Nacionalinis atlasas perduotas Klaipėdos universitetui

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 20 d. ketvirtadienis

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovė Daiva Gineikaitė Klaipėdos universiteto mokslo ir meno prorektorei, pavaduojančiai rektorių, doc. dr. Ritai Vaičekauskaitei įteikė pirmą kartą per Lietuvos valstybingumo istoriją išleistą Lietuvos nacionalinį atlasą (I tomą).

Šalies nacionalinis atlasas – politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą simbolizuojantis išsamus enciklopedinio pobūdžio kartografijos leidinys, kuriame objektyviai apibendrinami  kartografuojamos valstybės gamtos ištekliai, ekonomika, socialiniai ir kultūriniai reiškiniai, švietimas, mokslas bei istorija. Nacionalinius atlasus turi visos išsivysčiusios ir savo valstybingumą bei nepriklausomybę puoselėjančios valstybės.

„Sprendžiant valstybės raidos strateginius klausimus, šalies identiteto formavimo uždavinius, nacionalinis atlasas yra vienas iš kertinių leidinių, teikiančių apibendrintą, objektyvią informaciją apie įvairiausias valstybės gyvavimo ir veiklos sritis. Nacionalinis atlasas yra neatskiriama valstybės identiteto dalis, jo informacija reikalinga kaip sisteminės informacijos apie valstybę rinkinys“, – sako D. Gineikaitė, NŽT direktorė.

Lietuvos nacionalinio atlaso I tomą sudaro dvi dalys – „Lietuva pasaulyje ir Europoje“ bei „Gamta ir kraštovaizdis“. Atlaso I tome publikuojami 224 autoriniai teminiai žemėlapiai, pateikiama aprašomoji medžiaga, iliustracijos.

Pagrindinis Atlaso žemėlapių mastelis yra 1:1 000 000. Tai mastelis, leidžiantis smulkiai  kartografuoti reiškinius visoje Lietuvos teritorijoje. Bendresniems, mažiau išsamiems reiškiniams kartografuoti naudoti smulkesni 1:1 500 000; 1:2 000 000, 1:4 000 000 masteliai. Bendras geografinis žemėlapių pagrindas (hidrografinis ir kelių tinklas, gyvenvietės, politinės ir administracinės ribos) susietas su konkrečių žemėlapių masteliais, tai yra turi atitinkamą detalumą (generalizacijos laipsnį), leidžiantį tinkamai atskleisti kartografuotus reiškinius ir procesus. Šalies administracinio suskirstymo pagrindu pasirinktos savivaldybių ribos, o kai kuriuose žemėlapiuose kartografuotos ir apskričių ribos. Istoriniuose žemėlapiuose pateiktos atitinkamo istorinio laikotarpio administracinio suskirstymo (žemių, vaivadijų, apskričių, valsčių) ribos.

Lietuvos nacionalinis atlasas yra išleistas 500 vnt. tiražu. Šis kartografijos leidinys nėra parduodamas. Su nacionaliniu atlasu nuo šiol visuomenė gali susipažinti jau ne tik Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, Vilniaus universiteto bibliotekoje, Lietuvos mokslų akademijos bibliotekoje (Vilniuje), Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, bet ir Klaipėdos universiteto bibliotekoje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »