„Protingi“ namai – kokybiško gyvenimo rodiklis

Publikuota: 2014 m. sausio 30 d. ketvirtadienis

Ar kada nors svajojote, kad grįžus namo durys pačios atsivers, užsitrauks užuolaidos, virtuvėje lauks gardi vakarienė, o vonia prisileis karšto vandens? Šios svajonės jau šiandien gali virsti realybe – visa tai įgyvendinti padės intelektinis, arba „protingas“, būstas (angl. Smart House).

Kokių galimybių gali pasiūlyti „protingas“ namas? Kiek kainuoja pasaulyje ir Lietuvoje sparčiai populiarėjančios „protingų“ pastatų (angl. Smart House) technologijos? Apie visa tai kalbamės su UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Intelektinių pastatų skyriaus vadovu Vaidu Januliu.

Gyvenimas „protingame“ name. Kuo jis ypatingas?

„Protingas“ būstas – toks, kuris „galvoja“ už Jus. Čia gyvenantys žmonės gali būti ramūs – namas pats pasirūpins energijos taupymu, saugumo užtikrinimu, atsižvelgdamas į aplinkos sąlygas nuolat palaikys reikiamą šilumą ar gaivą būsto viduje, atitrauks ar užtrauks užuolaidas, įjungs ar išjungs šviesas, sukurs reikiamą apšvietimo režimą ir t. t. Tokio būsto šeimininkas visada žino, kas vyksta jo namuose: ar išjungtos šviesos, ar veikia šildymo sistema, ar nepaliktas tekantis vanduo, ar nėra dujų nuotėkio, o pranešimus apie bet kokius sutrikimus operatyviai gauna į savo mobilųjį telefoną ar kitą pasirinktą įrenginį.

Ar daug „protingų“ namų Lietuvoje? Kas tai lemia?

„Protingų“ namų, butų ir biurų skaičius Lietuvoje yra tikrai triženklis. Be to, tokių pastatų Lietuvoje sparčiai daugėja. Auga sistemų kūrėjų bei diegėjų skaičius, keičiasi pats požiūris į namo inžinerines sistemas. Naujai būstą įsirengiantys klientai supranta, kad investuoja ne į ateities, bet į dabarties sistemas. Šiandien jau tvirtai žengiame į epochą, kai įprastinė būsto sistema atrodo morališkai pasenusi. „Protingame“ name visos sistemos suderintos tarpusavyje, yra lanksčios, valdomos vienoje bendroje terpėje. Be to, sistemos parametrus galima dinamiškai keisti, greitai perkonfigūruoti ir išplėsti.

Ar „protingo“ namo valdymas prietaisais, prijungiamais prie interneto, nėra pavojingas? Kaip apsaugoma nuo įsilaužimo į sistemą, virusų?

Per mūsų 10 metų praktiką virusų ar kitų grėsmių „protingo“ namo sistemoje nebuvo pastebėta. Prisijungimas prie būsto valdymo sistemos internetu yra visiškai saugus, nes prieiga suteikiama tik iš kliento (būsto savininko) įrenginio.

Kas sudaro „Smart House“ sistemą?

„Smart House“ sudaro keturios sudedamosios dalys. Visų pirma tai išorėje matomi jungikliai, termostatai, elektros lizdai ir kt. įrenginiai. Antrą dalį sudaro namo logikos įranga, suderinta tarpusavyje atsižvelgus į kliento (namo šeimininko) poreikius ir pageidavimus. Jei klientas pageidauja, yra įmontuojami papildomą saugumą užtikrinantys vaizdo kamerų sprendimai, kurie taip pat yra diegiami į „protingo“ namo sistemą. Paskutinę „Smart House“ kainos dalį sudaro programavimo, įrengimo, diegimo ir kiti darbai.

Kaip taupyti gyvenant „protinguose“ namuose?

Gyvenimas „protinguose“ namuose – ne tik patogus ir saugus, bet ir ekonomiškas. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti šildymo išlaidų valdymas. Tarkim, tose patalpose, kuriose ilgesnį laiką nėra žmonių, šildymo arba vėdinimo pajėgumai, priklausomai nuo metų laiko, yra sumažinami, o išvykus iš namų ir įjungus signalizaciją, visas namas persijungia į energijos taupymo režimą. Kitas pavyzdys – elektros energija. Pavyzdžiui, visi budėjimo režimu veikiantys elektros prietaisai (spausdintuvas, televizorius, telefonų krovikliai ir pan.) išjungiami gyventojams nesant namie. Taip irgi sutaupoma.

Prie „Smart House“ sistemos prijungti dujų ir šilumos skaitikliai teikia detalią informaciją apie sąnaudas: bet kuriame išmaniajame įrenginyje galima matyti sunaudojimo tendencijų grafikus ir momentinius duomenis. Išmanioji skaitiklių nuskaitymo sistema ne tik fiksuoja, bet ir padeda kontroliuoti bei taupyti vandens, elektros, dujų ir kitus išteklius: galima matyti, kokia dalis užsibrėžto kiekio per mėnesį jau sunaudota.

Ar paprastame name galima įdiegti „Smart House“ sistemas?

Net ir paprasčiausią namą galima paversti „protingu“. O jei naudotume radijo bangomis valdomus jungiklius ir belaides ryšio linijas, „Smart House“ sistemą būtų galima įdiegti net ir senovinėje pilyje. Svarbu pabrėžti, kad visi darbai turėtų būti pradėti dar projektuojant namą.

Užsisakyti paslaugą >>>

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kaip užtikrinti bankomatų saugumą: 2021 m. nusikaltimų statistika (16)

Europos saugių mokėjimo operacijų asociacijos, „Finextra“ ir kitų šaltinių statistiniai duomenys rodo, kad bankomatų saugumas pasaulyje tebėra aktuali problema. Bankomatų apiplėšimų polinkiai skirtinguose regionuose skirtingi. skaityti »

PENKI ir FLEXI TV stabdo kai kurių kanalų retransliaciją (63)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ir „Penki TV“ stabdo šešių šešių rusų kalbos TV kanalų veiklą. skaityti »

BS/2 sprendimas „Cash Management.iQ“ integruotas su grynųjų pinigų rūšiuoklėmis (12)

BS/2 integravo savo programinį sprendimą „Cash Management.iQ“ su CPS, G&D, „Glory“ ir kitų gamintojų grynųjų pinigų rūšiuoklėmis. skaityti »

Kazachstane atidarytas visą parą veikiantis BS/2 techninės pagalbos centras (18)

BS/2 Kazachstane atidarė visą parą veikiantį techninės pagalbos skambučių centrą. skaityti »

Bankomatų apsaugos sprendimas ypač aktualus Afrikos regione (8)

BS/2 programinis sprendimas „ATMeye.iQ“, skirtas užtikrinti bankomatų saugumą ir padedantis spręsti ginčus su klientais, ir toliau nepraranda aktualumo. skaityti »

Inovacijų link: „Diebold Nixdorf“ ir BS/2 aptarė 2022-ųjų planus (4)

2022 m. vasario 2 d. BS/2 vadovai susitiko su „Diebold Nixdorf“ atstovėmis. skaityti »

„Penkių kontinentų“ grupė stiprina poziciją Sakartvelo rinkoje (3)

Sakartvele įmonių grupė veikia kaip mokėjimo terminalų paslaugų teikėja ir šiuo metu valdo 30 tūkst. mokėjimo kortelių skaitytuvų tinklą. skaityti »

Daugiafunkciai kortelių skaitytuvai – ir galimybių pasams tikrinti (6)

Naudodamiesi „Android“ pagrindu veikiančiais kortelių skaitytuvais prekybininkai gali patikrinti galimybių pasą. skaityti »

Išmanieji „Android“ pagrindu veikiantys atsiskaitymo įrenginiai – jau Baltijos šalyse (6)

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ pasiūlė rinkai šiuolaikinį atsiskaitymo be grynųjų sprendimą. skaityti »

Anar Gasimov – „Judame skaitmenizavimo kryptimi“ (7)

Baigėsi Azerbaidžane, Baku, vykęs V-asis tarptautinis bankinis forumas. skaityti »