Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Publikuota: 2017 m. kovo 30 d. ketvirtadienis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. Pasitaiko netgi tokių atvejų, kai gyventojų atiduodamame šaldytuve randami naminių uogienių ar kompotų stiklainiai. Kokius prietaisus rečiausiai ir dažniausiai išmeta Lietuvos gyventojai bei su kokiais įdomiais netikėtumais tenka susidurti, pasidalino nemokamą  elektroninės technikos atliekų išvežimą organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) surinkėjai.

Stebint bendras tendencijas, gyventojai dažniausiai išmeta itin seną, prieš 30-40 metų pagamintą stambią buitinę techniką arba tuos prietaisus, kurie sugedo, o jų garantinio aptarnavimo laikotarpis jau pasibaigęs. Dažniausiai užsakoma paslauga: nebenaudojamų televizorių bei šaldytuvų iš namų išvežimas. Pastebima, kad tarp elektroninių atliekų neretai atsiduria ir tokia stambi technika kaip sudaužyti arba nebepataisomai sugadinti skystųjų kristalų monitoriai bei televizoriai. Tiesa, elektronikos surinkėjams dažniau perduodami itin seni kineskopiniai televizoriai, tuo tarpu skystųjų kristalų televizoriai plokščiu ekranu sudaro tik 5 proc. visų išmetamų televizorių.

Įdomu tai, kad Lietuvos gyventojai iš savo namų išmeta ne tik senus, nepataisomai sugedusius buities prietaisus, bet ir vis dar veikiančią elektroninę techniką. Skaičiuojama, kad maždaug 10 proc. išmestų televizorių dar galėtų atlikti savo pagrindinę funkciją. Tokią tendenciją galimai paskatino prieš kelerius metus įvykęs analoginės antžeminės televizijos išjungimas ir perėjimas prie skaitmeninės. Nemaža dalis gyventojų nusprendė pakeisti senus televizorius į tokius, kuriems nereikėtų specialaus atskiro imtuvo.  

 Veikiantys šaldytuvai ar skalbimo mašinos neretai išmetamos dėl to, kad atrodo nebeestetiškai arba paprasčiausiai pasigendama papildomų įrenginio funkcijų, kurias turi naujesni modeliai. Surinkėjams tenka susidurti ir su netikėtomis situacijomis, mat kai kurie šaldytuvai atkeliauja net su visu savo turiniu: uogienėmis, kompotu ar kitomis konservuotomis vasaros gėrybėmis. Tokių staigmenų dažniau sulaukiama paimant įrenginius iš kaimo vietovių, kuriose, preliminariais skaičiavimais, net dešimtadalis išvežimui skirtų prietaisų yra apsamanoję.

Lietuvos gyventojai kartu su išvežama stambiąja elektronine technika gali pateikti ir namie turimus nebeveikiančius smulkios elektronikos prietaisus. Didžiausią kiekį Lietuvoje surenkamų smulkiųjų elektroninės technikos atliekų šiuo metu sudaro elektriniai arbatinukai ir dulkių siurbliai. Pastebima, kad vis dar gausiai išmetami ir seni radijo imtuvai. Rečiausiai pas elektroninių prietaisų surinkėjus patenka nešiojami kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai bei išmanieji telefonai.

EPA atstovai primena, kad neveikiančius, nebepataisomus elektroninius prietaisus rūšiuoti galima išmetant į specialius smulkiajai technikai skirtus konteinerius, vežant į specialias elektronikos atliekų surinkimo aikšteles (apie artimiausius surinkimo taškus nuo nustatytos buvimo vietos atrasti galima, naudojant išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“) ar iškviečiant patikimus šių atliekų surinkėjus. Iškvietimą užregistruoti tereikia paskambinus telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nemokamai iš namų išvežamos pilnos komplektacijos stambiosios elektronikos atliekos. Nebenaudojamų šaldytuvų, skalbyklių saugumo sumetimais specialistai ardyti patiems namuose nerekomenduoja.

Šaltinis: Elektronikos platintojų asociacija
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »