Mokslininkai „Robotiadoje“ nagrinės Visatos klausimus

Publikuota: 2017 m. kovo 17 d. penktadienis

Legendinis astrofizikas Carlas Saganas yra pasakęs, kad smegenys yra raumuo, kurį naudodamas žmogus jaučiasi puikiai. Būtent taip jaustis šiemet kvies „Robotiada“. Renginyje pirmą kartą Lietuvoje Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) ir Europos kosmoso agentūros (ESA) mokslininkai kartu bandys atsakyti į klausimą – kokie iššūkiai laukia, norint pažinti Visatą.

Stevenas Goldfarbas – fizikas, CERN pradėjęs dirbti 1988 m., baigęs studijas Mičigano universitete (JAV). Mokslininko „darbo kabinetas“ – ATLAS eksperimentas. Ši milžiniška 7 tūkst. tonų sverianti laboratorija yra 100 m po Žeme. Tai – vienas esminių Didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo (LHC) taškų, kuriame įvyksta dalelių srauto susidūrimai. S. Goldfarbas savo paskaitoje „Non-Alternative Facts: What the LHC is teaching us about our universe“ (anglų k.) supažindins lankytojus su tuo, kaip LHC prisideda prie bandymų surasti atsakymus į esminius klausimus apie Visatą.

Jo kolega – taip pat CERN mokslininkas – Alberto Pace specializuojasi didžiųjų duomenų (angl. big data) srityje. Kadangi pasaulyje tik „Facebook“ ir „Google“ turi didesnes duomenų bazes, negu CERN, mokslininkai privalo surasti būdą, kaip apdoroti tokius milžiniškus kiekius itin jautrių ir itin svarbių duomenų. Kaip tai vyksta ir kokie pagrindiniai didžiųjų duomenų iššūkiai – A. Pace atsakys paskaitoje „Agility in Managing Big Data Workflows“ (anglų k.).

Marius Klimavičius dirba viename didžiausių pasaulio kosmoso centrų – Europos kosmoso agentūroje. Robotikos inžinierius mokys vaikus susikonstruoti savo marsaeigį, o taip pat pasidalins įžvalgomis, kaip lietuviai gali prisidėti prie ESA kosmoso atradimų paskaitoje „Kaip Lietuva gali prisidėti prie Europos kosmoso agentūros atradimų“.

Su M. Klimavičiumi kartu atvyksta Martinas Azkarate. Jis su komanda užtikrina kokybišką technologijų veikimą Europos kosmoso agentūroje: prižiūri, išbando, vysto, konstruoja, programuoja technologijas, kurios reikalingos misijoms į kitas planetas. Šis mokslininkas taip pat dirba ir prie ESA misijos „ExoMars“, kurios vienas zondas nuo 2016 m. spalio mėn. sėkmingai tyrinėja Marso atmosferą. M. Azkarate susirinkusiuosius supažindins su visa ESA naudojama robotika.

Mokslininkų paskaitų metų susirinkusieji galės užduoti visus rūpimus klausimus. Jie taip pat kartu dalyvaus diskusijoje „Big Challenges in the Big Universe“ (anglų k.).

Diskusijoje „Big Challenges in the Big Universe“ dalyvauja:

Stevenas Goldfarbas (CERN)

Alberto Pace (CERN)

Martin Azkarate (ESA)

Marius Klimavičius (ESA)

Mikalojus Brazdžiūnas (VU)

Rytis Akramas (CID Lietuva)

Moderuoja:

Goda Raibytė (LRT, „Kosmonautų pusryčiai“)

Robotiada 2017 – tai dviejų dienų renginys, vyksiantis „Siemens“ arenoje (2017 m. kovo 24–25 d.), vienijantis moksleivius, robotų kūrėjus, verslą, švietimo atstovus ir visą išmanią visuomenę. „Robotiada 2017“ išsiskiria unikalia 5P koncepcija: pamatyk, pabandyk, pasivaržyk, padiskutuok, pasilinksmink.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje paminėtas 25-asis Kazachstano nepriklausomybės jubiliejus

Gruodžio 8 d. Vilniaus rotušėje rinkosi politikos, visuomenės ir verslo elitas paminėti artėjančio Kazachstano nepriklausomybės 25-mečio. skaityti »

Improvizacijų vakaras: mobiliosios programos „Muzikomanija“ pristatymas

Mobilioji programa (aplikacija) – visiems prieinama, jauniems žmonėms puikiai pažįstama ir patraukli, šiuolaikiška priemonė, leidžianti ne tik pramogauti, bet ir mokytis. skaityti »

„Idėjų mugėje“ – mokslinės jaunųjų tyrėjų idėjos

Gruodžio 6–7 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre (Žirmūnų g. 1 B, Vilnius) vyks „Idėjų mugė“. skaityti »

Pirmadienį į kelionę po Lietuvą išvyksta Technologijų mokykla ant ratų

Gruodžio 5 d. 10 val. iš Vilniaus Rotušės aikštės kelionę po Lietuvą pradės Technologijų mokykla ant ratų – inovatyvia technologijų ir inžinerinio mokymo įranga aprūpintas specialus autobusas. skaityti »

Lietuvos mokinių fizikos čempionatas LEU

Gruodžio 3 d. 10 val. mokiniai, gabiausi fizikai, kviečiami susirungti XXVIII Lietuvos mokinių fizikos čempionate, kuris tradiciškai vyks penkiuose didžiuosiuose miestuose. skaityti »

Ūkio ministerijoje – moterų verslumui skatinti skirtas renginys

Ūkio ministerija kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ lapkričio 30 dieną Vilniuje organizuoja moterų verslumui skatinti skirtą renginį „Versli, veikli, išmani“, kurio metu vyks seminaras ir praktiniai užsiėmimai, padėsiantys žengti savo verslo kūrimo ir plėtros link. skaityti »

„Dovanok šilumą“ organizatoriai dovanoja koncertą

Gruodžio 1 d. akcijos „Dovanok šilumą“ organizatoriai kviečia visus vilniečius ir svečius atvykti į koncertą, kurio metu bus siekiama ilgiausio šaliko rekordo. skaityti »

Kviečiame į edukacinį renginį „TV samprata“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rengiama edukacinė programa, kurios tikslas – supažindinti visuomenę su televizijos samprata, išskirtiniais darbo televizijoje ypatumais, skaityti »

Mokyklose ir organizacijose rengiama kampanija „Veiksmo savaitė be patyčių“

Švietimo įstaigos ir organizacijos, norinčios dalyvauti „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ 2017“, nuo lapkričio 28 d. iki 2017 m. kovo 1 d. kviečiamos registruotis interneto svetainėje www.bepatyciu.lt. skaityti »

Prezidentė paskelbė akcijos „Knygų Kalėdos“ startą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė akcijos „Knygų Kalėdos“ pradžią ir kartu su dienos centrų vaikais Prezidentūros Baltojoje salėje įžiebė pirmąją Kalėdų eglę. skaityti »