Seimo bus prašoma įteisinti elektroninį balsavimą

Publikuota: 2011 m. gegužės 5 d. ketvirtadienis

Naujausiais rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, net trys ketvirtadaliai (75 proc.) Lietuvos gyventojų pritaria, kad Lietuvoje turėtų būti sudaryta galimybė rinkimuose balsuoti internetu. Pilietinių iniciatyvų centras kviečia visuomenės ir valdžios atstovus aktyviam dialogui dėl elektroninio balsavimo įteisinimo bei ketina kreiptis į Seimą prašant svarstyti šį klausimą.

Pasak Pilietinių iniciatyvų centro direktoriaus Girvydo Duoblio, rinkėjų aktyvumas rinkimuose aiškiai parodo, kad Lietuvos piliečiai gana pasyviai įsitraukia į pilietinius ir politinius procesus. G. Duoblio teigimu, reikalingi nauji sprendimai, kurie padėtų  sustiprinti Lietuvos žmonių dalyvavimą demokratiniuose procesuose.

„Elektroninis balsavimas atveria galimybę įsitraukti į demokratinius procesus didesniam skaičiui Lietuvos piliečių, o aktyvesnis dalyvavimas valstybės valdyme stiprintų demokratijos kokybę. Kviečiame visuomenę, visas nevyriausybines organizacijas, Seimo, Vyriausybės ir kitų atsakingų valdžios institucijų atstovus pradėti dialogą dėl internetinio balsavimo įteisinimo Lietuvoje. Manome, kad šios kadencijos Seimo nariai gali įrodyti, jog jie vertina demokratiją ir gerbia Lietuvos žmonių valią“, –  sakė G. Duoblys.

Kompanijos „Baltijos tyrimai“ vadovės Dr. Rasos Ališauskienės teigimu, naujausios apklausos duomenys parodė, kad daugiau nei pusė (56 proc.) apklaustų gyventojų mano, jog galimybė rinkimuose balsuoti internetu paskatintų didesnį rinkėjų aktyvumą.

Didesnė dalis (47 proc.) Lietuvos rinkėjų, jei būtų galimybė Seimo rinkimuose balsuoti internetu, pasirinktų balsavimą internetu, o balsavimą rinkimų apylinkėje rinktųsi 37 proc.

Pasak R. Ališauskienės, elektroninio balsavimo įteisinimas būtų itin didelis postūmis dalyvauti rinkimuose žmonėms, kurie niekada nedalyvavo jokiuose rinkimuose ar balsavo tik vieną kartą - net šeši iš dešimties (59 proc.) tokių pasyvių rinkėjų  pritaria galimybei balsuoti  internetu, o dar 20 proc. tokiam sprendimui greičiau pritartų, nei nepritartų.

„Dar iškalbingesni yra kiti skaičiai – net 67 proc. tokių pasyvių ar iki šiol į rinkimus neinančių gyventojų atsakė, kad jei būsimuose Seimo rinkimuose būtų galimybė balsuoti internetu, tai jie patys ja pasinaudotų, o dabartine balsavimo tvarka nepasinaudotų nė vienas iš tokių respondentų“, – teigė R. Ališauskienė.

Atsižvelgdamas į visuomenės nuomonę dėl elektroninio balsavimo Pilietinės iniciatyvų centras netrukus pradės rinkti parašus po kreipimusi Seimo nariams. Visi norintys paremti elektroninio balsavimo

įteisinimą Lietuvoje gali tai padaryti pasirašydami kreipimosi tekstą, kuris artimiausiu metu bus publikuotas Pilietinių iniciatyvų centro interneto svetainėje www.pic.lt .

Elektroninis balsavimas – tai nuotolinio elektroninio balsavimo būdas, kai rinkėjas gali išreikšti savo valią ir atiduoti savo balsą rinkimuose ar referendume naudodamasis internetu bet kurioje vietoje, kur yra interneto prieiga.

Kreipimosi į Seimą tekste teigiama, kad elektroninio balsavimo įteisinimas sudarytų galimybę dalyvauti rinkimuose piliečiams, rinkimų metu studijuojantiems ar laikinai viešintiems kitose šalyse. Balsavimas internetu taip pat suteiktų progą balsuoti didesniam skaičiui negalią turinčių gyventojų, kuriems atvykimas į rinkimų apylinkėje balsavimui skirtą vietą yra sudėtingas arba išvis neįmanomas.

Anot kreipimosi autorių, elektroninis balsavimas paspartintų balsų skaičiavimo procesą ir rezultatų paskelbimą. Taip pat toks balsavimo būdas padėtų sumažinti rinkėjų balsų pirkimo atvejus, nes rinkėjas, balsuodamas internetu, gali keisti savo pasirinkimą iki pat rinkimų pabaigos. 

Įvedus elektroninį balsavimą, būtų palikta ir įprasta balsavimo sistema, todėl tai nesumažintų galimybės balsuoti piliečiams, neturintiems prieigos prie interneto ar nemokantiems naudotis informacinėmis technologijomis.

Naujausia „Baltijos tyrimų“ apklausa dėl elektroninio balsavimo Lietuvoje buvo atlikta 2011 m. balandžio 14–17 d., apklausiant 504 Lietuvos gyventojus (nuo 18 metų). Apklausos rezultatų paklaida neviršija 4,5 proc.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvoje vyksta diskusijos dėl elektroninio balsavimo

Gyventojų nuomonės apklausos duomenimis, 75 proc. Lietuvos gyventojų pritaria elektroniniam balsavimui. Tačiau dalis politikų nėra tikri, ar jis yra saugus... skaityti »