Savanoriška veikla daro įtaką paauglių raidai

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 22 d. pirmadienis

Bręstantiems paaugliams didelę įtaką daro ne tik šeimos ar visos šalies ekonominė ir socialinė padėtis, bet ir bendruomeninė veikla. Kokią reikšmę pozityviai Lietuvos moksleivių raidai daro savanoriška veikla, bandys nustatyti Mykolo Romerio universiteto mokslininkų komanda.

„Mes tiriame remdamiesi prielaida, kad reikia tyrinėti ne problemas, o stipriąsias puses, nes problemų galime neturėti ir tiesiog gulėdami ant sofos, tačiau dar nereiškia, kad tai pilnavertis funkcionavimas. Tyrime stengiamasi išsiaiškinti, kaip stiprinti turimas moksleivių stipriąsias kompetencijas ir per tai stiprinti pozityvią moksleivių raidą, padidinti jų įsitraukimą į bendruomenės gerovės kūrimą“, – pastebi mokslininkė.

Tyrimui vykdyti pasirinktos Utenos rajono gimnazijos. Demografiniai ir socialiniai duomenys rodo, kad tai tipiškas Lietuvos miestas, įvairiais pjūviais dažniausiai atitinkantis šalies vidurkį. Taigi tyrimo rezultatai bus reprezentatyvūs ir mokslininkai turės galimybę daryti platesnes išvadas, reprezentuojančias visos šalies pozityvios jaunimo raidos tendencijas. Jau dabar tyrimo vykdytojai pastebi, kad Utenos gimnazijų moksleiviai labai panašūs į amerikiečius.

„Tyrime rėmėmės Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkų sukurtu modeliu ir gavę rezultatus bei palyginę juos su amerikiečių rezultatais labai nustebome, nes lietuviai vaikai labai panašūs į amerikiečius. Nors socialinės sąlygos labai skirtingos, be to,  lietuviai yra individualistai, o amerikiečiai bendruomeniški, linkę prisidėti prie bendros gerovės kūrimo – Lietuviai vaikai atkartoja tą patį raidos modelį, kuris galioja amerikiečiams ir prie visuomenės gerovės prisideda panašiai“, – įžvelgia R. Žukauskienė.

Mokslininkų teigimu, vykdydami savanorišką veiklą moksleiviai išmoksta bendrauti su kitais, įgauna pasitikėjimo savimi, užmezga pažinčių. Jau sukurta intervencinė programa, kuri turėtų paskatinti moksleivius prisidėti prie savanoriškos veiklos. Pirmiausia, ji bus testuojama vienoje iš Vilniaus gimnazijų. Studentai – savanoriai mokys moksleivius, o moksleiviai atliks praktikas įvairiose visuomeninėse organizacijose. Manoma, kad taip bus paspartinama jų pozityvi raida.

Kai kurių užsienyje vykdytų panašių programų vertinimas parodė, kad moksleivis, išdrįsęs vykdyti savanorišką veiklą, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, įgauna pasitikėjimo savimi, atsakomybės jausmą, o tai vėliau padeda mokytis, dirbti ir siekti aukštesnių rezultatų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »