Lyčių lygybės teks laukti 117 metų – iki 2133-ųjų

Publikuota: 2016 m. balandžio 26 d. antradienis

Pasaulio ekonomikos forumas savo ataskaitoje teigia, kad pasaulinėje darbo rinkoje, švietime, sveikatos apsaugoje ir politikoje dominuoja vyrai, o lyčių proporcijos susilygins tik po 117 metų – 2133 metais. Ne išimtis ir Lietuva, tad tarptautinė korporacija „Microsoft“, siekianti mažinti lyčių skirtumus IT srityje, šią savaitę Vilniuje ir kituose pasaulio miestuose rengia merginoms skirtą konferenciją „Girlz in Tech“, kurioje diskutuos apie moteriškosios lyties atstovių svarbą ir galimybes IT sektoriuje.

„Ir pasauliniu, ir Lietuvos mastu IT sritis yra viena perspektyviausių, patiria didžiulę plėtrą, pasižymi aukštais atlyginimais ir darbo jėgos trūkumu. Tai turėtų reikšti, kad jaunimas, nepriklausomai nuo lyties, turėtų dažniau rinktis šią perspektyvią specialybę. Nepaisant to, merginų joje iki šiol nėra daug – dėl įsišaknijusių stereotipų, kad tai yra ne moteriška specialybė, aplinkos bei ribotos prieigos prie išteklių, moterų vaidmuo IT srityje išlieka minimalus. Pavyzdžiui, universitetuose informatikos studijų grupės merginos sudaro tik apie penktadalį. Todėl „Girlz in Tech“ pasauline iniciatyva siekiame paneigti stereotipus ir parodyti, kad moterys ir jų gebėjimai yra itin reikalingi šiam sektoriui. Tikime, kad skatinti merginas rinktis IT specialybę turime pradėti nuo kuo jaunesnio amžiaus, todėl šis renginys skirtas merginoms, besirenkančioms savo karjeros kryptį“, – sako „Microsoft Lietuva“ vadovas Ainis Kavaliauskas.

Besidominčias programavimu merginas vienijančios bendruomenės „Vilnius Girls Code“ atstovė Laima Miškinytė IT sritį rekomenduoja ne tiek dėl jos perspektyvumo, kiek dėl įdomumo ir plačių galimybių keisti karjeros kryptį: „Merginoms, kaip ir vaikinams, verta rinktis IT, nes tai labai įvairi sritis, kurioje daugelis gali atrasti savo mėgstamą specializaciją. Darbas šiame sektoriuje užtikrina, kad niekada nebus rutinos profesinėje veikloje, nes gali keisti sritį nuo mobiliųjų programėlių ir žaidimų iki medicinos, finansų ar internetinės reklamos bei specialybę – programuotoja, testuotoja analitikė, produktų kūrimo, projektų vadovė ir panašiai. Darbas jau bus kitoks, bet sukauptos žinios vis dar bus labai naudingos. O ir pačios technologijos taip sparčiai tobulėja, kad galbūt mėgstamiausia sritis dar tik atsiras ateityje“, – teigia L. Miškinytė.

ES skaičiavimais, 2020 metais IT rinkai truks apie 800 tūkst. IT srities profesionalų. Manoma, kad šios spragos užpildyti tik vyrais nepavyks, būtinas ir aktyvesnis moterų susidomėjimas. Būtent šią trūkumo bei merginų skatinimo problemą ir siekia spręsti „Microsoft“, praėjusią savaitę paskelbusi apie 75 mln. JAV dolerių vertės „YouthSpark“ programą, kurios dalimi ir yra „Girlz in Tech“ iniciatyva. „Girlz in Tech“ renginys Vilniuje vyks balandžio 28 d. kūrybinėse dirbtuvėse „Green Garage“, iniciatyvos metu savo mintimis dalinsis „Microsoft Lietuva“, „Green Garage“, „Vilnius Girls Code“ atstovės, o pagrindine renginio viešnia taps aktorė, laidų vedėja Beata Tiškevič. 

A. Kavaliausko teigimu, gerinti jaunimo, merginų IT įgūdžius svarbu ne tik tam, kad išaugintume ateities programuotojų. „Visai kaip matematiniai ir skaitymo gebėjimai yra būtini gyvenime ir darbe, taip ir kompiuteriniai gebėjimai sparčiai tampa baziniais šių dienų technologijomis varomame pasaulyje. ES skaičiavimais, ateityje net 90 proc. darbų reikalaus didesnių ar mažesnių IT įgūdžių, todėl, visiems be išimties naudinga išmokti kompiuterinio raštingumo ir suprasti, kaip technologijos veikia ir ką su jomis galima nuveikti“, – tvirtina „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Pagal Pasaulio ekonomikos forumo duomenis, arčiausiai pagal lyčių proporcijas darbo rinkoje, švietime, sveikatos apsaugoje ir politikoje Lietuva, kartu su JAV, Kuba ir Kanada dalijasi 28-31 vietas. Didžiausias disbalansas yra politikos srityje ir dalyvavime ekonomikoje. Geriausiai lyčių balansą užtikrina Skandinavijos šalys – sąrašo viršūnėje atsidūrė Islandija, įkandin jos – Norvegija, Suomija ir Švedija. Į pasaulio valstybių penketuką pateko ir Airija. Latvija ir Estija užima atitinkamai 20 ir 21 vietas reitinge. 

Ataskaitoje skelbiama, kad nuo 2006 metų moterų-vyrų balansas kiek pagerėjo. Per dešimtmetį moterų darbo rinkoje padaugėjo 250 mln., tiesa, jų vidutinis metinis atlyginimas (11 tūkst. JAV dolerių) dar smarkiai atsilieka nuo vyrų vidurkio (21 tūkst. JAV dolerių) – moterys vidutiniškai uždirba tiek, kiek vyrai uždirbdavo 2006-aisiais. Mažiausi lyčių skirtumai pasauliniu mastu ir Lietuvoje fiksuojami švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kartu mes galime daugiau – padėkime keturkojams draugams

„Jei gerus darbus darysime tyliai, neperduosime „gerumo estafetės“ – juk gėris užkrečiamas!“, – tokią mintį puoselėdama socialiai atsakinga šviesolaidinio tinklo „Skynet“ komanda rengia gerumo akciją, kurios tikslas – prisidėti prie likimo nuskriaustų keturkojų. skaityti »

Vilniuje – Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos konferencija

Š. m. birželio 7–8 dienomis Vilniuje, viešbutyje „Crowne Plaza“, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija (LKTA) rengia XXI-ąją metinę tarptautinę konferenciją „Elektroninių ryšių tinklais teikiamų paslaugų konvergencija ir reguliavimas“. skaityti »

Verslas ir valstybės institucijos aptars nelegalaus televizijos programų platinimo problemą

Elektroninių ryšių, audiovizualinės žiniasklaidos ir informacinės visuomenės paslaugos technologiškai vis labiau susisieja, todėl ir valstybės reguliuojančioms institucijoms ir verslui būtinas kompleksinis požiūris ir koordinuoti veiksmai. skaityti »

Kaune vyksta XIII-asis Lietuvos–Baltarusijos ekonomikos forumas

2017 m. gegužės 30–31 d. Kaune, Kauno technologijos universiteto Santakos slėnyje, vyksta XIII-asis Lietuvos - Baltarusijos ekonomikos forumas, kurį surengė Lietuvos pramonininkų konfederacija kartu su Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija. skaityti »

Garsūs terminologai diskutuos ir tyrėjams, ir visuomenei aktualiais klausimais

Lietuvių kalbos institute organizuojama tarptautinė terminologijos tyrėjų konferencija. skaityti »

Kaip Lietuva prisistatys pasaulinėje parodoje „EXPO 2017“

Vilniaus rotušėje bus pristatytas pasaulinės parodos „EXPO 2017“, kuri po dviejų savaičių prasidės Kazachstano sostinėje Astanoje, Lietuvos paviljonas ir jame vyksiantys renginiai. skaityti »

Rengiamas XIII-asis Lietuvos–Baltarusijos ekonomikos forumas

Gegužės 30–31 d. Kaune, Kauno technologijos universiteto Santakos slėnyje, vyks XIII-asis Lietuvos - Baltarusijos ekonomikos forumas, kurį organizuoja Lietuvos pramonininkų konfederacija kartu su Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija. skaityti »

Paskelbti konkurso „Metų paslauga 2017” laimėtojai

„Metų paslaugos” konkurse sulaukta net pusė šimto Lietuvos ir užsienio įmonių paraiškų, o geriausiu komisija pripažino Estijoje įsikūrusios įmonės „SK ID Solutions” paslaugą. skaityti »

Jaunimą kurti ateitį kviečia motyvacinis forumas „Kūrėjų karta“

Vilniuje pirmą kartą organizuojamas motyvacinis forumas jaunimui „Tavo ateities vizija“. skaityti »

Las Vegase pristatomos technologijų naujovės ateities verslui

Las Vegase vykstanti IT milžinės „Dell Technologies“ konferencija „Dell EMC World“ kasmet skiria išskirtinį dėmesį verslui ir bendrovių pasirengimui skaitmeniniam amžiui. skaityti »