Šiandien – Meilės Lukšienės 100-osios gimimo metinės

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 20 d. antradienis

Rugpjūčio 20-ąją minime iškilios asmenybės ir pasaulinio garso švietėjos – habil. dr. Meilės Lukšienės-Matjošaitytės 100-ąsias gimimo metines. 2011-aisiais Paryžiuje susirinkusi UNESCO generalinė konferencija habil. dr. M. Lukšienės 100-ąsias gimimo metines yra paskelbusi UNESCO 2013-aisiais minima sukaktimi.

Šią savaitę Švietimo ir mokslo ministerijoje veikia Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos parengta kilnojamoji paroda, skirta M. Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms. Parodą galima aplankyti nuo 8 val. iki 16.30 val. Paskutinę rugpjūčio savaitę paroda iškeliaus į Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką, o vėliau pradės kelionę po Lietuvos mokyklas.

Minint 100-ąsias M. Lukšienės gimimo metines numatyta daug renginių: tarptautinė mokslininkų ir žymių visuomenės veikėjų, filosofų, švietėjų konferencija „Negausių tautų likimai ir švietimas globaliame pasaulyje“, kilnojamosios parodos Lietuvos bibliotekose, Lietuvos ambasadose, mokyklose, jaunųjų mokslininkų konferencija-forumas „Mokykla jaunajai Lietuvai“, Taip pat planuojama anglų ir rusų kalbomis išleisti M. Lukšienės straipsnių rinkinį, skirtą kultūrologijos, edukologijos ir švietimo reformos temoms, kompaktinę plokštelę su M. Lukšienės paskaitomis, sukurti dokumentinį filmą, surengti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos laidas ir kt. Vilniaus rajono Marijampolio vidurinei mokyklai bus suteiktas Meilės Lukšienės vardas. Šie ir daugelis kitų renginių numatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintame Valstybiniame Meilės Lukšienės metų priemonių plane.

Kai kurie renginiai jau yra įvykę: balandį Vilniuje, A. Mickevičiaus g. 19, atidengta M. Lukšienei skirta atminimo lenta, surengta tarptautinė mokslinė konferencija. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas parengė ir išleido 2013 m. kalendorių „Mokykla su Meile“, skirtą Meilei Lukšienei. Kalendoriuje – fotomenininko Ramūno Danisevičiaus užfiksuotos Vilniaus „Vyturio“ pradinės mokyklos (tai buvo pirmoji nepriklausomos Lietuvos naujai susikūrusi pradinė mokykla) gyvenimo akimirkos ir aktualios M. Lukšienės įžvalgos apie ugdymą, kūrybą, kultūros ir švietimo sąsajas, humanistinės visuomenės vertybes.

Meilė Julija Lukšienė-Matjošaitytė gimė 1913 m. rugpjūčio 20 d. Vienoje, Austrijoje. Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo gamtos mokslus, o to universiteto Humanitarinių mokslų fakultete įgijo lietuvių literatūros istorijos, lietuvių kalbotyros, prancūzų literatūros, pedagogikos specialybes, apgynė  humanitarinių mokslų daktaro ir socialinių mokslų habilituoto daktaro disertacijas.

Dirbo mokytoja, universiteto dėstytoja, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros vedėja, vėliau apkaltinta antitarybiškumu ir išmesta iš universiteto. Ji buvo Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narė, viena iš Lietuvos švietimo reformos kūrėjų. Mirė Vilniuje, 2009 m. spalį.

Ji – kol kas vienintelė lietuvė, 2004 m. apdovanota žymiuoju UNESCO Jano Amoso Komenijaus medaliu.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »