Auksinis prieskonis

Publikuota: 2009 m. liepos 22 d. trečiadienis

Maistas
Šafranas – daugiametis vilkdalgių šeimos augalas. Prieskoniu ir maisto dažu vartojamos išdžiovintos, susipynusios, bet nesulipusios 2-3 cm ilgio gijų pavidalo šafrano žiedelių purkos, kurios yra tokios lengvutės, kad, norint gauti kilogramą šafrano, rankomis reikia nuskinti 50–200 tūkstančių žiedų ir išskabyti jų purkeles. Toks kiekis gėlių užimtų apie 2000 kvadratinių metrų plotą.

Siūlelio formos tikrojo kroko žiedų purkos, sveriančios tik po 10 miligramų, renkamos ankstyvą rytą, kai tik išsiskleidžia violetiniai žiedai. Surinktos purkos išdžiovinamos. Tada jos tampa raudonai oranžinėmis, kartais geltonomis. Kuo purkos tamsesnės, tuo šafranas yra geresnės kokybės. Kartais purkos sumalamos ir parduodamos kaip šafrano milteliai.

Šafranas vadinamas prieskonių karaliumi. Tai – vienas brangiausių prieskonių pasaulyje. Jau senovės egiptiečiai ir romėnai juo pagardindavo savo valgius, o už jo klastojimą grėsė mirties bausmė.

Ilgą laiką šafranas buvo auginamas tik Rytuose – Babilone, Persijoje, Kinijoje ir į Europą patekdavo tik su egzotiškais prieskoniais. Europoje šafraną pirmieji pradėjo auginti ispanai, vėliau – prancūzai. Dabar didžiausios jo plantacijos yra Ispanijoje, Graikijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Irane, Kinijoje, Madagaskare. Labiausiai vertinamas La Mančos apylinkėse (Ispanija) surinktas šafranas.

Šafranas yra savito, kartoko skonio, todėl jau kelis tūkstantmečius naudojamas kulinarijoje. Senovės Romoje šafrano dėdavo į vyną taip bandydami apsisaugoti nuo pagirių. Populiariausi patiekalai su šafranu yra ryžiai, kuriuos šis prabangus prieskonis nudažo gražia aukso spalva. Šafranu skaninami avienos, žuvies troškiniai, gardinamos sriubos, padažai. Anglijoje kepami pyragaičiai su šafranu. Į likerį, pvz., šartrezą, taip pat dedama šafrano.

Kad šafranas kvepėtų ir būtų ryškiai oranžinės spalvos, jis šiek tiek pakepinamas sausoje keptuvėje, susmulkinamas ir užpilamas šaukštu pieno ar vandens, pabrinkinamas. Gautas mišinys supilamas į gaminamą patiekalą. Sumalto šafrano papildomai ruošti nereikia. Jei jo dedama į kepinius, jis įminkomas į tešlą proceso metu. Ruošiant kitus valgius, šafrano įdedama likus 5 minutėms iki patiekalo gaminimo pabaigos.

Šafrano reikia labai nedaug – mažiau nei žiupsnelio: 10 miligramų šafrano pakaks nuspalvinti patiekalui, skirtam keturiems žmonėms. Be to, padauginus šafrano, valgis pasidaro neskaniai kartus.

Lietuviškoje virtuvėje šis prieskonis gan sunkiai prigyja – tiek dėl kainos, tiek dėl neįprasto aromato. 1 kg šafrano Lietuvoje kainuoja nuo 3500 iki 4000 Lt.
Bet koks pasiūlymas, kuris šiomis dienomis nesiekia 20 Lt už gramą yra įtartinas. Toks šafranas gali būti maišytas su kitomis, neturinčiomis vertės augalo dalimis, arba pagamintas iš visai kito augalo.

Beje, jei jau įsigijote šio prieskonio, atminkite, kad geriausiai jį laikyti popieriniame maišelyje.

 

Šaltinis: www.sveikas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždės palaiko savanoriško darbo su vaikais idėją

Š.m. rugsėjo mėn. 24 d. savanorių programa „Big Brothers Big Sisters“ (BBBS) švęs dešimties metų veiklos jubiliejų. Ta proga žinomi Lietuvos visuomenės veikėjai, atlikėjai ir grupės – Algis Ramanauskas, Jurga, Česlovas Gabalis ir Pelenai, Skamp, Bušido drums, Pieno lazeriai (Milky lasers), G&G Sindikatas, šokių grupė Todes – noriai sutiko sudalyvauti labdaringame koncerte Vilniaus savivaldybės aikštėje – „Būk mano draugas“. skaityti »

Gineso pasaulio rekordo verta šypsenų paroda

Londono Karališkojoje menų akademijoje surengtoje parodoje nuotraukas su šypsenomis demonstravę daugiau kaip 33 tūkst. britų pretenduoja patekti į Gineso rekordų knygą. skaityti »

Gandrai išskrido nesulaukę šv. Baltramiejaus

Nors oras dar pakankamai šiltas ir užtenka maisto, jie nebelaukė rugpjūčio 24-osios, šv. Baltramiejaus dienos, kuri laikoma tikrąja šių paukščių išskridimo švente. skaityti »

Pirmasis lietuviško kairiarankių klubo projektas startuoja rugpjūčio 13-tą!

Klubas bus interaktyvus ir veiks adresu www.left.lt, kur lankytojas galės rasti informacijos apie kairius ir kairiarankystę, užduoti dominančius klausimus, rasti naudingų nuorodų lietuvių ir rusų kalbomis. skaityti »

„Kauno ponia 2004“ taip pat eis LNK „Keliu į žvaigždes“

Didžiausio Lietuvos televizijų istorijoje realybės šou „Kelias į žvaigždes“ komanda pasirašė kontraktą su „Kauno ponia 2004“ Egle Šukiene. skaityti »

Naująjį sezoną per TV3 – geidžiamiausias pasaulyje moterų serialas „Nusivylusios namų šeimininkės“

Didžioji TV3 naujojo sezono naujiena ir dovana Lietuvos moterims – geidžiamiausias pasaulyje kritikų išliaupsintas dviejų „Auksinių gaublių“ laureatas, penkiolikai „Emmy“ nominuotas serialas „Nusivylusios namų šeimininkės“. skaityti »

Maratas Sargsyjanas: „Būsiu pavyzdingas režisūros studentas“

„Už stojamojo egzamino komisijos durų drebėjau ir jaudinausi taip pat, kaip ir kiti būsimieji studentai“, – pasakoja vos prieš kelias dienas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos televizijos režisūros studentu tapęs Tango TV eteryje kulinarinius šedevrus demonstruojantis Maratas Sargsyjanas. skaityti »

YVA sukūrė dainą LNK „Grožio fabrikui“

Lietuvos pop scenos grožio simboliu tapusios grupės YVA merginos sukūrė specialią dainą naujajam LNK ekstremalių pokyčių realybės šou „Grožio fabrikas“. skaityti »

Lietuvos televizijų rinkoje žiūrimumo rekordai ir antirekordai

Karščiausią vasaros savaitę – liepos 25-31 dienomis – Lietuvos televizijų rinkoje užfiksuotas didžiausias pirmaujančios TV3 televizijos atotrūkis nuo visų kitų televizijų pagal žiūrimumą šiais metais. skaityti »

J. Šalkauskas mini darbo LRT sukaktį

1970 m. rugpjūčio 3 d., būdamas devyniolikos, J.Šalkauskas pradėjo dirbti Lietuvos radijo diktoriumi ir šiandien yra vienas seniausiai dirbančių nacionalinio transliuotojo darbuotojų. skaityti »