Investuotojas: prieš perkant „Facebook“ akcijas reikėtų gerai pagalvoti

Publikuota: 2012 m. vasario 10 d. penktadienis

Visi žinome, kad „Facebook“ – populiari ir sparčiai auganti kompanija. Tačiau ar tikrai jos akcijų įsigijimas – užtikrintas ir racionalus žingsnis? ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas Marijus Kalesinskas kviečia pirma pagalvoti, gal kiek palaukti ir tik paskui – pirkti. Trumpai apie tai, į ką reiktų atkreipti dėmesį planuojant įsigyti „Facebook“ akcijų.

Pradėjus galvoti apie „Facebook“ pirminį viešąjį akcijų siūlymą, arba IPO (angl. Initial public offering), pirma reiktų jį palyginti su kitų panašių kompanijų pasiūlymais. Taip pat būtų naudinga panagrinėti, kaip vyko kiti panašūs IPO praeityje. M. Kalesinskas teigia, kad vertinant platesniame kontekste, „Facebook“ pasiūlyme galima įžvelgti tam tikrų pavojų.

ISM dėstytojas  atkreipia dėmesį, kad investuotojų nuotaikos šiuo metu geros. Jie yra pasiilgę gerų naujienų ir gerų IPO bei naujų, smagių galimybių investuoti. „Facebook“ yra išties „karšta“ naujiena – tai žinomas prekės ženklas, kuris daug kam imponuoja ir lengvai pritraukia dėmesį. Tačiau atmetus emocijas ir pažvelgus į skaičius, šiandien indikuoti planai atrodo šiek tiek pervertinti, arba akcijos – pernelyg brangios.

Palyginęs „Google“ akcijų kainas ar neseniai vykusius tokių technologinių kompanijų kaip „Zynga“ ar „Groupon“ akcijų platinimo rezultatus, M. Kalesinskas teigia, kad „Facebook“ šiandien indikuojama kaina atrodo kiek didoka. Net – gerokai per didelė. Tiesa, kad praeitais metais kompanijos pajamų augimas buvo įspūdingas, virš 88 procentų. Pelnas tuo pat metu augo apie 65 procentus. Šie skaičiai rodo didžiulį potencialą ir augimą. Tačiau prie šiuo metu indikuojamų kainų, akcijos atrodo brangios – keliais ar net keliolika kartų brangesnės nei anksčiau parduotų technologinių kompanijų. „Investuotojai, norėdami racionaliai pagrįsti šiandien įvardijamą kainą, turėtų tikėtis iš „Facebook“ labai įspūdingų pelno augimo skaičių ateityje. Pelnas turėtų kasmet nenustojamai dvigubėti, o pajamos taip pat labai sparčiai augti. Tai labai rizikinga, ypač įvertinus makroekonominę padėtį pasaulyje“, – įspėja ISM dėstytojas.

Svarstantiems apie akcijų įsigijimą, M. Kalesinskas rekomenduoja pasidairyti ir kitų galimybių. Jei lūkesčiai geri ir norima investuoti į didelio augimo kompanijas, verta nepamiršti kitų variantų ir pagalvoti apie investicijas į šiandien prekiaujamas kompanijas, tokias kaip „Google“ ar „Apple“. Jos jau įrodė savo veikimo principus bei verslo modelį, jų pajamos ir pelnas žymiai geriau prognozuojami negu „Facebook“. Ši kompanija šiandien – labai rizikingas sprendimas, nebent stipriai sumažins savo lūkesčius ir galutinė kaina bus ženkliai mažesnė nei planuojama.

Pirkti akcijas pirmąją kotiravimo dieną ar palaukti – kiekvieną kartą priklauso nuo konkretaus IPO. Matant kompaniją su stipriais fundamentais ir gera kaina, galbūt reiktų skubėti pirkti jau pradinio platinimo metu. Gal net – „suspekuliuoti“ ir greitai parduoti pakilusias akcijas iškart po išplatinimo.

„Facebook“ atveju galutinė kaina dar nežinoma. M. Kalesinsko nuomone, investuotojų reakcija gali būti ir koreguojanti, t. y., išplatinus akcijas kaina gali leistis žemyn. Tuomet matysime tikresnę jų vertę ir taip pasiteisins logika palaukti ir pažiūrėti, kokios yra galimybės įsigyti šių akcijų nusistovėjus rinkai. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »