Elektroninės paslaugos bibliotekose mažina užuomaršų skaičių

Publikuota: 2013 m. kovo 25 d. pirmadienis

Dalį Lietuvos bibliotekų teikiamų paslaugų perkėlus į elektroninę erdvę, skaitytojams tapo patogiau jomis naudotis, taip pat šios paslaugos padeda spręsti itin aktualią „užuomaršų“ problemą.

„Perkėlus dalį bibliotekų teikiamų paslaugų į elektroninę erdvę, patogiau pasidarė tiek bibliotekininkams, tiek skaitytojams, kurie dalį rūpimos informacijos ar paslaugų jau gali gauti neišeidami iš namų“, – pasakoja Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos (LIBIS) centro direktorė Gražina Bastauskienė.

Permainas bibliotekose skaitytojai ir darbuotojai pajuto jau 2011 metų pabaigoje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinus projektą „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ ir į elektroninę erdvę perkėlus kai kurias tradicines ir naujas bibliotekų paslaugas.

„Įgyvendinant projektą buvo atsižvelgta į nuolat skubančių vartotojų grupę, kuri į biblioteką užsuka dažniausiai tik reikalo spiriama. Ir studentą, ir verslininką čia labiausiai trikdo „popierinė sistema“ – norint susirasti, užsisakyti ar grąžinti leidinius, tenka sugaišti daug laiko. Nors šalies bibliotekos jau senokai kompiuterizuotos, tačiau vartotojų aptarnavimo lygis ne visur yra vienodas“, – sako G. Bastauskienė.

Bendro skaitytojo pažymėjimo, galiojančio visose viešosiose bibliotekose, užsakymas internetu ir jo išdavimas skaitytojo pasirinktu būdu, galimybė gauti informaciją apie naujus bibliotekų gautus dokumentus, juos užsakyti internetu, apmokėti už bibliotekų suteiktas paslaugas, grąžinti leidinius net ir nedirbant bibliotekoms – tai kelios pagrindinės paslaugos, kurios siūlo skaitytojui daugiau pasirinkimo galimybių, įskaitant galimybę naudotis bibliotekų fondais tiesiogiai nekontaktuojant su bibliotekininku, o bibliotekų darbuotojams – automatizuojant rutinines procedūras, sutaupyti laiko, skiriant jį paslaugų kokybei gerinti. Bibliotekų teikiamomis paslaugomis galima pasinaudoti apsilankius tinklapyje www.ibiblioteka.lt.

Šiuo tikslu viešosiose bibliotekose įdiegtos savitarnos technologijos ir iš esmės modernizuotas dokumentų išdavimo ir grąžinimo procesas. Savitarnos sistema – bene ryškiausiai pastebima permaina bibliotekose. Jos rezultatus gali pajusti jau 11-os viešųjų bibliotekų skaitytojai, dar 40-yje bibliotekų, turinčių knygų grąžinimo įrenginius (DGĮ), skaitytojai turi galimybę grąžinti knygas neužsukdami į biblioteką.

„DGĮ – tai paprastos, tačiau kitų šalių bibliotekose plačiai naudojamos knygų grąžinimo dėžės, kurias bibliotekos gali statyti skaitytojams patogiose vietose. Jų paskirtis – paskatinti skaitytojus jiems patogiu laiku sugrąžinti bibliotekai pasiskolintus, kartais laiku negrąžintus leidinius, o kai kuriais atvejais padovanoti bibliotekai savo knygas“, – pasakoja LIBIS centro metodininkė Zofija Burinskienė.

Dar viena funkcija, kurios naudą įvertino tiek bibliotekininkai, tiek skaitytojai, – automatinė informavimo paslauga, siunčianti skaitytojams  priminimus apie dokumentų grąžinimo termino pabaigą.

„Analizuodami šios paslaugos naudojimo rodiklius, pastebime, kad apie 60 proc. skaitytojų, gavę pranešimus, neuždelsia ir laiku grąžina knygas bibliotekoms. Tai leidžia daryti prielaidą, kad tiek sumažėjo ir potencialių bibliotekų skolininkų skaičius, atitinkamai augo bibliotekos fondų apyvarta“, – pasakoja G. Bastauskienė.

Projektas „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ įgyvendintas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Šaltinis: ivpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »