigų nėra smagu, todėl niekada neprašau jų pramogoms. Tam skiriu savas santaupas, o tėvų pinigus naudoju tik pagrindiniams poreikiams – maistui, mokymo priemonėms, drabužiams“, – atvirauja pašnekovė.

Už kiek įmanoma pragyventi studentui

Pasak Viktorijos, šiuo metu ir ji pati, ir jos bendramoksliai jau moka planuoti savo biudžetą. Pirmame kurse būdavo visko. Bene sunkiausia buvo išmokti nusistatyti prioritetus. Kai leidi pinigus negalvodamas į kairę ir į dešinę, nė nepastebi, kur jie dingsta.

Maistui per dieną turėtų užtekti maždaug 5–6 eurų. Taigi per mėnesį susidaro beveik 200 eurų. Būsto kaina priklauso nuo to, kur ir kaip studentas gyvena – švietimo įstaigos bendrabutyje, bute ar kambaryje, nuomojasi vienas ar su draugais. Taip pat reikia pridėti išlaidas transportui, telefonui ir nenumatytoms reikmėms, pavyzdžiui, vaistams.

Taigi jau ir susidarytų minimalią algą atitinkanti suma. Taip pat reikia drabužių, raštinės prekių, įvairių kitų dalykų.

Kaip suvaldyti išlaidas

Gyvendami pas tėvus jauni žmonės paprastai neturi patirties skaičiuoti savo išlaidas, todėl persikėlę į kitą miestą, pradėję gyventi savarankiškai ne iš karto susivokia, kam ir kiek reikia turėti pinigų.

Pradėjus gyventi atskirai nuo tėvų, atrodo, kad atsivėrė laisvė, tačiau netrukus tenka pajusti šios laisvės ribas. Iš pradžių pinigai leidžiami gana neapgalvotai, nebūtinai reikalingiems daiktams, ypač kai jaunas žmogus į didmiestį atvyksta iš mažesnio miesto, todėl labai sunku nepasiduoti naujoms pagundoms. Vėliau tenka nustatyti savo galimybių kartelę, išmokti gyventi pagal savo ar tėvų galimybes, nesidairyti į aplinkinius.

SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės patarimai

  • Niekada nesiskolinkite pinigų vien norėdami neatsilikti nuo naujų draugų. Paskolos – tai ne pajamos, o išlaidos, tik ateityje.
  • Užsirašykite visas savo mėnesio išlaidas, kad jo pabaigoje galėtumėte įvertinti, ar gyvenimo būdas atitinka jūsų finansines galimybes ir kokiose srityse galima pataupyti.
  • Pasikalbėkite su draugais apie tai, kam ir kiek jie išleidžia pinigų, kaip taupo.
  • Ieškokite įvairių būdų taupyti: pasiklausinėkite, kur pigiau pietauti, kur pigiau įsigyti mokymo priemonių, dalintis jomis su kitais.
  • Apsvarstykite galimybę butą arba kambarį nuomotis keliese.
Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »