Pernai nuo telefoninių sukčių nukentėjo beveik 100 SEB banko klientų

Publikuota: 2013 m. sausio 14 d. pirmadienis

 

2012 metais į SEB banką kreipėsi 97 gyventojai, nukentėję nuo telefoninių sukčių. Šie žmonės nepažįstamiems asmenims padiktavo savo prisijungimo prie paslaugų internetu sistemos duomenis ir dėl to prarado beveik 428 tūkst. litų, iš jų maždaug 144 tūkst. litų apgautųjų vardu paimta greitųjų kreditų. Absoliuti dauguma apgautųjų (94 proc.) yra moterys, kurių amžiaus vidurkis – 54 metai. Neteisėtai sukčių pervestoms piniginėms lėšoms paimti buvo panaudotos 112 asmenų sąskaitos.

Bankas taip pat pastebi, kad maždaug 6 iš 10 atvejų sukčiai, iš asmens sąskaitos pasisavinę lėšas, jo vardu dar paima ir greitąjį kreditą, kadangi tam pakanka tik prisijungti prie banko paslaugų internetu sistemos. SEB banko 2012 metų duomenimis, vidutinė neteisėtai pasisavintų lėšų iš sąskaitų suma buvo 4 411 litų, o apgautojo vardu paimto greitojo kredito vidutinis dydis – dar beveik 2 364 litų.

Pasak SEB banko Prevencijos departamento direktoriaus Audriaus Šapolos, ši statistika rodo, kad labai svarbu šviesti žmones dėl dviejų pagrindinių priežasčių: kad jie sukčiams nepatikėtų savo prisijungimo prie banko paslaugų internetu sistemos duomenų, ir kad su sukčiais nebendradarbiautų tie, kurie leidžia sukčiams pasinaudoti jų sąskaitomis ir gauti neteisėtai pasisavintas lėšas.

„Pastarieji žmonės padeda sukčiams arba iš nežinojimo, arba susivilioję sukčių siūlomu atlygiu. Primename, kad šie tarpininkai, paskolinę savo sąskaitas pinigų pervedimo operacijoms, yra nusikaltimo bendrininkai, todėl apie visus tokius asmenis bankas praneša policijai, o jų sąskaitos yra uždaromos“, – sako A. Šapola.

Pasak SEB banko Prevencijos departamento direktoriaus, norėdami užkirsti tam kelią, bankai kalbasi su valstybės institucijomis ir siekia, kad Lietuvoje bankams būtų teisiškai leista keistis duomenimis apie įtartinus asmenis, nes tai padėtų geriau užkirsti kelią galimiems nusikaltimams. Dažnai tokie asmenys negali paaiškinti, kam jiems yra reikalinga banko sąskaita, mokėjimo kortelė ir elektroninės bankininkystės paslauga.

SEB banko 2012 metų statistika rodo, kad absoliuti dauguma žmonių, susidūrusių su telefoniniais sukčiais, yra fiziniai asmenys. A. Šapolos teigimu, sukčiai dažniausiai ieško asmenų, kurie prie internetinės bankininkystės jungiasi naudodamiesi slaptažodžių kortelėmis. „Jeigu žmogus naudojasi mobiliuoju parašu ar slaptažodžių generatoriumi, kurio sukurtas slaptažodis galioja jungiantis prie sistemos tik tą vieną kartą, sukčiui reikia įdėti daugiau pastangų ir nusikaltimą daryti realiuoju laiku. Tokiu atveju pokalbis telefonu trunka ilgiau, todėl skambinantis asmuo gali sukelti daugiau įtarimų“, – atkreipia dėmesį A. Šapola.

„Gyventojams dar kartą norime priminti, kad niekas – nei fizinis, nei juridinis asmuo, net jei tai būtų policija ar kita teisėsaugos institucija, neturi teisės prašyti asmeninių duomenų ir slaptažodžių. Kilus įtarimui, kad asmuo buvo apgautas arba bandyta neteisėtai išgauti asmeninę informaciją, iš karto prašome susisiekti su policija ir savo banku, kad būtų galima imtis atitinkamų veiksmų“, – sako SEB banko Prevencijos departamento direktorius. Pasak jo, jeigu asmuo greitai praneša apie tai, kad svetimiems asmenims atskleidė savo kodus ir slaptažodžius, dar yra vilties, kad pavyks apsaugoti lėšas, kol jų dar nespėjo pasisavinti pinigų grobikai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »