Gruodžio 23 d. „Cassini“ atsiuntė nuo smūgio su kosminiu kūnu 180º kampu galimai pasisukusios Dionės fotografiją

Publikuota: 2012 m. gruodžio 29 d. šeštadienis

Šaltinis: technologijos.lt 

NASA zondas „Cassini“ gruodžio 23 d. Žemėn atsiuntė spalvotą fotografiją, kurioje užfiksuotas nuo smūgio su kosminiu kūnu 180º kampu galimai pasisukęs Saturno palydovas Dionė.

Nors sudaryta daugiausiai iš ledo ir uolų, spalvotoje „Cassini“ fotografijoje Dionė pasidabinusi lengvu melsvai žalsvo akvamarino atspalviu.

Tik 1 120 km skersmens Dionė nuo ašigalio iki ašigalio padengta krateriais. Be to, palydovo paviršiuje matyti ilgos, ryškios susikryžiuojančios struktūros – gryno ledo uolos ir gūbriai, kurie yra pernelyg statūs, kad ant jų išsilaikytų tamsesnė medžiaga, byranti iš Saturno žiedo E.

Ši kompozicija buvo sudėliota iš atskirų „juodraštinių“ kadrų, darytų raudonos, žalios ir mėlynos spalvos diapazonuose. Kadrus zondas „Cassini“ atsiuntė gruodžio 23 d., o padarė pro Dionę praskriedamas 249 238 kilometrų atstumu. Tai yra šiek tiek daugiau nei pusė atstumo nuo Žemės ligi Mėnulio.

Nuotraukoje matyti, kaip Saulė apšviečia vidutines šiaurinio pusrutulio platumas. Ryškus nedidukas šviesiabriaunis krateris Dionės centre, kurį supa šiltesnių spalvų susikryžiuojančios struktūros, yra pavadintas Kreuza (Creusa), o ilgesnioji iš minėtųjų kryžmų struktūrų – iš šiaurės į pietus besidriekianti ilga properšų sistema, pavadinimu Tibur Čazmata (Tibur Chasmata). Šiaurinis Dionės ašigalis – nuotraukos viršuje, kairiau (daugmaž į jį veda Tibur Čazmatos plyšys).

Daugiausiai kraterių nusėję išorinę palydovo pusę. Yra netgi iškelta hipotezė, kad gana neseniai Dionė yra atlaikiusi galingą smūgį, po kurio ji pasisuko maždaug 180 laipsnių. Maži šio mėnulio išmatavimai reiškia, kad tokį darbą galėjo „nudirbti“ net ir gana kuklios galios susidūrimas.

Dionė nuo Saturno nutolusi per 377 400 kilometrų ir yra arčiau jo nei Mėnulis Žemės atžvilgiu.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »