Baisusis dinozauras nebuvo toks grėsmingas

Publikuota: 2003 m. vasario 15 d. šeštadienis
Siaubingas plėšrūnas tiranozauras (Tyrannosaurus rex), gyvenęs maždaug prieš 85 mln. metų, pasirodo, buvo ne grėsmingas plėšrūnas, kaip vaizduojama filme „Juros periodo parkas“ („Jurrasic Park“), o maitėda, mitęs tuo, kas liko nuo kitų gyvūnų. Toks tiranozauro paveikslas buvo pateiktas Glazgo universiteto Karališkosios draugijos posėdyje. Dėl šio senų senovėje gyvenusio gyvūno jau seniai ginčijasi paleontologai, mėginantys atkurti jo gyvenimo būdą. Pirmosios užuominos, kad milžinas buvo daug ramesnis ir simpatiškesnis, nei įprasta manyti, pasirodė nustačius, jog tiranozaurai gyveno bandomis. Tad mokslininkai ėmė plėtoti mintį, kad ši būtybė rūpinosi savo gentainiais, o ne bastėsi kaip koks vienišius monstras, triaukšdamas galingais žandikauliais kelyje pasitaikiusius gyvūnus. Vėliau grupė Amerikos mokslininkų nustatė, jog nė vienas dinozauras nepajėgė judėti 70 km per val. greičiu, kad galėtų lenktyniauti su „Juros periodo parko“ džipu. Tiesa, nors beveik visi mokslininkai pripažino, kad tiranozauras greičiau sparčiai vaikščiojo (kaip dramblys), o ne bėgiojo (kaip raganosis), dauguma neabejojo jį buvus plėšrūną. Mokslininkai tokią išvadą daro dėl jo milžiniško žandikaulio pėdsakų ant triceratopso (triragio dinozauro) kaulų. Remiantis daktaro Graeme'o Ruxtono ir profesoriaus Davido Houstono iš Glazgo universiteto skaitytu pranešimu, tiranozauras buvo simpatingas flegmatikas galingais žandikauliais ir mito plėšresnių grobuonių palikta mėsa. Tyrinėtojai užsibrėžė tikslą patikrinti, ar aplinka galėjo visiškai išmaitinti 6 tonas sveriantį gyvūną. Lygindami su šių dienų gyvūnais ir ištyrę Tanzanijos nacionalinio parko ekosistemą, mokslininkai priėjo išvadą, kad ano meto ekosistema buvo palanki, ėdesio tokių gabaritų maitėdai buvo pakankamai – jis galėjo išgyventi, misdamas vien stipenomis. „Taip gyvenant svarbiausia – energijos sueikvojimas. Greitai judėti neproduktyvu, todėl spėjome, kad tiranozauras turėjo būti romus gyvūnas, judėjęs ne greičiau už pėsčiąjį“, – sakė G.Ruxtonas.

Parengta pagal dienraščio "Lietuvos Rytas" informaciją
Šaltinis: "Lietuvos Rytas"
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »