Euras pradžiugins vaikus, bet apie tai svarbu su jais pasikalbėti iš anksto

Publikuota: 2014 m. gruodžio 29 d. pirmadienis

Nemažai šeimų, auginančių vaikus, jau dabar svarsto, kiek turėtų būti jiems duodama kišenpinigių įvedus eurą. SEB banko užsakymu atlikta gyventojų apklausa parodė, kad daugiau kaip pusė (59 proc.) Lietuvos gyventojų, turinčių vaikų iki 18 metų, didesnių kišenpinigių negu kitąmet skirti neplanuoja. Vis tik daugiau kaip šeštadalis (15 proc.) tokių šeimų kišenpinigius vaikams planuoja padidinti.

Pasak Julitos Varanauskienės, SEB banko šeimos finansų ekspertės, kišenpinigiai vaikams, ko gero, dažniausiai didės dėl taikomų apvalinimo taisyklių keičiant litus į eurus, tačiau, net jeigu skiriami dienpinigiai vaikams nedidės, labai svarbu su jais pasikalbėti apie pasikeitusią pinigų vertę.

„Vaikai dar neturi didelės finansų valdymo patirties, todėl prie naujos valiutos jie turėtų priprasti gana greitai. Vis tik apie eurą ir besikeičiančias kainas su vaikas pasikalbėti naudinga. Pirmiausia vaikams svarbu paaiškinti, kad du eurai yra beveik keturis kartus daugiau negu du litai. Vaikai turi suprasti, kad euras yra stambesnė valiuta, todėl padidėja kiekvienos smulkios monetos vertė, taip pat ir rizika turimus pinigus per greitai ar per lengvai išleisti“, – pataria J. Varanauskienė.

SEB banko šeimos finansų ekspertė pastebi, kad lietuvių elgsena dėl kišenpinigių įvedus eurą turėtų būti panaši į estų. Pavyzdžiui, estų patirtis rodo, kad prieš įvedant eurą šalyje buvo įprasta vaikams, ypač mažesniems, duoti 10 Estijos kronų banknotą, kurio vertė atitiko 64 euro centus. Nors daugelis tėvų neplanavo keisti vaikams duodamų kišenpinigių, įvedus eurą jiems pradėjo skirti ne centus, bet bent jau 1 ar 2 eurų monetas. O tai yra net iki trijų kartų daugiau pinigų negu iki tol.

„Tikėtina, kad ir Lietuvoje, jeigu iki šiol šeima vaikui skirdavo 10 litų per savaitę, o tai yra 2,90 euro, jie kišenpinigius nuo 2015 metų suapvalins iki 3 eurų, o gal net iki 5 eurų - mažiausios vertės popierinio euro banknoto. Sumos suapvalinimas nuo 2,90 euro iki 3 eurų didelio pokyčio neturi. Vis tik, jeigu tėvai nuspręs vaikui skirti 5 eurus, tai bus jau gerokai daugiau, tad vaikui reikės paaiškinti, kad nuo šiol jis gaus didesnius dienpinigius, padėti suplanuoti, kaip juos reikėtų leisti, o gal taupyti“, – sako J. Varanauskienė.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą apie euro įtaką finansinei elgsenai SEB banko užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė Socialinės informacijos centras. Tiesioginiai interviu respondentų namuose vyko gruodžio mėnesį. Iš viso apklausti 1 007 gyventojai.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »