„Kūrybos stulpus“ sunaikino supernovos sprogimas

Publikuota: 2012 m. liepos 23 d. pirmadienis

Vienas iš astronomijos mėgėjams žinomiausių fotokadrų – Erelio ūke esantys žymieji „Kūrybos stulpai“. Pirmąsyk juos 1995 m. nufotografavo orbitinis teleskopas „Hubble“. Taip pat įspūdingai jie atrodo ir 2012-aisiais. Tačiau tik žvelgiant iš Žemės. Mat iš tikrųjų šio didingo darinio kosmose nebėra. Ir jau seniai. Tokią išvadą mokslininkai padarė išanalizavę stulbinamas kosminio infraraudonųjų spindulių teleskopo „Spitzer“ nuotraukas, kuriose greta sveikų trijų „Kūrybos stulpų“ dabar matyti milžiniško karštų dujų debesies fragmentai, kuriuos prie stulpų atpūtė sprogusios žvaigždės (kaip manoma, supernovos) tvyksnis.

Astronomai neabejoja, kad šiuo metu sprogimo banga jau seniai pasiekusi „Kūrybos stulpus“ – iš tikrųjų ji juos turėjo „nugriauti“ prieš 6 tūkst. metų. Taigi įstabiųjų „Kūrybos bokštų“ Erelio ūke nebėra jau seniai. Tiesa, griūvančių „Kūrybos stulpų“ vaizdas iš Žemės bus matomas ne anksčiau kaip po tūkstančio metų – mat šviesa iš to regiono iki Saulės sistemos keliauja apie 7 tūkst. metų.

„Pamenu, kai šių stulpų kadrą pamačiau daugiau kaip prieš dešimt metų – būtent šis vaizdas įkvėpė mane tapti astronomu, – prisiminimais dalijasi Prancūzijos „Institut d'Astrophysique Spatiale“ astronomas Nikolia Flagi (Nicolas Flagey). – O dabar tame regione, kurį, rodės, mes išmanėme taip puikiai, ką tik atradome kai ką naujo. To regiono vaizdą tos naujovės pakeis radikaliai.“

Pasirodo, „Kūrybos stulpų“ apylinkėse (bet ne pačiuose „stulpuose“ – juose formuojasi naujos žvaigždės) išsibarstę apie 20 sprogimams „sunokusių“ žvaigždžių. Kada jos sprogs – tik laiko klausimas.

Naujuosiuose „Spitzer“ teleskopo kadruose Erelio ūko „stulpai“ atrodo maži ir baugiai perregimi -ypač didžiausias kairysis „stulpas“. Būtent jo viršūnėje matyti gimstanti žvaigždė. Virš „stulpų“ – gigantiškas raudonas karštų dulkių debesis. Astronomai mano, jog jį atpūtė supernovos sprogimo banga.

„Tas atpūstas dulkes kaitina ne tik žvaigždės, bet ir dar kažkas, - pažymi N. Flagi patarėjas iš „Spitzer Science Center“, dr. Albertas Noriega-Krespo (Alberto Noriega-Crespo). – Iki šiol mes nežinojome, kas. Su „Spitzer“ pagalba išsiaiškinome, kad tai – sprogusios supernovos energija.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »