Lietuvoje verslas turi išmokti iš mokslo daryti pinigus

Publikuota: 2012 m. sausio 24 d. antradienis

Aktyviai diskutuojama apie verslo ir mokslo bendradarbiavimą ir vieningai sutariama, kad ši partnerystė būtina šalies pažangos, inovacijų, konkurencingumo didinimo ir gerovės kūrimo sąlyga. Apie inovacijų ir verslo bei mokslo bendradarbiavimo svarbą radijo „Laisvoji banga“ eteryje „Žinių ekonomikos forumo“ direktorius Edgaras Leichteris diskutavo su Mokslo, technologijų ir inovacijų agentūros (MITA) direktoriumi Arūnu Karlonu ir Ūkio ministerijos Inovacijų ir žinių visuomenės departamento direktoriumi Almantu Danilevičiumi.

„Siekiant užtikrinti efektyvią verslo ir mokslo partnerystę, verslas turi gebėti iš mokslo daryti pinigus, t.y. gebėti komercializuoti mokslo rezultatus, o mokslininkai turi patentuoti savo išradimus ir stengtis juos realizuoti – kurti produktus ar paslaugas panaudojant mokslo rezultatus. Verslas galėtų nupirkti mokslininkų sukurtas technologijas, arba kartu su mokslininkais jas plėtoti ir įgyvendinti“, – sako Arūnas Karlonas, MITA direktorius.

Tačiau Lietuvos rodikliai, ypač patentavimo srityje, nėra geri. Kyla klausimas, o gal nėra to potencialo, kurį būtų galima paversti verslu. Arūnas Karlonas pabrėžia, kad mūsų šalies institucijos turi pakankamai daug mokslo rezultatų, tačiau jie guli stalčiuose ir nėra panaudojami, galbūt ir dėl pačių mokslininkų nenoro patentuoti ar patentavimo prasmės nematymo. Įtakos tokiai situacijai turi ir vadybinių bei finansinių žinių stoka. Kitas svarbus aspektas – mokslininkai kuria mokslą, nesiorientuodami į komercializavimo rezultatą. Todėl labai aktyviai diskutuojama apie mokslo vadybininkų parengimo būtinybę, kurie gebėtų iš stalčių ištraukti mokslininkų pasiekimus ir juos parodyti rinkai.

Arūnas Karlonas akcentuoja, kad dažnai vienas iš mokslo rezultatų komercializavimo trukdžių, kuriuos nurodo mokslo institucijos, yra finansinių išteklių stoka. Tačiau ne finansiniai ištekliai yra pagrindinė problema, bet iniciatyvumo ir vadybinių žinių, kaip komercializuoti mokslo rezultatus, stoka. Lietuvoje yra pakankamai platus finansavimo galimybių spektras (7 Bendroji programa, Eureka, Eurostars, inovaciniai čekiai, aukštųjų technologijų plėtros programos įgyvendinimo priemonės, rizikos kapitalo fondai ir pan.). Ūkio ir Švietimo ministerijos įgyvendina priemonę, pagal kurią dengiamos patentavimo išlaidos ir mokslininkai skatinami patentuoti savo išradimus ir ieškoti, kas juos galėtų realizuoti.

Lietuvių sukurtos technologijos turi pranašumų prieš importuojamas technologijas

Taip pat kyla klausimas, su kokiomis problemomis susiduria verslas siekdamas bendradarbiauti su mokslu? „Dažnai verslininkai mano, kad nuvažiuoti į Kiniją, Indiją ar kitas šalis ir nusipirkti jiems reikalingas technologijas yra daug paprasčiau. Bet kai verslas pradeda dirbti su Lietuvos mokslo institucijomis, pamato, kad lietuviai gali sukurti tikrai ne prastesnes technologijas. Be to, Lietuvos mokslininkų sukurtos technologijos yra pritaikytos šalies įmonių specifikai, todėl jos gali būti daug našesnės ir produktyvesnės nei nusipirkti panašūs analogai“, – teigia MITA direktorius.

Almantas Danilevičius, Ūkio ministerijos Inovacijų ir žinių visuomenės departamento direktorius, sako, kad galbūt verslui dar trūksta žinių, kokia yra intelektinės nuosavybės apsaugos, patentavimo, komercializavimo nauda. Verslininkai turi suvokti, kad intelektinės nuosavybės apsauga leistų sustiprinti komercializuotos produkcijos realizaciją ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Išėjus į labai konkurentabilias rinkas nebūtų prarasti produktai. Todėl jei planuojama produkcijos plėtra, būtina investuoti ne tik į plėtrą, bet ir į apsaugą.

Viena iš verslo – mokslo partnerystės galimybių – tai technologijų perdavimas, kuris skatina mokslinius rezultatus panaudoti kuriant ekonominę vertę. Edgaras Leichteris atkreipia dėmesį, jog egzistuoja nuomonė,  kad technologijų perdavimas jau yra atgyvenęs ir nereikalingas dalykas, kad reikia investuoti į kūrybiškumą, į greitį, t. y. dabar  rinkoje laimi ne tas, kuris viską apsaugo ir patentuoja, o tas, kuris sugeba greitai sukurti, parduoti ir generuoti pelną.

„Technologijų perdavimas – nėra pasenęs dalykas ir nepasens, jis vyko ir  vyks, nes mokslas nestovi vietoje, nuolat kuriamos naujos technologijos, mokslo rezultatai, kurie yra komercializuojami ir realizuojami. Greitis yra labai svarbus, nes rinkoje konkurencingas yra tas, kuris greičiau įdiegia inovacijas“, – akcentuoja MITA direktorius Arūnas Karlonas.  

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »