25-osios Černobylio metinės

Publikuota: 2011 m. balandžio 26 d. antradienis

Šiemet sukanka 25 metai nuo Černobylio atominės elektrinės katastrofos. 1986-aisiais balandžio 26-ąją, šeštadienį, ketvirtajame elektrinės bloke įvyko avarija. Darbuotojų žodžiais, tai turėjo būti paprastas bandymas – išjungti 4-ąjį reaktorių ir imtis jo remonto. Reaktoriaus galia buvo pradėta mažinti dar eksperimento išvakarėse, o darbai prasidėjo 1 val. 23 min. vietos laiku. Po kurio laiko reaktoriuje įvyko nekontroliuojamas energijo pliūpsnis, sukėlęs du galingus spogimus, po kurių ore pasklido mirtinai pavojingos radioaktyvios medžiagos. Mirtini debesys apgulė ne tik dalį Ukrainos, bet ir apie trečdalį Baltarusijos bei daugelį kitų toli nuo elektrinės esančių šalių.

Reaktorius buvo visiškai sugriautas, o radioaktyvių teršalų prisotintas dūmų stulpas pakilo maždaug iki kilometro aukščio. Dalis šių teršalų nusėdo aplinkinėse teritorijose, bet dalį jų vėjas nunešė tolyn į Vakarų Europą.

Po sprogimo praėjus kelioms minutėms į avarijos vietą atvažiavo 14 ugniagesių komanda ir ėmė malšinti liepsnas. Jie ir kiti į pagalbą atskubėję jų kolegos patyrė milžiniškas jonizuojančiosios apšvitos dozes. Už trijų kilometrų nuo Černobylio jėgainės esančio Pripetės miesto, kuriame gyveno dauguma elektrinės darbininkų, žmonės buvo evakuoti tik balandžio 27-osios vidurdienį, praėjus pusantros paros po sprogimo.

Gegužę inžinieriams pavyko iš dalies atvėsinti išsilydžiusią reaktoriaus šerdį liejant skystą azotą. Spalį buvo baigtas statyti betono ir plieno gaubtas, pavadintas sarkofagu, ir radioaktyvių medžiagų sklidimas iš sugriuvusio 4-ojo bloko buvo sustabdytas.

„1986 m. balandžio 26 d. Černobylio atominėje elektrinėje įvykusi katastrofa sukrėtė visą pasaulį. Nuo1986 iki 1990 metų šios katastrofos likvidavimo darbuose dalyvavo apie 800 tūkstančių žmonių, tarp jų ir 7 tūkstančiai Lietuvos piliečių“, – apie šią kraupią tragediją kalbėjo Lietuvos judėjimo „Černobylis“ pirmininkas Pranas Paškevičius.  

Iki šiol niekas tiksliai nežino, kiek Černobylio katastrofa pareikalavo aukų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »