Lietuvoje piratavimo lygis išlieka stabilus

Publikuota: 2012 m. gegužės 16 d. trečiadienis

„Business Software Alliance“ (BSA) atlikto tyrimo duomenimis, programų piratavimo lygis Lietuvoje nesikeičia nuo 2008 metų. Tačiau pavogtų kompiuterių programų vertė padidėjo 14 proc. ir pernai pasiekė rekordinę 32 mln. eurų (110,5 mln. Lt) sumą.

Lietuva šiuo atžvilgiu gerokai lenkia Latviją (apie 23 mln. eurų) ir Estiją (18 mln. eurų).

Visame pasaulyje kompiuterių programų piratavimo lygis pernai siekė 42 proc., o bendra pernai įsidiegtų neteisėtos programinės įrangos kopijų vertė pasaulyje yra 45,6 mlrd. eurų (157,4 mlrd. Lt).

„Teisėsaugos institucijoms pakanka nubausti keletą pažeidėjų ir taip pasiųsti įspėjamąjį signalą kitiems, naudojantiems neteisėtas kompiuterių programas. Nors namų vartotojų kompiuteriai dėl neteisėto kompiuterių programų panaudojimo tikrinami retai, įmonėse naudojamų kompiuterių programų kontrolė turėtų tik stiprėti“, – sakė BSA atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („BalticLaw“) advokatas Andrius Pranckevičius.

Lietuvos kompiuterių programų gamintojų ir platintojų asociacijos „Verslo programinės įrangos aljansas“ prezidentas Ervinas Leontjevas pasidžiaugė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija į įmonių patikrinimo planus šįmet pagaliau įtraukė ir jose naudojamų kompiuterių programų teisėtumo vertinimą.

„Lietuvoje kompiuterinis raštingumas auga, per 70 proc. žmonių turi kompiuterius ir internetą. Tai yra geri ekonominiai rodikliai, bet per pastaruosius porą metų didelė dalis įrangos buvo naujinama, deja, pusė jos atvažiavo be licencijuotos programinės įrangos, – pastebėjo E. Leontjevas. – Dar viena priežasčių – per daug paprastas nelegalios programinės įrangos pasiekiamumas internete. Kiekvienas pyplys gali įlysti į internetą ir atsisiųsti ką tik nori, tai nėra niekaip draudžiama; antra – nėra susiformavęs stereotipas, kad tai yra blogai. Vaikai mokykloje net didžiuojasi tuo, kad jie viską turi ir viską gali.“

BSA tyrimo duomenimis, piratavimo lygis besivystančiose rinkose net 44 proc. didesnis nei išsivysčiusiose rinkose. Augančios besivystančių šalių rinkos taip pat darė didžiausią įtaką neteisėtos programinės įrangos vertės kilimui.

Kaip parodė tyrimas, verslo atstovai, palyginti su kitais vartotojais, dukart dažniau linkę neteisėtai kopijuoti programinę įrangą nupirkdami ją vienam kompiuteriui ir įdiegdami ją į kitus kompiuterius biuruose.

Pasaulinis piratavimo lygio BSA tyrimas vykdomas jau devintą kartą. Tyrimą BSA vykdo drauge su pirmaujančiomis pasaulyje tyrimų bendrovėmis IDC ir „Ipsos Public Affairs“.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »