Kaip studentui išmokti planuoti savo išlaidas

Publikuota: 2015 m. gruodžio 3 d. ketvirtadienis

Pirmais naujų mokslo metų mėnesiais neretai paaiškėja, kad dažnas pirmakursis nemoka planuoti savo išlaidų, todėl mėnesiui skirta suma ištirpsta per porą savaičių ir jaunuoliui tenka su ištiesta ranka vykti pas tėvus arba gyventi itin taupant. Ką turi žinoti jaunas žmogus, kad taip nenutiktų?

Išlaidas pagrindiniams poreikiams padengia tėvai

Viktorija Kauno aukštojo mokslo įstaigoje studijuoja jau ketvirtus metus. Mergina pasirinko finansų ir apskaitos specialybę. Nors ji pati ne kaunietė, jos namai netoliese esančiame miestelyje, todėl nusprendė likti gyventi pas tėvus. Kol mokosi, ją išlaiko tėvai. Tiesa, kartais Viktorija susiranda trumpalaikių darbų – organizuoja ir veda renginius, bet tai nėra nuolatinės pajamos.

„Daug studentų dirba jau nuo žemesnių kursų, kadangi studijas ir darbą suderinti įmanoma. Jeigu namai nebūtų taip arti, turbūt elgčiausi taip pat. Tačiau turėdama galimybę gyventi tėvų namuose nuolatinio darbo net neieškojau. Norėjau pasinerti į mokslus.

Konkrečios sumos su tėvais nesame sutarę, kadangi vienos ar kitos savaitės poreikiai gali būti skirtingi. Prašyti pinigų nėra smagu, todėl niekada neprašau jų pramogoms. Tam skiriu savas santaupas, o tėvų pinigus naudoju tik pagrindiniams poreikiams – maistui, mokymo priemonėms, drabužiams“, – atvirauja pašnekovė.

Už kiek įmanoma pragyventi studentui

Pasak Viktorijos, šiuo metu ir ji pati, ir jos bendramoksliai jau moka planuoti savo biudžetą. Pirmame kurse būdavo visko. Bene sunkiausia buvo išmokti nusistatyti prioritetus. Kai leidi pinigus negalvodamas į kairę ir į dešinę, nė nepastebi, kur jie dingsta.

Maistui per dieną turėtų užtekti maždaug 5–6 eurų. Taigi per mėnesį susidaro beveik 200 eurų. Būsto kaina priklauso nuo to, kur ir kaip studentas gyvena – švietimo įstaigos bendrabutyje, bute ar kambaryje, nuomojasi vienas ar su draugais. Taip pat reikia pridėti išlaidas transportui, telefonui ir nenumatytoms reikmėms, pavyzdžiui, vaistams.

Taigi jau ir susidarytų minimalią algą atitinkanti suma. Taip pat reikia drabužių, raštinės prekių, įvairių kitų dalykų.

Kaip suvaldyti išlaidas

Gyvendami pas tėvus jauni žmonės paprastai neturi patirties skaičiuoti savo išlaidas, todėl persikėlę į kitą miestą, pradėję gyventi savarankiškai ne iš karto susivokia, kam ir kiek reikia turėti pinigų.

Pradėjus gyventi atskirai nuo tėvų, atrodo, kad atsivėrė laisvė, tačiau netrukus tenka pajusti šios laisvės ribas. Iš pradžių pinigai leidžiami gana neapgalvotai, nebūtinai reikalingiems daiktams, ypač kai jaunas žmogus į didmiestį atvyksta iš mažesnio miesto, todėl labai sunku nepasiduoti naujoms pagundoms. Vėliau tenka nustatyti savo galimybių kartelę, išmokti gyventi pagal savo ar tėvų galimybes, nesidairyti į aplinkinius.

SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės patarimai

  • Niekada nesiskolinkite pinigų vien norėdami neatsilikti nuo naujų draugų. Paskolos – tai ne pajamos, o išlaidos, tik ateityje.
  • Užsirašykite visas savo mėnesio išlaidas, kad jo pabaigoje galėtumėte įvertinti, ar gyvenimo būdas atitinka jūsų finansines galimybes ir kokiose srityse galima pataupyti.
  • Pasikalbėkite su draugais apie tai, kam ir kiek jie išleidžia pinigų, kaip taupo.
  • Ieškokite įvairių būdų taupyti: pasiklausinėkite, kur pigiau pietauti, kur pigiau įsigyti mokymo priemonių, dalintis jomis su kitais.
  • Apsvarstykite galimybę butą arba kambarį nuomotis keliese.
Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »