Elektroninės paslaugos bibliotekose mažina užuomaršų skaičių

Publikuota: 2013 m. kovo 25 d. pirmadienis

Dalį Lietuvos bibliotekų teikiamų paslaugų perkėlus į elektroninę erdvę, skaitytojams tapo patogiau jomis naudotis, taip pat šios paslaugos padeda spręsti itin aktualią „užuomaršų“ problemą.

„Perkėlus dalį bibliotekų teikiamų paslaugų į elektroninę erdvę, patogiau pasidarė tiek bibliotekininkams, tiek skaitytojams, kurie dalį rūpimos informacijos ar paslaugų jau gali gauti neišeidami iš namų“, – pasakoja Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos (LIBIS) centro direktorė Gražina Bastauskienė.

Permainas bibliotekose skaitytojai ir darbuotojai pajuto jau 2011 metų pabaigoje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinus projektą „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ ir į elektroninę erdvę perkėlus kai kurias tradicines ir naujas bibliotekų paslaugas.

„Įgyvendinant projektą buvo atsižvelgta į nuolat skubančių vartotojų grupę, kuri į biblioteką užsuka dažniausiai tik reikalo spiriama. Ir studentą, ir verslininką čia labiausiai trikdo „popierinė sistema“ – norint susirasti, užsisakyti ar grąžinti leidinius, tenka sugaišti daug laiko. Nors šalies bibliotekos jau senokai kompiuterizuotos, tačiau vartotojų aptarnavimo lygis ne visur yra vienodas“, – sako G. Bastauskienė.

Bendro skaitytojo pažymėjimo, galiojančio visose viešosiose bibliotekose, užsakymas internetu ir jo išdavimas skaitytojo pasirinktu būdu, galimybė gauti informaciją apie naujus bibliotekų gautus dokumentus, juos užsakyti internetu, apmokėti už bibliotekų suteiktas paslaugas, grąžinti leidinius net ir nedirbant bibliotekoms – tai kelios pagrindinės paslaugos, kurios siūlo skaitytojui daugiau pasirinkimo galimybių, įskaitant galimybę naudotis bibliotekų fondais tiesiogiai nekontaktuojant su bibliotekininku, o bibliotekų darbuotojams – automatizuojant rutinines procedūras, sutaupyti laiko, skiriant jį paslaugų kokybei gerinti. Bibliotekų teikiamomis paslaugomis galima pasinaudoti apsilankius tinklapyje www.ibiblioteka.lt.

Šiuo tikslu viešosiose bibliotekose įdiegtos savitarnos technologijos ir iš esmės modernizuotas dokumentų išdavimo ir grąžinimo procesas. Savitarnos sistema – bene ryškiausiai pastebima permaina bibliotekose. Jos rezultatus gali pajusti jau 11-os viešųjų bibliotekų skaitytojai, dar 40-yje bibliotekų, turinčių knygų grąžinimo įrenginius (DGĮ), skaitytojai turi galimybę grąžinti knygas neužsukdami į biblioteką.

„DGĮ – tai paprastos, tačiau kitų šalių bibliotekose plačiai naudojamos knygų grąžinimo dėžės, kurias bibliotekos gali statyti skaitytojams patogiose vietose. Jų paskirtis – paskatinti skaitytojus jiems patogiu laiku sugrąžinti bibliotekai pasiskolintus, kartais laiku negrąžintus leidinius, o kai kuriais atvejais padovanoti bibliotekai savo knygas“, – pasakoja LIBIS centro metodininkė Zofija Burinskienė.

Dar viena funkcija, kurios naudą įvertino tiek bibliotekininkai, tiek skaitytojai, – automatinė informavimo paslauga, siunčianti skaitytojams  priminimus apie dokumentų grąžinimo termino pabaigą.

„Analizuodami šios paslaugos naudojimo rodiklius, pastebime, kad apie 60 proc. skaitytojų, gavę pranešimus, neuždelsia ir laiku grąžina knygas bibliotekoms. Tai leidžia daryti prielaidą, kad tiek sumažėjo ir potencialių bibliotekų skolininkų skaičius, atitinkamai augo bibliotekos fondų apyvarta“, – pasakoja G. Bastauskienė.

Projektas „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ įgyvendintas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Šaltinis: ivpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje gyvenantys vaikai yra laimingi

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Ta proga – informacija apie tai, kaip vaikai jaučiasi gyvendami Lietuvoje. skaityti »

Vilniečiai myli savo miestą ir vertina pokyčius

Beveik 90 proc. vilniečių sako, kad Vilnius yra puikus miestas gyventi ir tik su sostine sieja savo ateitį. skaityti »

Londone vyko Europos nacionalinių bibliotekų vadovų konferencija

Gegužės 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje (angl. British Library) dalyvavo 31-ajame Europos nacionalinių bibliotekų vadovų susitikime (angl. The Conference of European National Librarians, CENL). skaityti »

Profesorius Benediktas Juodka tapo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentu

Lietuvos darbdavių konfederacijai (LDK) vadovaus buvęs Vilniaus universiteto rektorius, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narys, profesorius Benediktas Juodka. skaityti »

„Barclays“ atidarė finansinių paslaugų centrą Londone

Didžiosios Britanijos bankas „Barclays“ atidarė naują finansinių paslaugų centrą Londone, kuris jungia vietinius bankus, technologines bendroves ir 40 pradedančiųjų finansų įstaigų. skaityti »

Krašto apsaugos viceministras su NATO institucijų atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus

Balandžio 25-26 d. LR krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza Europos Komisijos viceprezidento Andrus Ansip kvietimu Briuselyje su Europos Sąjungos atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus. skaityti »

Daugiausia pinigų išleidžiama maistui ir saldumynams

Maistui ir saldumynams – štai kam, vaikų ir jų tėvų nuomone, jų šeimos nariai išleidžia daugiausia pinigų. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacija vertina Vyriausybės ketinimą pertvarkyti mokesčių sistemą ir viešąjį sektorių

Premjeras Saulius Skvernelis pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 metų veiklos ataskaitą, kurioje didelis dėmesys skiriamas būsimiems ir jau vykdomiems Vyriausybės darbams. skaityti »

Kultūros ministrė: „Bibliotekos dar plačiau atvers duris neįgaliesiems“

Kultūros ministerija, siekdama dar plačiau atverti duris skaitytojams, turintiems negalią, skyrė papildomą finansavimą penkių apskričių bibliotekoms ir Lietuvos aklųjų bibliotekai. Kultūros ministerija tam paskyrė beveik 100 tūkst. Eurų. skaityti »

Premjeras S. Skvernelis apdovanojo geriausias šalies eksporto įmones

Kovo 30 d. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis „Lietuvos eksporto prizu“ apdovanojo labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo praėjusiais metais prisidėjusias Lietuvos įmones bei jų vadovus. skaityti »