Poliarinių sričių šviesa sušvito 59 laipsnių platumoje
Publikuota:
2001 m. spalio 22 d. pirmadienis
Šiąnakt keletas Didžiojo Novgorodo gyventojų tapo ypač reto jų platumose gamtos reiškinio liudininkais: maždaug nuo 1 iki 2 val. nakties danguje jie matė Šiaurės pašvaistę. Nereikia stebėtis, kad tai sudomino miesto gyventojus – juk Didysis Novgorodas, įsikūręs 59 laipsnių platumoje, tikrai labai toli nuo tų platumų, kurių gyventojams švytėjimas tamsiame ilgos šiaurinės nakties danguje – kasdienis dalykas.
Novgorodiečiai nuo paskutiniosios Šiaurės pašvaistės pasirodymo iki tos, kuri jų akims nušvito šiąnakt, turėjo laukti net trejis metus. Žinoma, tai, ką išvydo Novgorodo gyventojai, toli gražu ne tas pats, ką mato gyvenantys šiaurinėse platumose: iki jų tūkstančius kilometrų atsklido tik pašvaistės atšvaitai...
Tačiau ir juos stebėti, tvirtina mokslininkai, galima tik tuomet, kai susiklosto ypatingos sąlygos. Šiąnakt kaip tik virš Didžiojo Novgorodo buvo susiformavusi „ramybės oazė“ – riba tarp ciklono ir anticiklono: dėl jos atmosfera virš miesto buvo visiškai skaidri. Įtakos Šiaurės pašvaistės skleidžiamai šviesai atsklisti turėjo ir tai, kad atmosferoje aukštai virš miesto pūtė stiprus šiaurės vėjas.
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.
Populiariausi straipsniai
Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“.
skaityti »
Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą.
skaityti »
Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“.
skaityti »
„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“.
skaityti »
Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje.
skaityti »
Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais?
skaityti »
Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus.
skaityti »
Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų.
skaityti »
Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“.
skaityti »
Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”.
skaityti »
Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo.
skaityti »