Investuotojas: prieš perkant „Facebook“ akcijas reikėtų gerai pagalvoti

Publikuota: 2012 m. vasario 10 d. penktadienis

Visi žinome, kad „Facebook“ – populiari ir sparčiai auganti kompanija. Tačiau ar tikrai jos akcijų įsigijimas – užtikrintas ir racionalus žingsnis? ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas Marijus Kalesinskas kviečia pirma pagalvoti, gal kiek palaukti ir tik paskui – pirkti. Trumpai apie tai, į ką reiktų atkreipti dėmesį planuojant įsigyti „Facebook“ akcijų.

Pradėjus galvoti apie „Facebook“ pirminį viešąjį akcijų siūlymą, arba IPO (angl. Initial public offering), pirma reiktų jį palyginti su kitų panašių kompanijų pasiūlymais. Taip pat būtų naudinga panagrinėti, kaip vyko kiti panašūs IPO praeityje. M. Kalesinskas teigia, kad vertinant platesniame kontekste, „Facebook“ pasiūlyme galima įžvelgti tam tikrų pavojų.

ISM dėstytojas  atkreipia dėmesį, kad investuotojų nuotaikos šiuo metu geros. Jie yra pasiilgę gerų naujienų ir gerų IPO bei naujų, smagių galimybių investuoti. „Facebook“ yra išties „karšta“ naujiena – tai žinomas prekės ženklas, kuris daug kam imponuoja ir lengvai pritraukia dėmesį. Tačiau atmetus emocijas ir pažvelgus į skaičius, šiandien indikuoti planai atrodo šiek tiek pervertinti, arba akcijos – pernelyg brangios.

Palyginęs „Google“ akcijų kainas ar neseniai vykusius tokių technologinių kompanijų kaip „Zynga“ ar „Groupon“ akcijų platinimo rezultatus, M. Kalesinskas teigia, kad „Facebook“ šiandien indikuojama kaina atrodo kiek didoka. Net – gerokai per didelė. Tiesa, kad praeitais metais kompanijos pajamų augimas buvo įspūdingas, virš 88 procentų. Pelnas tuo pat metu augo apie 65 procentus. Šie skaičiai rodo didžiulį potencialą ir augimą. Tačiau prie šiuo metu indikuojamų kainų, akcijos atrodo brangios – keliais ar net keliolika kartų brangesnės nei anksčiau parduotų technologinių kompanijų. „Investuotojai, norėdami racionaliai pagrįsti šiandien įvardijamą kainą, turėtų tikėtis iš „Facebook“ labai įspūdingų pelno augimo skaičių ateityje. Pelnas turėtų kasmet nenustojamai dvigubėti, o pajamos taip pat labai sparčiai augti. Tai labai rizikinga, ypač įvertinus makroekonominę padėtį pasaulyje“, – įspėja ISM dėstytojas.

Svarstantiems apie akcijų įsigijimą, M. Kalesinskas rekomenduoja pasidairyti ir kitų galimybių. Jei lūkesčiai geri ir norima investuoti į didelio augimo kompanijas, verta nepamiršti kitų variantų ir pagalvoti apie investicijas į šiandien prekiaujamas kompanijas, tokias kaip „Google“ ar „Apple“. Jos jau įrodė savo veikimo principus bei verslo modelį, jų pajamos ir pelnas žymiai geriau prognozuojami negu „Facebook“. Ši kompanija šiandien – labai rizikingas sprendimas, nebent stipriai sumažins savo lūkesčius ir galutinė kaina bus ženkliai mažesnė nei planuojama.

Pirkti akcijas pirmąją kotiravimo dieną ar palaukti – kiekvieną kartą priklauso nuo konkretaus IPO. Matant kompaniją su stipriais fundamentais ir gera kaina, galbūt reiktų skubėti pirkti jau pradinio platinimo metu. Gal net – „suspekuliuoti“ ir greitai parduoti pakilusias akcijas iškart po išplatinimo.

„Facebook“ atveju galutinė kaina dar nežinoma. M. Kalesinsko nuomone, investuotojų reakcija gali būti ir koreguojanti, t. y., išplatinus akcijas kaina gali leistis žemyn. Tuomet matysime tikresnę jų vertę ir taip pasiteisins logika palaukti ir pažiūrėti, kokios yra galimybės įsigyti šių akcijų nusistovėjus rinkai. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »