Antikytheros mechanizmas – astronominis ir navigacijos prietaisas

Publikuota: 2012 m. birželio 14 d. ketvirtadienis

Vadinamojo Antikytheros mechanizmo fragmentai atrasti 1900 metais Viduržemio jūroje netoli Kretos ir Antikytheros salų nuskendusiame laive, kuris greičiausiai plaukė į Romą maždaug pirmąjį šimtmetį prieš mūsų erą.

Tačiau ilgą laiką mintis, kad tai galėtų būti astronominis ir navigacijos prietaisas, būdavo atmetama kaip visiška fantastika – panašūs prietaisai buvo pradėti gaminti tik XIV–XV a., pradėjus vystytis laikrodininkystei.


Tik neseniai pavyko įrodyti, kad tai vis dėlto buvo preciziškai pagamintas ir labai smarkiai laiką pralenkęs astronominis prietaisas, kurio vienas ciferblatas rodė 365 dienų kalendorių bei Zodiako ženklus, galėjo įvertinti ir keliamąją dieną, o jo trys rodyklės rodė Saulės ir Mėnulio padėtis bei, manoma, tuo metu žinomų penkių planetų – Merkurijaus, Marso, Veneros, Jupiterio ir Saturno – padėtį danguje. Kitas ciferblatas rodė įvairius tuo laikotarpiu naudotus metų ciklus – olimpinį, 4 metų, Metono, 19 metų ir kitus.
Kai kurios teorijos teigia, kad jį galėjo pagaminti graikų astronomas Hiparchas, o gal net ir pats Archimedas.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »